Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Σφραγίδα πρώτου τύπου, στικτή, ρoμβοειδής - Type I classical cancellation, lozenge with dots.in Greek & English[introduction ]

+11
SHH_Egeo
Tasos
Νίκος Βαρουξής
costasirun
Νίκος Καρνιαουτάκης
Elboiteu
USGreek
νικος
heraldic40
Varg83
Παναγιώτης Ρασσιάς
15 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 6]

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Παναγιώτης Ρασσιάς έγραψε:Παιδια ο "100" Γαλάζιον Μολδαβίας.ειναι.RRR ., δεν πρέπει να υπάρζουν πάνω απο 10 αποτυπώματα και όλα ειναι με μπλε μελάνι.
Γενικα τα κλασσικά της Ρουμανίας ειναι διάσημα,πολλοί φιλοτελιστές ανα τον κόσμο ασχολούνται με αυτά,οπότε να βρεις κάτι απο τύχη σε δμπρ εξωτερικου ή ebay ,μαλλον δεν υπάρχει πιθανότητα...

Απολύτως σωστό...
Εχει μαλλιάσει η γλώσα μου να το λέω αυτό tongue

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Παναγιώτης Ρασσιάς έγραψε:Παιδια ο "100" Γαλάζιον Μολδαβίας.ειναι.RRR ., δεν πρέπει να υπάρζουν πάνω απο 10 αποτυπώματα και όλα ειναι με μπλε μελάνι.
Γενικα τα κλασσικά της Ρουμανίας ειναι διάσημα,πολλοί φιλοτελιστές ανα τον κόσμο ασχολούνται με αυτά,οπότε να βρεις κάτι απο τύχη σε δμπρ εξωτερικου ή ebay ,μαλλον δεν υπάρχει πιθανότητα...
Πάνο καλησπέρα.
Δεν λέω ότι αυτό που έχω είναι 100. Λέω όμως πως προσομοιάζει εξαιρετικά.
Όσο αφορά το γαλάζιο της μελάνης γνωρίζω ότι σε λίγο καιρό αυτό είναι πολύ πιθανόν να καταριφθεί.
Επίσης τα αποτυπώματα είναι μάλλον περισσότερα από 10.

USGreek

USGreek

Υπαρχει τυπου Ι 100 με μαύρη μελάνη επί φακέλου...

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

USGreek έγραψε:Υπαρχει τυπου Ι 100 με μαύρη μελάνη επί φακέλου...
Καλημέρα Δημήτρη.
Αυτό έχω μάθει κι εγώ.

USGreek

USGreek

Καλημέρα Νίκο, την έχω δει σε φωτο και ανήκει σε άτομο με τεράστιες γνώσεις και εμπειρία. Δεν αναφέρω όνομα γιατί μπορεί να μη θέλει να γίνει γνωστό.

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Μια τεράστια σπανιότητα,


Σφραγίδα πρώτου τύπου, στικτή, ρoμβοειδής - Type I classical cancellation, lozenge with dots.in Greek & English[introduction ] - Σελίδα 3 20191210
Σφραγίδα πρώτου τύπου, στικτή, ρoμβοειδής - Type I classical cancellation, lozenge with dots.in Greek & English[introduction ] - Σελίδα 3 20191210

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Και από κοντά εγώ,λεω,ας το βάλω και εδώ, ένα γραμμ.της συλλογής μου,που μετά απο τόσα χρόνια και έχοντας θέαση απο συλλέκτες ,και σελιδών fb αλλα και του άλλου φόρουμ παλιά,με το γεγονός του δεύτερου τρία της παραπανω σφραγίδας,μου δίνει το δικαίωμα να σκεφτώ σοβαρά ότι η παρακάτω σφραγίδα ειναι η σπάνια ''103'' Λάρισα...

Σφραγίδα πρώτου τύπου, στικτή, ρoμβοειδής - Type I classical cancellation, lozenge with dots.in Greek & English[introduction ] - Σελίδα 3 11218710

και με φλας

Σφραγίδα πρώτου τύπου, στικτή, ρoμβοειδής - Type I classical cancellation, lozenge with dots.in Greek & English[introduction ] - Σελίδα 3 11267110

και ασφαλώς έχοντας τον Τάσο μαζί μας,πιστεύω να εφορμόσει και την εφορμογή του,που δείχνει πράγματα !

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Μία επίσκεψη στον Αλέκο αρκεί να ξεκαθαρίσει το θέμα και μέχρι εκεί. Smile

Tasos

Tasos

Σφραγίδα πρώτου τύπου, στικτή, ρoμβοειδής - Type I classical cancellation, lozenge with dots.in Greek & English[introduction ] - Σελίδα 3 20191211

Καλημέρα στην παρέα!!! Very Happy

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Τασάρα  για τριαράκι μου φαίνεται  santa

Tasos

Tasos

Ερχονται γιορτες το δωρο σου!!! Razz

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Κερναω από όλα ,κουραμπιέ/μελομακάρονο/δίπλα  bounce

νικος



Μία γνώμη από τους φίλους. Ποιος είναι ο αριθμ. της σφραγίδας στο συνεχών 5λεπτο;Σφραγίδα πρώτου τύπου, στικτή, ρoμβοειδής - Type I classical cancellation, lozenge with dots.in Greek & English[introduction ] - Σελίδα 3 Tyras_12
Σφραγίδα πρώτου τύπου, στικτή, ρoμβοειδής - Type I classical cancellation, lozenge with dots.in Greek & English[introduction ] - Σελίδα 3 Tyras_11
Σφραγίδα πρώτου τύπου, στικτή, ρoμβοειδής - Type I classical cancellation, lozenge with dots.in Greek & English[introduction ] - Σελίδα 3 Tyr_ac11

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Κατά πάσα πιθανότητα 106 (Κέρκυρα).

https://xartomoutro.wordpress.com/

νικος



Δεν θα πρεπε να υπάρχει κάτι από το 1 Νίκο;

Theosal

Theosal

Κατά τη γνώμη μου είναι διψήφια η σφραγίδα, δλδ είτε 69 ή 96, αλλά δεν θυμάμαι σε ποια από κάτω έχει τις δύο τελείες ενωμένη, αλλά λογικά στη δεύτερη (96)... Οπότε μάλλον μιλάμε για την 69 ΚΥΘΝΟΣ

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Theosal έγραψε:Κατά τη γνώμη μου είναι διψήφια η σφραγίδα, δλδ είτε 69 ή 96, αλλά δεν θυμάμαι σε ποια από κάτω έχει τις δύο τελείες ενωμένη, αλλά λογικά στη δεύτερη (96)... Οπότε μάλλον μιλάμε για την 69 ΚΥΘΝΟΣ

Δεν μπορεί να είναι η 69, παρατηρήστε σωστότερα.

https://xartomoutro.wordpress.com/

νικος



Και γιατί να μην είναι η 90; Το 0, αν είναι 0, πουθενά δεν καμπυλωνει στο υπάρχων περίγραμμα του, οπότε για μένα που δεν μπορώ να δω 3ο ψηφίο έχει κάποια πιθανότητα να είναι 90.

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Πίστευα πως θα ήταν εφικτό να μην γράψω σεντόνι, δυστυχώς όμως δεν αποφεύγεται Very Happy 

-Αναφέρθηκε η 69, όποιος όμως παρατηρήσει με ελάχιστη προσοχή, χωρίς να μπερδευτεί, αντιλαμβάνεται ότι απλά δεν μπορεί να είναι η 69.

- Αναφέρθηκε η 96 η οποία θα είχε τη γραμμή από κάτω. Δεν βλέπουμε όμως την εν λόγω γραμμή στο παράδειγμα που εξετάζουμε.
To σημαντικότερο όμως που συνηγορεί στο ότι δεν πρόκειται για την 96 είναι το μικρό κενό διάστημα μεταξύ των ψηφίων 9 και 6 σύμφωνα με τα λεγόμενα σας, 0 και 6 σύμφωνα με εμένα, μικρό διάστημα που υφίσταται προφανώς επειδή προηγείται και τρίτο ψηφίο, δλδ το 1. Σε μια σαφή 96 θα παρατηρήσετε ότι το κενό αυτό διάστημα είναι μεγαλύτερο από το εικονιζόμενο της εν λόγω σφραγίδας.

Είναι σχεδόν βέβαιο ότι πρόκειται για την κοινή 106, με μια ελάχιστη, θεωρητική μονάχα πιθανότητα, να είναι η 90. Η 90 όμως είναι γνωστό ότι είναι αμφίβολο εάν υπάρχει σε τύπο Ι, οπότε καταλήγει εύκολα κάποιος στην κοινότατη 106. Στην μονάχα θεωρητική και εντελώς απίθανη περίπτωση της 90, θα ίσχυε επίσης το σοβαρότατο θέμα της απόστασης που έγραψα παραπάνω. Η απόσταση θα ήταν μεγαλύτερη από την εικονιζόμενη.

Ναι, φυσικά θα μπορούσε να μην αποτυπωθεί το 1 του 106. Πολλαπλά χτυπήματα επάνω στον φάκελο χωρίς ενδιάμεση μελάνωση της σφραγίδας θα μπορούσαν να οδηγήσουν στην εικόνα αυτή. Ήδη βλέπουμε 2 χτυπήματα ενώ το 5λεπτο είναι σχεδόν βέβαιο ότι δεν ήταν το μοναδικό γραμ/μο επάνω στον αντικείμενο. Δεν είναι ασύνηθες, έχουμε δει χιλιάδες.

Η πρώτη απάντηση μου, απάντηση «Πυθίας» για «κατά πάσα πιθανότητα 106» δεν δόθηκε απερίσκεπτα. Very Happy

Αρέσει στον χρήστη νικος

https://xartomoutro.wordpress.com/

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Το ελαφρύ πάτημα αριστερά του 0 (λείπουν τελείες της στικτής) υποδηλώνει οτι η στικτή είναι με 3 ψηφία.
Αριστερά του 0 υπάρχει ίχνος απο το πάτημα του 1 όπως φαίνεται απο το κοκκινο βέλος.
Επίσης στο link που ακολουθεί φαίνεται η απόσταση του 0 απο το 1 οτι είναι μεγαλύτερη απο του 6 λόγω μικρότερου πλάτους του αριθμού.
Εγω οδηγούμαι στο συμπέρασμα οτι ειναι η 106

Σφραγίδα πρώτου τύπου, στικτή, ρoμβοειδής - Type I classical cancellation, lozenge with dots.in Greek & English[introduction ] - Σελίδα 3 Tyras_10

https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=466&lot=393743



Έχει επεξεργασθεί από τον/την SHH_Egeo στις Παρ Ιαν 08, 2021 7:04 pm, 2 φορές συνολικά

Αρέσει στον χρήστη νικος

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης