Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξία των 10λ.

+23
νικος
artaleo
René
petrostro
Elboiteu
pklink
costasirun
USGreek
Tasos
Νίκος Καρνιαουτάκης
giovanoukos
mkenzy1
salonico
trifonas
Νίκος Βαρουξής
Theosal
heretic77
Παναγιώτης Ρασσιάς
Midili
heraldic40
SHH_Egeo
Varg83
Admin
27 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 25 ... 46, 47, 48, 49  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 47 από 49]

921Η αξία των 10λ. - Σελίδα 47 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Δευ Νοε 06, 2023 10:36 pm

giovanoukos

giovanoukos

[size=14]Lot 00036
10l orange on blue (pos.14), broken "1" on control number  Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing (Kound.4.5), used. Good - large margins. Very fine. Rare in this quality. (Hellas 4b).[/size]
STARTING PRICE  [size=14]€600SOLD // €650.00  Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing [/size]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες Theosal και italos1982

922Η αξία των 10λ. - Σελίδα 47 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τρι Νοε 07, 2023 12:13 am

giovanoukos

giovanoukos

Theo o o o o o !!!!  without comments ,  steal !!! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]  

923Η αξία των 10λ. - Σελίδα 47 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τρι Νοε 07, 2023 1:25 am

heretic77

heretic77

Αυτο με το λαχνο με τη σφραγιδα ΤΡΙΚΑΛΛΑ ειναι το λιγοτερο εξωφρενικο και το περισσοτερο υποπτο. Εχω πει πολλες φορες οτι μαλλον ειμαι πλουσιος και δε το ξερω. Και πολλα ακομη παραδειγματα στη δημοπρασια αυτη.Προφανως υπαρχει καποιος αφελης πλουσιος που τα χωνει, οποτε δε τον λυπαμαι κιολας, αλλα δε γινεται απο την αλλη να διαστρεβλωνει και την αγορα κατα τετοιο τροπο. Και μαλλον για να παει εκει πανω η τιμη υπηρχε και αβαν...εε...και δευτερος πλουσιος που ηθελε με τρελα αυτο τον σπουδαιο λαχνο.

Αρέσει στους χρήστες Theosal, USGreek και artaleo

924Η αξία των 10λ. - Σελίδα 47 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τρι Νοε 07, 2023 1:30 am

USGreek

USGreek

heretic77 έγραψε:Αυτο με το λαχνο με τη σφραγιδα ΤΡΙΚΑΛΛΑ ειναι το λιγοτερο εξωφρενικο και το περισσοτερο υποπτο. Εχω πει πολλες φορες οτι μαλλον ειμαι πλουσιος και δε το ξερω. Και πολλα ακομη παραδειγματα στη δημοπρασια αυτη.Προφανως υπαρχει καποιος αφελης πλουσιος που τα χωνει, οποτε δε τον λυπαμαι κιολας, αλλα δε γινεται απο την αλλη να διαστρεβλωνει και την αγορα κατα τετοιο τροπο. Και μαλλον για να παει εκει πανω η τιμη υπηρχε και αβαν...εε...και δευτερος πλουσιος που ηθελε με τρελα αυτο τον σπουδαιο λαχνο.
 
Έτσι όπως τα είπες τα συζητούσα προ ολίγου με φίλους. Το πρόβλημα δεν είναι ποιος πλήρωσε τι, αλλά τι προηγούμενο δημιουργείται με αφύσικα υψηλές τιμές σε αντικείμενα που δεν φαίνεται να έχουν κάποια μεγάλη φιλοτελική ή ερευνητική αξία.

Αρέσει στον χρήστη Theosal

925Η αξία των 10λ. - Σελίδα 47 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τρι Νοε 07, 2023 1:35 am

heretic77

heretic77

Να πω επισης πως δεκαλεπτα 1882 με σφραγιδα ΤΡΙΚΑΛΛΑ εχουν βγει καμποσα εκεινους τους μηνες, και με παρομοιο χαρτι. Ισως δε τα γνωριζαν αυτοι οι 2 που ανεβασαν την τιμη εκει ψηλα. Επισης ειδα πολλα κοινα γραμματοσημα αλλα με μεγαλα περιθωρια να πιανουν τρελες τιμες. Πχ λοτ 209, μου θυμιζει στα νομισματα περιπτωσεις MS67, ισως αν καποτε εμφανιστει παρομοια πιστοποιηση ευρειας κλιμακας στα γραμματοσημα απο τις γνωστες 2 εταιρειες να δουμε παρομοια φαινομενα.

926Η αξία των 10λ. - Σελίδα 47 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τρι Νοε 07, 2023 1:39 am

heretic77

heretic77

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]Δε με χαλαει καθολου, αν και τη συλλογη μου δε την πουλαω!
Παντως χωρις πλακα, αν το ιδιο γραμματοσημο εμπαινε σε κανονικη δημοπρασια θα ειχε την κανονικη τιμη 20-25 ευρω. Επειδη μπηκε στην ειδικη αυτη δημοπρασια πεταξε η τιμη.

927Η αξία των 10λ. - Σελίδα 47 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τρι Νοε 07, 2023 2:40 am

artaleo

artaleo

giovanoukos έγραψε:[size=14]Lot 00036
10l orange on blue (pos.14), broken "1" on control number  Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing (Kound.4.5), used. Good - large margins. Very fine. Rare in this quality. (Hellas 4b).[/size]
STARTING PRICE  [size=14]€600SOLD // €650.00  Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing [/size]


"Μούφα και παραλλαγή"... για να παραφράσω τον τίτλο της παλιάς ταινίας Shocked .  



Έχει επεξεργασθεί από τον/την artaleo στις Τρι Νοε 07, 2023 2:55 am, 1 φορά

Αρέσει στους χρήστες giovanoukos και Theosal

928Η αξία των 10λ. - Σελίδα 47 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τρι Νοε 07, 2023 2:50 am

USGreek

USGreek

artaleo έγραψε:
giovanoukos έγραψε:[size=14]Lot 00036
10l orange on blue (pos.14), broken "1" on control number  Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing (Kound.4.5), used. Good - large margins. Very fine. Rare in this quality. (Hellas 4b).[/size]
STARTING PRICE  [size=14]€600SOLD // €650.00  Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing [/size]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


"Μούφα και παραλλαγή"... για να παραφράσω τον τίτλο της παλιάς ταινίας Shocked .  


Επιπλεον, η ΜΚΕ δεν ειναι της θεσης 14, η οποια εχει χαρακτηριστικη πεπλατυσμενη πανω αριστερη τελεια και ελαφρως "ξυρισμενη" την περιοχη ακριβως κατω απο αυτη την τελεια.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την USGreek στις Τρι Νοε 07, 2023 3:30 am, 1 φορά

Αρέσει στον χρήστη Theosal

929Η αξία των 10λ. - Σελίδα 47 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τρι Νοε 07, 2023 3:02 am

artaleo

artaleo

Ωχ!  Είπα να κόψω το παραπάνω μου σχόλιο, να το κάνω πιο "ήπιο", οπότε έπεσε ολίγον editing, αλλά βλέπω πως με πρόλαβες Δ.... ! 

930Η αξία των 10λ. - Σελίδα 47 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τρι Νοε 07, 2023 3:30 am

USGreek

USGreek

Τωρα εκανα το ιδιο editing μεσα στο quoted text Smile

Αρέσει στον χρήστη artaleo

931Η αξία των 10λ. - Σελίδα 47 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τρι Νοε 07, 2023 8:37 am

Theosal

Theosal

Ωραία όλα αυτά τα "πιο ήπια" σχόλια, αλλά θα πρέπει από κάπου και κάπου να ακουστούν όλα αυτά τα στρεβλά!!! Έχουν συμβεί κατά καιρούς διάφορα περίεργα που δεν δικαιολογούν ακόμη και αυτούς τους "πλούσιους" που τα χώνουν χοντρά!!!

Εγώ θα κατέληγα αλλού. Πως το βλέπετε να ανέβουν όλες οι τιμές των αγαπημένων μας κεφαλών τόσο που αύριο να μην μπορούμε πια να τις πλησιάσουμε εμείς οι πληβείοι;;;

932Η αξία των 10λ. - Σελίδα 47 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τρι Νοε 07, 2023 1:57 pm

René

René

Two with some earlier dates



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη Theosal

933Η αξία των 10λ. - Σελίδα 47 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τρι Νοε 07, 2023 3:55 pm

heretic77

heretic77

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
καποια παραδειγματα δικα μου. Το χαρτι δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο ειναι κιτρινωπο, πρεπει να συγκριθει με αυτο που εκλεισε 800, παντως στα δικα μου το παχος ειναι περιπου 67-70 μμ. Αν και μου φαινεται λιγο απιθανο ναναι διαφορετικο χαρτι μιας και ολα αυτα φαινονται να ναι μερος μιας συλλογης που εσπασε, καποιος συλλεκτης εκεινο τον καιρο μαζεψε οτι κυκλοφορησε στα Τρικαλα. Επισης, το μονό το αγορασα σαν orange on yellow απο τον ιδιο τον Καραμητσο πολλα χρονια πριν σε 80 ευρω τιμη περιπου (και το μετανιωσα μιας και το χαρτι δε μου κανει ιδιαιτερα κιντρινωπο οπως ειπα).

Αρέσει στον χρήστη René

934Η αξία των 10λ. - Σελίδα 47 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τρι Νοε 07, 2023 5:13 pm

italos1982

italos1982

Όχι ρε μαμωτο,το έχασα το δεκάλεπτο....

935Η αξία των 10λ. - Σελίδα 47 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τρι Νοε 07, 2023 5:48 pm

René

René

Very nice these two pairs with the postmark Trikala  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] 
Is the last one with a blue postmark?


I find another postmark later used of Trikala but on a 1 lepta stamp


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

936Η αξία των 10λ. - Σελίδα 47 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τρι Νοε 07, 2023 6:43 pm

heretic77

heretic77

The key point is if the paper is yellow or not. However, with so many examples of that time period (late 1882) seems impossible that all of these examples are not at the same paper printed

937Η αξία των 10λ. - Σελίδα 47 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τρι Νοε 07, 2023 7:09 pm

italos1982

italos1982

Χαζή, γρήγορη ερώτηση...είναι το 1 λεπτό του Rene γνήσιο;;;

*Fast,stupid question,is Rene's stamp genuine???( 1 λεπτό)

938Η αξία των 10λ. - Σελίδα 47 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τρι Νοε 07, 2023 10:16 pm

Theosal

Theosal

Ναι είναι γνήσιο. Αυτήν την περίοδο (1880 και μετά) η εκτύπωση είναι τόσο βαριά, που οι τέλειες ενώνονται με τις κυματοειδείς γραμμές και σχηματίζουν αυτό το πλέγμα, το οποίο με τη σειρά του μπορεί να καλύψει κάθε άλλο σχηματισμό στις γωνίες, όπως το σπάσιμο της πρώτης κυματοειδούς... Ακόμη σε πολλές περιπτώσεις από την υπερμελάνωση κατά την εκτύπωση χάνονται γραμμές, ο κύκλος δείχνει σπασμένος κλπ χωρίς να είναι ουσιαστικά, αλλά και πολλά άλλα χαρακτηριστικά που εμφανίζονται νωρίτερα θυσιάζονται στο βωμό της υπερμελάνωσης...

Αρέσει στον χρήστη italos1982

939Η αξία των 10λ. - Σελίδα 47 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τρι Νοε 07, 2023 11:14 pm

italos1982

italos1982

Ε ...θα το πω το "ευχαριστώ πολύ" κ.Theo...

940Η αξία των 10λ. - Σελίδα 47 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τρι Νοε 07, 2023 11:20 pm

italos1982

italos1982

Στην αναζήτηση βιβλίων (στο topic αυτό),έχω κάνει μια ερώτηση..μήπως ξέρει κάποιος να μου πει τι ακριβώς γίνεται?δεν γράφω την ερώτηση εδώ,για να μην χαλάσω την ροή... ευχαριστώ

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 47 από 49]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 25 ... 46, 47, 48, 49  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης