Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξία των 10λ.

+23
νικος
artaleo
René
petrostro
Elboiteu
pklink
costasirun
USGreek
Tasos
Νίκος Καρνιαουτάκης
giovanoukos
mkenzy1
salonico
trifonas
Νίκος Βαρουξής
Theosal
heretic77
Παναγιώτης Ρασσιάς
Midili
heraldic40
SHH_Egeo
Varg83
Admin
27 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 19 ... 34, 35, 36 ... 42 ... 49  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 35 από 49]

681Η αξία των 10λ. - Σελίδα 35 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Οκτ 22, 2021 2:55 pm

νικος



Γειά σου Κωνσταντίνε. Άρα το τοποθετείς στις καθαρισμένες πλάκες με το ενδεχόμενο να είναι και συνεχών εκδόσεων;

682Η αξία των 10λ. - Σελίδα 35 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Οκτ 22, 2021 3:02 pm

costasirun

costasirun

Είναι καθαρισμενων πλακών  Νίκο. τα ανάποδα 1 στις συνεχεις εκδόσεις και προσωρινή  είναι σε άλλες θέσεις όχι σε άκρη φύλλου 41 όπως το πιο πάνω.. πήρες τα βιβλία του Κουνδουρου;

Αρέσει στον χρήστη Admin

683Η αξία των 10λ. - Σελίδα 35 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Οκτ 22, 2021 3:08 pm

νικος



Ευχαριστώ Κωνσταντίνε. Το περιμένω από Θεσσαλονίκη. Δεν μου είπατε όμως για το πρώτο σχετικά με το χρώμα του. Είναι το κόκκινο πορτοκαλί σε μπλε;

684Η αξία των 10λ. - Σελίδα 35 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Οκτ 22, 2021 6:16 pm

νικος



Ένα δικτυωτό 10 λεπτο με καθαρά διπλό εκτυπωμένο 1. Τι μπορούμε να πούμε για το πρόσωπο; Είναι σφάλμα; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

685Η αξία των 10λ. - Σελίδα 35 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Οκτ 22, 2021 9:07 pm

giovanoukos

giovanoukos

Ωραιότο και ΑΡΤΙΟΤΑΤΟ !!!! 10λεπτο , μια χαρα ειαναι τοπροσωπάκι του, με διπλό ασσο και ακρον φυλλου αριστερα , εχει κάποια σχέση η κατάσταση αυτου του γραμματοσημου με το προηγούμενο ??? ημέρα/νύχτα απλά !!

686Η αξία των 10λ. - Σελίδα 35 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Οκτ 22, 2021 9:33 pm

νικος



Ευχαριστώ Γιάννη. Όταν στον Καραμητσο λέει διπλός ΑΕ εννοεί και τα δύο ψηφία; Δηλ. 10,20,40, 80; Ή να είναι έστω ένα από αυτά όπως στην περίπτωση του 10λεπτου;

687Η αξία των 10λ. - Σελίδα 35 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Οκτ 22, 2021 10:40 pm

Theosal

Theosal

Όταν λέει διπλός ΑΕ εννοεί πάντα και τα δυο στοιχεία, αλλιώς προσδιορίζει το στοιχείο, 1, 2, 4 ή 0.

688Η αξία των 10λ. - Σελίδα 35 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Οκτ 22, 2021 10:44 pm

νικος



Δεν το έχω δει Θεόφιλε κάπου να προσδιοριζονται μεμονωμένα τα ψηφία.

689Η αξία των 10λ. - Σελίδα 35 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Οκτ 22, 2021 11:03 pm

Theosal

Theosal

Με το να αμφισβητείς Νίκο αυτούς που έστω γνωρίζουν κάτι παραπάνω από εσένα που δεν έχεις ούτε καν το βιβλίο του Κούνδουρου στα χέρια σου δεν κερδίζεις κάτι στα σιγουρα… για τον λόγο αυτό θα σου παραθέσω μια αποσπασματική αποδελτίωση του βιβλίου αυτού από εμένα, κάτι που έκανα για να το έχω πάντα μαζί μου… Ίσως έτσι πειστείς ότι δεν γνωρίζεις και δεν μπορείς να αμφισβητείς χωρίς λόγο.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

690Η αξία των 10λ. - Σελίδα 35 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Οκτ 22, 2021 11:05 pm

Theosal

Theosal

Λοιπόν, αν καταλαβαίνεις αγγλικά, εδώ μας λέει ότι υπάρχουν ανεστραμμενοι ΑΕ, αλλά και ανεστραμμένο 1 ή 0 ανάλογα και με τη θέση ή και την έκδοση και την στοιχειοθέτηση των αριθμών, εντάξει;
Ακόμη ένα δωρεάν μάθημα για τις ΜΚΕ!

691Η αξία των 10λ. - Σελίδα 35 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Οκτ 22, 2021 11:13 pm

giovanoukos

giovanoukos

Νικο , ανοίγοντας τον 'ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΚΑΤΑΛΟΓΟ" Hellas , τυχαία στην σελίδα 22 που αναφέρεται στην εκδοση του δικτυωτου χάρτου , διάβασε στα 10 λεπτα στον πίνακα , ανεστραμμένο 1 , ανεστραμμένο 0 ,αρα ισχύει η εκδοχή του ενός απο τα δύο στοιχεία των αριθμων να ειναι ανεστραμμενο , σε αλλες περιπτωσεις ειναι και τα δυο

692Η αξία των 10λ. - Σελίδα 35 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Οκτ 22, 2021 11:20 pm

giovanoukos

giovanoukos

Νικο , παραδειγμα και σκαν απο τον καταλογο Hellas στις εκδόσεις 75-80 , απλά πράγματα γραμμενα και στους απλούς καταλόγους 
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

693Η αξία των 10λ. - Σελίδα 35 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Οκτ 22, 2021 11:48 pm

νικος



Αυτό που λες κάθε φορά Θεόφιλε πρέπει να σταματήσει. Από που βγάζεις το συμπέρασμα ότι αμφισβητώ τα γραφόμενα σας. Έχεις σπουδάσει αρχαιολογία και ξέρεις άριστα τα ελληνικά. Εγώ γράφω ότι δεν έχω δει κάπου για διπλό εκτύπωση μεμονωμενου ψηφιου, όχι ανεστραμμενο. Γιαυτό ρωτάω στο φόρουμ για να μάθω από εσάς που γνωρίζετε και έχετε συγγραφικό έργο. Αν θέλετε απαντάτε και εισπράττετε ένα ευχαριστώ. Αν θέλετε αμοιβή, πείτε το ευθαρσώς. Ειλικρινά δεν θα ήμουν ενεργό μέλος αν πίστευα ότι δεν θα έπαιρνα σοβαρές απαντήσεις στο συγκεκριμένο φόρουμ. Καλό βράδυ.

694Η αξία των 10λ. - Σελίδα 35 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Οκτ 22, 2021 11:57 pm

giovanoukos

giovanoukos

Ελα ρε Νικόλα, ναι γραφεις για διπλούς , συνηθως διπλοί ειναι και οι δυο αριθμοί , υπάρχουν ομως περιπτωσεις που μπορει να ειναι ενας δες το παραδειγμα σε 20λεπτο 75-80

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη artaleo

695Η αξία των 10λ. - Σελίδα 35 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Σαβ Οκτ 30, 2021 3:06 am

artaleo

artaleo

Να και μια περίπτωση που συνδυάζει την "ολίσθηση" ΑΕ που αναφέρει παραπάνω ο Γιάννης με καθαρή διπλεκτύπωση του ΑΕ.
Με δόση υπερβολής, το σφάλμα αυτό μερικές φορές αναφέρεται ως "τριπλοί ΑΕ". 

Το γραμ/μο είναι 20λεπτο 1875-80 βαθύ πρωσικό με ΑΕ σε κάπως ανοιχτότερο πρωσικό μπλε.


ΥΣ.  Ώπα!  Κατόπιν εορτής, παρατήρησα πως βρίσκομαι στην ενότητα των 10λεπτων!  Πάλι εκτός θέματος...Mad

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες Theosal, costasirun και René

696Η αξία των 10λ. - Σελίδα 35 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Σαβ Οκτ 30, 2021 8:37 am

Theosal

Theosal

Χαχαχα, παρόλο το σφάλμα να γράψεις αντί στα 20λ στο θέμα των 10λ, ΤΟ ΥΠΕΡΟΧΟ ΑΠΟΣΤΑΓΜΑ ΤΗΣ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ σου είναι τόσο υπέροχο, που θα το δεχόμουν ακόμη και στην γενική περιγραφή των εκδόσεων!!

Αρέσει στον χρήστη artaleo

697Η αξία των 10λ. - Σελίδα 35 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Κυρ Οκτ 31, 2021 12:36 am

giovanoukos

giovanoukos

Επιτρέψτε μου να δειξω και γω μετά την υπέροχη ανάρτηση του Δημοσθένη και το δικό μου εικοσάλεπτο επι φακέλου με διπλό ΑΕ (Κουνδ.31.3 ο) εκδοσης 62-67 "light to dark grey blue" Hellas 19d NoI , αποκτηθέν απο την collection Καϊτατζίδη μεσω δημ. Kohler 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες Theosal, artaleo και René

698Η αξία των 10λ. - Σελίδα 35 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Κυρ Οκτ 31, 2021 9:14 am

Theosal

Theosal

Καλά, δεχτήκαμε το ένα λάθος γιατί ήταν κάτι απροσδόκητα όμορφο, όπως και το δικό σου, αλλά να συνεχίζεται η εσφαλμένη ανάρτηση ποστ σε λάθος διεύθυνση, αυτό δεν πρέπει να συνεχιστεί!!
Παρακαλω τον admin να λάβει τα μέτρα του και τραβήξει τα λουριά λίγο!!😃😃😃😃

Αρέσει στον χρήστη artaleo

699Η αξία των 10λ. - Σελίδα 35 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Κυρ Οκτ 31, 2021 12:36 pm

artaleo

artaleo

Theosal έγραψε:...παρακαλω τον admin να λάβει τα μέτρα του και τραβήξει τα λουριά λίγο!!

Χε χε! Razz

Για να προλάβω την "κόκκινη κάρτα" από τον Admin, επιστρέφω ταχέως(!) στα 10λεπτα με έναν αγαπημένο φάκελο από το 1871 με τέλος 20 λεπτών εσωτερικού (ζευγάρι 10λεπτων καθαρισμένων πλακών, θ. 43 και 53 ).

Του έχω αδυναμία για 2 λόγους:
1.  Απίστευτα περιθώρια!
2.  Εκπληκτική καλλιγραφία!

Να λοιπόν και μια ερώτηση/κουίζ για δυνατούς παίκτες... Very Happy :
"Πόσα γειτονικά γραμματόσημα καταστραφήκανε (όταν κόπηκε το φύλλο) για να δημιουργηθεί το ζευγαράκι?" 


Περιμένω τις απαντήσεις σας ... και ΟΧΙ άλλα 20λεπτα παρακαλώMad....  Χε χε!



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη René

700Η αξία των 10λ. - Σελίδα 35 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Κυρ Οκτ 31, 2021 12:52 pm

Theosal

Theosal

Παρά το γεγονός ότι πάλι για αξία 20 λεπτών μιλάμε, θα συγχωρεθείς αφού για να βγει το ζευγαράκι των δύο υπεράψογων αυτών 10λ καταστράφηκαν 6 γειτονικά γραμματόσημα...

Αλλά από την άλλη εντάξ' εσύ έκανες ένα λαθάκι, άλλος το επεξέτεινε και γι΄αυτό κραυγάζεται!!!! Very Happy Very Happy

Όσο για την καλλιγραφία, φαντάζεσαι πόσες στροφές και προσπάθεια (για εμάς σήμερα, αλλά εν μέρει και για εκείνους) χρειαζόταν μόνον για την σωστή επιτυχία γραφής του περίστρυφτου εκείνου κεφαλαίου Κ;;; Ολόκληρη Εγνατία τόσες στροφές δεν έχει!!!!

Αρέσει στον χρήστη artaleo

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 35 από 49]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 19 ... 34, 35, 36 ... 42 ... 49  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης