Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξίες των 30λ. & 60λ.

+20
giovanoukos
νικος
stelios proedrou
Tasos
costasirun
Elboiteu
USGreek
mkenzy1
Valeroi
Midili
Νίκος Καρνιαουτάκης
trifonas
Theosal
heretic77
Νίκος Βαρουξής
heraldic40
Admin
Varg83
Παναγιώτης Ρασσιάς
SHH_Egeo
24 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 19 ... 29  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 9 από 29]

161Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Πεμ Μάης 24, 2018 1:36 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Έτσι μπράβο, τώρα είσαι έτοιμος! 
Εντάξει και εμείς γράφουμε κανένα άρθρακι αλλά εσύ φίλε μου είσαι η Δομή,που λέγαμε παλιά  Cool
Εγώ μια τέτοια δουλειά θα την έβαζα σε διαγωνισμό για το ποιο φιλοτ.περιοδικο θα την δημοσίευε...άσε που και ξένο περιοδικό κάλλιστα θα μπορούσε να την φιλοξενήσει....

162Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Μάης 29, 2018 9:34 pm

Theosal

Theosal

Θα ήθελα να προσθέσω μια σκέψη ή μάλλον είναι και γεγονός. Πότε πήρε την απόφαση η Ταχυδρομική Υπηρεσία της εποχής να σταματήσει την χρήση των αριθμών ελέγχου, που σταμάτησαν να χρησιμοποιούνται κατά την επόμενη περίοδο του 1880-1886; Αυτή η απόφαση μάλλον επηρέασε πιο μπροστά και την έκδοση η μελέτη κατά πάσα πιθανότητα!

Αυτή είναι μια ερώτηση που ζητάει απάντηση αν κάποιος την γνωρίζει. Τυγχάνει να μην το γνωρίζω και χρειάζομαι την βοήθειά σας...

163Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Μάης 29, 2018 9:52 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Κούνδουρος.Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

164Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Μάης 29, 2018 10:10 pm

Theosal

Theosal

Συγγνώμη, αλλά, Νίκο, δεν το δέχομαι αυτό τόσο αψήφιστα... Δηλαδή, τι, οι πλάκες των ΑΕ είχαν φθαρεί, δεν υπήρχαν άλλα στοιχεία να τα αντικαταστήσουν; Ξέρουμε ότι κατά καιρούς άλλαξαν κάποια στοιχεία, ακόμη και διαφορετικά στοιχεία χρησιμοποίησαν, βλ. το «4» στο 40λεπτο και το περίεργο «1», που έλεγξε αν δεν κάνω λάθος ο Καϊτατζίδης, και βρήκε κανονικό και όχι πλαστό σε ένα 10λεπτο... Πιστεύω ότι δεν θα υπήρχε πρόβλημα να αντικαταστήσουν τα χαλασμένα στοιχεία με νέα, ένα διάταγμα θα ήταν, αλλά πιστεύω ότι υπήρξε κάποιο διάταγμα με το οπόιο εγκαταλήφθηκε η χρήση τους.... Αρκεί κάποιος να ψάξει πιο ενδελεχώς και θα το βρει, μακάρι να βρισκόμουν Αθήνα και θα το έψαχνα ... και μην μου πει κάποιος ότι οι παλαιότεροι τα έψαξαν όλα, γιατί κάτι μπορεί να τους ξέφυγε....

165Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Μάης 29, 2018 10:21 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Θεόφιλε εγώ το θεωρώ πολύ μικρή πιθανότητα την ύπαρξη Β.Διατάγματος που να μην είχε βρεθεί απο τους προηγούμενους μελετητές.
Η "χρονοβόρα διαδικασία στοιχειοθετήσεων και εκτυπώσεων" μου ακούγεται πιθανός λόγος χωρίς να έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα.

166Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Μάης 29, 2018 10:55 pm

Theosal

Theosal

Μπορει να ήταν ´ενα απλό διάταγμα της υπηρεσίας και τπτ αλλο... χρειάζεται μεγαλη έρευνα... το κακο ειναι οτι και το ταχυδρομικό μουσείο ειναι κλειστό και δεν μας δίνεται η δυνατότητα να ψάξουμε εκει...

167Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Μάης 29, 2018 11:09 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Θα γράψω μερικά πράγματα από μνήμης,μπορει σε κάποιες λεπτομέριες να κάνω λάθος...
Η απόφαση κατάργησης των ΑΕ ήταν μια ώριμη σκέψη που είχε ξεκινήσει σίγουρα μετα΄το 1876,λόγω ασφαλώς των δυσκολιών εκτύπωσης απο τους τεχνικούς,πράγμα που φαινόταν στα παρα πολλα λάθη που γίνονταν,απο διπλούς εκτυπώσεις και λάθος χρώμα,έναντι της όψης, μέχρι φύλλα που μπήκαν δύο φορές στη μηχανή ,μια κανονικά και μια απο εμπρός και έτσι έχουμε τα σφαλματα '' Ζακύνθου'' & ''Σπάρτης''-ίσως και αυτο το συμβαν που έγινε στο τελευταίο τραβηγμα 1879 τέλη ,και απο την στιγμή που διαπιστώθηκε πως βγήκε κανονικα στη Σπάρτη,ήταν ο καταλυτικός λόγος για την κατάργησή τους.Και αυτο γιατι άλλο το 1865 που και ο φιλοτελισμός ήταν σχεδόν ανύπαρκτος και άλλο το 1879 που στη Ευρώπη τουλάχιστον ήταν ήδη με οίκους δημοπρασιών και καταλόγους....
Ακόμα η χρήση των νέων αξιών 30 & 60λ χωρίς ΑΕ φανέρωσαν την ευκολία εκτύπωσης και παραγωγής των φύλλων και τη μη επίπτωση στη χρηστικότητα απο τον κόσμο,βάση της άποψης ότι οι ΑΕ εκτυπώθηκαν γιατι δεν φαινόντουσαν καλά οι αξίες στη εμπρος όψη...
Τέλος σίγουρα έπαιξε και ένα, σαφώς μικρότερο, ρόλο η φθορά τους,γιατι τα καλάισθητα μεταλλικά στοιχεία είχαν μετα απο 25χρόνια άσχημη εικόνα-όμως πολυ εύκολα θα μπορούσαν να παραγγείλουν άλλα,δεν νομίζω το να αγοράσει μια υπηρεσία ανθηρη,750 μεταλλικά στοιχεία,μικρους αριθμούς δηλ, να ήταν τόσο μεγάλο έξοδο....

168Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Μάης 29, 2018 11:23 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Η παλιά θεωρία,που ακόμα και ο Κούνδουρος δεν την ιεραρχει πρώτη,το ότι κυκλοφόρησαν στη Σύρα πλαστα 20λ με ΑΕ,δεν είναι τόσο δυνατή ,εδώ στο χωρίο που παράθεσε ο egeo κάνει λάθος και λέει ''αρχες του 1881 κτλ,''όμως τα 20λ ανευ ΑΕ κυκλοφόρησαν το καλοκαίρι του 1880....
Σίγουρα έπαιξε και αυτο ένα ρόλο αλλά νομίζω οι παραπάνω λόγοι που έθεσα ήταν πιο ίσχυροι για να πάρουν την απόφασή τους οι άνθρωποι του υπουργείου.

169Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τρι Μάης 29, 2018 11:56 pm

Theosal

Theosal

Αυτο με τα πλαστα 20λεπτα και γω την βλέπω βλακωδη, σορρυ egeo. 

Ειναι ομως απορίας αξιον, το οτι απο την μια ημέρα στην αλλη, δλδ, ενώ κυκλοφόρησαν τα 20λεπτα με τα διαφορα σφάλματα το 1879 και γνωρίζοντας την δυστοκία του ελληνικού κράτους, να αποφάσισαν τοςο συντομα να μην κανουν πια χρήση των ΑΕ.... ειμαι πολυ δύσπιστος... κάποιο διάταγμα θα υπάρχει, μονον ετσι λειτουργεί ´ενα γραφειοκρατικό σύστημα, και το γνωριζω πολυ καλα απο εκει που δουλεύω... για το κάθε τι, ακομη και το πιο μικρό πρεπει να βγαίνει απόφαση κεντρική, αλλιως λάθος-ξελάθος συνεχίζεται μέχρι που κάποιος ανώτερος, υπουργός (Wink να πάρει μιαν απόφαση...

Αλλιως δεν υπάρχει γραφειοκρατία που θρέφει τους πολλούς...

170Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Μάης 30, 2018 12:04 am

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Theosal έγραψε:Αυτο με τα πλαστα 20λεπτα και γω την βλέπω βλακωδη, σορρυ egeo. 

Το sorry απο τον Κούνδουρο Theosal Wink 
Ούτε εγώ υιοθετώ αυτή την άποψη,δεν την ανέφερα καν πιό πάνω.

171Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Μάης 30, 2018 12:13 am

Theosal

Theosal

Σορρυ κυρ’ Κούνδουρε λοιπον, απλά τον ανέφερες με το απόκομμα...

Θελω να μάθω κάθε λεπτομέρεια της εποχής μην με τσιγκλατε πολυ πολυ γιατι θα φέρω τον κόσμο πάνω κάτω και θα γίνει της Καλλιόπης...

172Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Μάης 30, 2018 12:16 am

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Theosal έγραψε:Σορρυ κυρ’ Κούνδουρε λοιπον, απλά τον ανέφερες με το απόκομμα...

Θελω να μάθω κάθε λεπτομέρεια της εποχής μην με τσιγκλατε πολυ πολυ γιατι θα φέρω τον κόσμο πάνω κάτω και θα γίνει της Καλλιόπης...

Μαζί σου Θεόφιλε!
Ελα Αθήνα και πάμε μαζί για ανασκαφή στα αρχεία του κράτους pirat
Θέλω και εγώ να ψάξω για την περίοδο των μΚΕ cyclops

173Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Μάης 30, 2018 2:30 am

Admin

Admin
Admin

Ε,δεν νομίζω ειδικά για το θέμα του θεοσαλ να γίνει τέτοιος κόπος,για τις μΚΕ,ίσως...

Ο Κωνσταντίνιδης προσθέτει και μια άποψη προς ενίσχυση αυτών που έγραψα παραπάνω,κόπος/λάθη και φθορά,με την λογική αναφορά της προσάρτησης μεγάλων περιοχών το 1878(συνθήκη Αγ.Στεφάνου),πράγμα που σημαίνει ότι μπροστά στη πρόκληση της αναμενόμενης κατά 30% τουλάχιστον μεγαλυτερης κίνησης αλληλογραφίας επισπευθηκε η μάλλον ειλλημενη απόφαση της κατάργησης των ΑΕ.

view/19729644/134][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][/url]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

https://philotelists.forumgreek.com

174Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Τετ Μάης 30, 2018 7:36 am

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Παντως παιδια επειδη εχω δει αρκετες πλαστες ΜΚΕ μεσα στην ΦΕΑ και ειδικα μουκανε εντυπωση μια τετραδα 60λ ποσο περιτεχνα τις καναν ισως να ηταν ενα εναυσμα και αυτο διοτι δεν μπορειτε να φανταστειτε γιατι αριστουτγημα μιλαω... Αποψε θα ρωτησω να δω αν ξερουν η μελετητες μας μιας και θα μαζευτουμε λογω διαλεξης του κ.καρδασιλαρη για την θρακη οποτε οτι μαθω θα σας το μεταφερω!

175Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Κυρ Ιουν 03, 2018 8:48 am

Theosal

Theosal

ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ... ΑΝΑΜΕΝΟΝΤΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Αγαπητοί εν φορουμίω συναγωνιστές, όλοι γνωρίζετε για τις γραμμές που διατρέχουν εξωτερικά τις δύο πλάκες των 150 των 30λέπτων, φαντάζομαι...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Για πολλα χρόνια δίαφοροι μελετητές, με πρώτον τον Γιαννιώτη, προσπαθούσαν ή και όχι να δώσουν απάντηση από που προέρχονται, αλλά εις μάτην. Μέχρι που έφτασε η σειρά του Μπέλλα το 1989 και μετέπειτα του Ασημακόπουλου που έδωσε μια πολύ τεκμηριωμένη απάντηση, που χωράει κάποιες βελτιώσεις. Οι Ασημακόπουλος και Μπέλλας ονόμασαν αυτές τις εξωτερικές γραμμές περιθωρίου ως «Γραμμές Γιαννιώτη» και καλά έκαναν!!!

Εδώ όμως τίθεται το εξής ερώτημα: Είναι αυτή η ονομασία δόκιμη; Άρα μπορεί να χρησιμοποιείται εύκολα και στην καθημερινή συνομιλία δύο ενδιαφερομένων για 30λεπτα που τις φέρουν; Προσπαθώντας να γράψω την μελέτη που έκανα για τα καφέ 30λεπτα και να ανακαλύψω την όποια περιγραφή ή ονομασία τους, ρώτησα πολλούς παλαιότερους μήπως θυμούνται και «έτρωγα πόρτα», γιατί κανένας δεν θυμόταν αν και είχε καταγραφεί στη μνήμη τους ότι υπήρχε ονομασία....

Το προσωπικό ερώτημά μου είναι το ακόλουθο: Αν έθετα μια νέα ονομασία για τις ίδιες «γραμμές Γιαννιώτη», πόσο ξύλο θα έτρωγα;;;;
Θα είχα την υποστήριξή σας μεταξύ των φιλοτελικών κύκλων; 

Και τελικά,

Η προτεινώμενη δική μου ονομασία είναι να ονομαστούν ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΙΚΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ, αφού σχηματίζουν έναν περίγραμμα των πλακών-φύλλων ή και ημίφυλλων και ενίοτε και των εκτύπων-γραμματοσήμων... Είναι τόσο συνηθισμένες που ενώ θα έπρεπε να περιγράφονται εύκολα, η παλαιότερη ορολογία δεν επαρκούσε για να δώσει το στίγμα τους.

Αναμένω απαντήσεις και φυσικά γνωρίζω εκ των προτέρων ότι θα υπάρξουν θετικές και αρνητικές γνώμες, αλλά είναι όλες καλοδεχούμενες και προς συζήτηση-ανάλυση, αφού τίποτε δεν είναι τελικό υπό κάποια έννοια...



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Theosal στις Κυρ Ιουν 03, 2018 12:00 pm, 1 φορά

176Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Κυρ Ιουν 03, 2018 10:19 am

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Καλημέρα Θεόφιλε. Θεωρώ πως το συγκεκριμένο θέμα είναι, μάλλον, ήσσονος σημασίας.
Αν είναι άλλο ένα «μέτωπο» καλύτερα να μην ανοιχτεί.
Ήδη είναι αρκετά αυτά που έρχεσαι να ανατρέψεις και να υπερασπιστείς.
Αν όμως η προσέγγιση είναι «μικρά θέματα - μικρές νίκες» και προχωράμε τότε ναι συμφωνώ πως είναι μία καλή εκκίνηση.

177Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Κυρ Ιουν 03, 2018 10:33 am

SHH_Egeo

SHH_Egeo

NikMar έγραψε:Καλημέρα Θεόφιλε. Θεωρώ πως το συγκεκριμένο θέμα είναι, μάλλον, ήσσονος σημασίας.
Αν είναι άλλο ένα «μέτωπο» καλύτερα να μην ανοιχτεί.

Συμφωνώ με τον Νίκο

178Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Κυρ Ιουν 03, 2018 10:40 am

Theosal

Theosal

Ναι, νομίζω ότι κάθε μικρή μάχη που δίνω που αναμένει νίκη ή και ήττα είναι μέσα στο πλαίσιο της μελέτης μου...

Μεγάλες ανατροπές για να γίνουν θα πρέπει να έχεις κάτι εντελώς ξεχωριστό και εντελώς πρωτότυπο για να βγεις να το χτυπήσεις και να το τρίβεις στις μούρες κάποιων,. Αλλά τότε είναι μάλλον θέμα win-win, ενώ εδώ θέλει μικρές μάχες και μικρές νίκες για να αντιπαρέλθεις τα μεγάλα ονόματα του παρελθόντος... που κάποια ζουν ακόμη και υπερασπίζονται την εποχή τους και τους συνδαιτημόνες τους σε πολλά γεγονότα...

179Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Κυρ Ιουν 03, 2018 10:51 am

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Αγαπητέ Θεόφιλε σε διακρίνει ο ενθουσιασμός της εφηβικής σου ηλικίας Wink
Με αγάπη ομιλών,σου αναφέρω οτι ο κ. Περιστάνογλου στην τσάντα του έχει τη μελέτη Κωνσταντινιδη και σε ερωτήματα μετά το τέλος των διαλέξεων του ανέτρεχε σε αυτήν!!!
Υπάρχει χρόνος μπροστά μας εάν έχουμε υγεία να γίνουν πολλά ,πρέπει να αλλάξει χέρια όμως η σκυτάλη.Το έχω ξαναπεί και θα το θυμούνται πιθανόν όσοι με παρακολουθούν.
Η αιτία του μαρασμού και της συρρίκνωσης του Φιλοτελισμού στην Ελλάδα κατά κύριο λόγο είναι η παλιά φρουρά με τις γερασμένες ιδέες.Τους σεβόμαστε,αλλά πρέπει να πάμε μπροστά



Έχει επεξεργασθεί από τον/την SHH_Egeo στις Κυρ Ιουν 03, 2018 11:50 am, 2 φορές συνολικά

180Η αξίες των 30λ. & 60λ. - Σελίδα 9 Empty Απ: Η αξίες των 30λ. & 60λ. Κυρ Ιουν 03, 2018 11:09 am

Theosal

Theosal

Θα συμφωνήσω μαζί σου...

Πιστεύεις ομως ότι δεν έχουν διαποτιστεί και τα δικά μας τα μυαλά με τις δικές τους ιδέες και τις περισσότερες φορές χωρίς νέες προτάσεις;;; Άρα σε κάμποσους από εδώ μέσα, ακόμη και μένα και εσένα. Εγώ ίσως να έχω διαποτιστεί λιγότερο, γιατί όντας μακρυά από κέντρα κλπ, αφού τώρα αποτόλμησα να πλησιάσω και να μπω σ’αυτά (και δεν σε κατηγορώ μ’αυτό και το ξέρεις).

Μόνον μια βόμβα θα μπορούσε να αναταράξει το σύστημα συθέμελα... αλλά θέλει μυαλά, θέλει σθένος, θέλει αυτοπεποίθηση και ενότητα... ότι και σε πολιτικό επίπεδο άλλωστε (που το πήγα ο κερατάς!!!). Αλλά η φιλοτελική βόμβα δεν έρχεται έτσι, όταν περιμένουμε να μας κρίνουν, να μας προωθήσουν, να μας επιβεβαιώσουν οι παλαιότεροι!!! Συμμετέχοντας σε άρθρα που θα τα κρίνουν και θα τα κατακρίνουν, κόψουν, πετσοκόψουν ή ότι άλλο για να μην θιχθεί το κατεστημένο τους δεν γίνεται...

Και σκέφτομαι... Αν οι σκέψεις μας, οι ιδέες μας, κατοχυρώνονταν μέσα πχ από το φόρουμ, στη συνέχεια, ανεβάζαμε το άρθρο ή ότι άλλο σε κάποιο άλλο site, πχ το χαρτόμουτρο του φίλου μας του Νίκου, και στην συνέχεια το προωθούσαμε σε κάποιο άλλο φόρουμ διεθνές, μήπως θα ήταν καλύτερα;;;

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 9 από 29]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 19 ... 29  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης