Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Στοιχεία,παραδείγματα,απόψεις & πάσης φύσης απορίες,πάνω στη μελέτη των μικρών κεφαλών Ερμή

+11
zsathens
νικος
Elboiteu
Γεωργία Μπάλτσου
heretic77
stelios proedrou
Admin
Νίκος Βαρουξής
Theosal
SHH_Egeo
Παναγιώτης Ρασσιάς
15 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6, 7, 8 ... 14 ... 21  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 21]

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Το εξώφυλλο της προσεχούς δημοπρασίας του Ιανουαρίου κοσμεί ένα Block των 12 απο ένα πολύ ιδιαίτερο γραμματόσημο αλλα και κοινό ταυτόχρονα.Το 10λ μουσταρδί της Γ περιόδου σε ΔΙΚΤΥΩΤΟ χαρτί.
Η τιμή του στον κατάλογο ως σφραγισμένο είναι 4€ (124b).Οταν ομως βρίσκεται σε Blocks απο 4 γραμματόσημα και πάνω με διάτρηση ή χωρίς είναι εξαιρετικά σπάνιο και η τιμή του εκτοξεύεται.Στον κατάλογο είναι με -.
Χωρίς διάτρηση είναι το 124b και με ανεπίσημη 13 1/2 οπως αυτό του καταλόγου είναι το 98f(στον νέο κατάλογο υπάρχουν ξεχωριστοί πίνακες τιμολόγισης για τις οδοντώσεις)
Ακολουθούν σχετικές φωτογραφίες και block των 4 με ελαιώδη εκτύπωση απο τη συλλογή μου με ακύρωση τύπου V ΚΕΡΚΥΡΑ 20 ΜΑΙΟΣ 97

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



[Πρέπει να είστε
εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][/url]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Πρωί,στο δύσκολο κυκλοφοριακά Κολωνάκι,στα γραφεία της athens για να πάρω τα λοτ της τελευταίας δημοπρ.
Παρων το δυναμικό του γραφείου,με την προσθήκη του μεγάλου συλλέκτη Πετρόπουλου.Κάνει μια κίνηση ο γνωστός μελετητής των μΚΕ Κίτσιος και δίνει ένα αποκομμά στον Π.,με φωνάζει κοντά και τι μου δέιχνει,
πέντε 20λ Αθηναικά μΚΕ,με την φοβερή περίπτωση ότι τα τέσσερα απο τα πέντε ήταν πλαστά,που ξεγέλασαν τον υπάλληλο και μαζί με το πέμπτο κανονικό ταχυδρομήθηκε ο φάκελλος στον προορισμό του.

Ααα,λέω στο Π.,μίσό λεπτό να το τραβήξω φωτο να το δείξω στο Νίκο,μη ανησυχεις μου λεει ο Κ.,έχει γνώση ο φίλος σου Smile Wink

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Mercury έγραψε:Πρωί,στο δύσκολο κυκλοφοριακά Κολωνάκι,στα γραφεία της athens για να πάρω τα λοτ της τελευταίας δημοπρ.
Παρων το δυναμικό του γραφείου,με την προσθήκη του μεγάλου συλλέκτη Πετρόπουλου.Κάνει μια κίνηση ο γνωστός μελετητής των μΚΕ Κίτσιος και δίνει ένα αποκομμά στον Π.,με φωνάζει κοντά και τι μου δέιχνει,
πέντε 20λ Αθηναικά μΚΕ,με την φοβερή περίπτωση ότι τα τέσσερα απο τα πέντε ήταν πλαστά,που ξεγέλασαν τον υπάλληλο και μαζί με το πέμπτο κανονικό ταχυδρομήθηκε ο φάκελλος στον προορισμό του.

Ααα,λέω στο Π.,μίσό λεπτό να το τραβήξω φωτο να το δείξω στο Νίκο,μη ανησυχεις μου λεει ο Κ.,έχει γνώση ο φίλος σου Smile Wink

Αν έχει λέει..... Rolling Eyes
Το Μάρτιο θα βγεί στην Athens συλλογή μΚΕ με πολύ σπάνια αντικείμενα Shocked
Θα ματώσω.. Suspect

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Τραβηξες τελικα φωτο να τα δουμε?

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Tasos έγραψε:Τραβηξες τελικα φωτο να τα δουμε?

οχι αλλά σε λίγο καιρο θα εμφανιστεί,σίγουρα Smile

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ξυφιλλίζοντας τον κατάλογο της προσεχούς athens έπεσε το μάτι μου[δεν ήταν και πολύ δύσκολο,λόγω μεγέθους Very Happy ] σε δύο φύλλα των 50,μΚΕ,αλλά επισημασμένα του 1900.
Ισχύει και στη συλλογή μΚΕ ότι και στις ΜΚΕ ,πως δεν αναμειγνύονται οι δύο εκδόσεις?
ούτε και σε μια υποθετική μελέτη/παρουσίαση θέσεων στο φύλλο ή ακόμα και σφαλμάτων πλάκας?

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Mercury έγραψε:Ξυφιλλίζοντας τον κατάλογο της προσεχούς athens έπεσε το μάτι μου[δεν ήταν και πολύ δύσκολο,λόγω μεγέθους Very Happy ] σε δύο φύλλα των 50,μΚΕ,αλλά επισημασμένα του 1900.
Ισχύει και στη συλλογή μΚΕ ότι και στις ΜΚΕ ,πως δεν αναμειγνύονται οι δύο εκδόσεις?
ούτε και σε μια υποθετική μελέτη/παρουσίαση θέσεων στο φύλλο ή ακόμα και σφαλμάτων πλάκας?

Τι εννοείς "αναμειγνύονται"?

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Εννοώ να βάλεις πχ.στη β' αθηναϊκη έκδοση ένα μπλοκ των 50 25λ ουρανοκύανα με επισήμανση ΑΜ,αν στέκει αισθητικά και φιλοτελικά,ή άλλη περίπτωση παρουσίαση ενός σφάλματος πλάκας στα 40λ να το δείχνεις σε 40λ αθηναϊκό μωβ και σε 40λ ΑΜ 1δρχ.μωβ-βυσσινί

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Mercury έγραψε:Εννοώ να βάλεις πχ.στη β' αθηναϊκη έκδοση ένα μπλοκ των 50 25λ ουρανοκύανα με επισήμανση ΑΜ,αν στέκει αισθητικά και φιλοτελικά,ή άλλη περίπτωση παρουσίαση ενός σφάλματος πλάκας στα 40λ να το δείχνεις σε 40λ αθηναϊκό μωβ και σε 40λ ΑΜ 1δρχ.μωβ-βυσσινί

Φιλοτελικά- εκθεσιακά το μόνο που στέκει "αν αυτό εννοείς" είναι ο φάκελοι με mix μΚΕ & μΚΕ ή ΜΚΕ με επισήμανσεις ή και triple mix και τα τρια μαζί δηλαδή (φιλοτελικά κατασκευάσματα κυρίως).
Τα επισημασμένα είναι ένα τελείως διαφορετικό συλλεκτικό πεδίο.

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Δεν βρήκα που αλλού να το βάλω και το ανεβάζω εδώ
Σε συνέχεια των σχολίων σχετικά με τον φάκελο με τα δίλεπτα μΚΕ που ανέβασα εχθές,

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

ενας φάκελος που εχει τα γραμματόσημα κομμένα οπως σχολίασα

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Theosal

Theosal

Εμένα μου αρέσεις και με κομμένα γραμματόσημα συν το ότι είναι Βλασσόπουλος που μου έγινε ψύχωση .... Μου τον πουλάς;;; Very Happy Very Happy Very Happy Surprised Surprised What a Face What a Face What a Face

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Theosal έγραψε:Εμένα μου αρέσεις και με κομμένα γραμματόσημα συν το ότι είναι Βλασσόπουλος που μου έγινε ψύχωση .... Μου τον πουλάς;;; Very Happy Very Happy Very Happy Surprised Surprised What a Face What a Face What a Face

Δεν τον πήρα εγώ Theosal απλώς παρακολουθώ
Αν έπαιρνα και οτι μου αρέσει απο ΜΚΕ θα μου φέρνατε τσιγάρα στον Κορυδαλλό  drunken

Theosal

Theosal

Εγ'ω είμαι ένα βήμα πριν το εκεί....

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Παραδειγμα διαβρωσης.... αλλαζει το χρωματισμο του στα λευκα σημεια.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Θα συνεχίσω απο εδώ την συζήτηση που άνοιξε ο φίλος μας[κολλητός] SHH & egeo,στη κρυφή μας ενότητα που γράφουμε φοβερά πράγματα εκεί[έτσι για να σκάσετε οι επισκέπτες που δεν γραφεστε για να τα δειτε και εσείς] πάνω στο φύλλο των 50.
Μα αγαπητέ μου κάνεις μια ,ας την πούμε, ''λαθροχειρία'',η υπεραξία των 1800ε δεν πρόερχετε λόγω plate flaws αλλά απο την σπάνια απόχρωση!
Το αμέσως προηγούμενο εκποιούμενο φύλλο των 50.παίρνει σαφώς μεγαλύτερη αξία απο άλλα φύλλα άλλων αξιών,στα 400ε,λόγω σπανιότητας να βρεθούν αυτούσια φύλλα επειδή ήταν η αξία με την μεγαλύτερη χρήση λόγω βασικού τέλος επιστολών εσωτερικού.
Ομως απο τα 400 πάμε στα 1800 γιατι εδώ έχουμες τη πολύ σπάνια γκρι απόχρωση του κόκκινου που πλέον αλλάζει και η βασική απόχρωση και απο κόκκινο γίνετε ροζ.
Με την ευκαιρία έχει πολυ ενδιαφέρον και προσιτά λοτ,ήδη με την παροτρυνσή σου βρήκα και δύο θέματα που θα τα διεκδικήσω,και έχει και πολυ οικονομικές προτάσεις στα φύλλα των άλλων αξιών[το αν θα παραμείνουν και έτσι χαμηλά,βάση και των όσων ακούσαμε, άλλο θέμα...]

stelios proedrou

stelios proedrou

Εχει συναντησει κανεις σε 40λεπτο εκδοση βελγιου χαρτι τσιγαροχαρτος

http://sproedrou@hotmail.gr

SHH_Egeo

SHH_Egeo

stelios proedrou έγραψε:Εχει συναντησει κανεις σε 40λεπτο εκδοση βελγιου χαρτι τσιγαροχαρτος

Καλησπέρα αγαπητέ καλώς ήρθες στο φόρουμ.
Οπως αναφέρεται στις μελέτες την μικρών κεφαλών με τελευταία του Π.Ιωαννίδη το χαρτί των Βελγικών εκδόσεων δεν ήταν πολύ λεπτό(τσιγαρόχαρτο όπως αναφέρεις).
Ο Ιωαννίδης αναφέρει χαρακτηριστικά:
"Είναι αξιοσημείωτο το γεγονός πως η ποιότητα του χαρτιού και στις δύο Βελγικές περιόδους είναι η ιδια.Είναι ένα χαρτί φτιαγμένο απο καθαρή χαρτομάζα απόλυτα ομοιογενή καλά στρωμένη ώστε να μην εμφανίζονται νεφελώματα οταν παρατηρείται με διερχόμενο φως - με ελαφρύ αλλά σαφές δικτύωμα,λείο πάχους 70-80 μμ χωρίς υδατόσημο"
Αναφέρεσαι σε Μπλέ ή Βιολέ 40λεπτο?

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Mercury έγραψε:Μα αγαπητέ μου κάνεις μια ,ας την πούμε, ''λαθροχειρία'',η υπεραξία των 1800ε δεν πρόερχετε λόγω plate flaws αλλά απο την σπάνια απόχρωση!
Το αμέσως προηγούμενο εκποιούμενο φύλλο των 50.παίρνει σαφώς μεγαλύτερη αξία απο άλλα φύλλα άλλων αξιών,στα 400ε,λόγω σπανιότητας να βρεθούν αυτούσια φύλλα επειδή ήταν η αξία με την μεγαλύτερη χρήση λόγω βασικού τέλος επιστολών εσωτερικού.
Ομως απο τα 400 πάμε στα 1800 γιατι εδώ έχουμες τη πολύ σπάνια γκρι απόχρωση του κόκκινου που πλέον αλλάζει και η βασική απόχρωση και απο κόκκινο γίνετε ροζ.

Να απαντήσω και στον Mercury γιατί μου γκρινιάζει.
Εχεις δίκαιο για το γκρί-ροζ,στον κατάλογο είναι το ακριβότερο 20λεπτο μετά το γκρι-κόκκινο βαθύ.
Τα σφάλματα πλάκας τα ανέφερα λόγω της θέσης της 50άδας που είναι η 251-300.Τα σφάλματα στις μΚΕ δεν τιμολογούνται (ακόμη),ατύπως έχουν μία υπεραξία 20% περίπου.
Ακολουθούν τα δύο γκρι-... σε σύγκριση.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

stelios proedrou

stelios proedrou

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση πρόκειται για βιολε,και μια απορια η δικτύωση του χαρτιου φαινεται με μεγεθυντικό φακο η με μικροσκοπιο

http://sproedrou@hotmail.gr

SHH_Egeo

SHH_Egeo

stelios proedrou έγραψε:Ευχαριστω πολυ για την απαντηση πρόκειται για βιολε,και μια απορια η δικτύωση του χαρτιου φαινεται με μεγεθυντικό φακο η με μικροσκοπιο

Παρακαλώ,δεν χρειάζεται να ευχαριστείς, ο σκοπός όλων μας εδώ είναι όποιος γνωρίζει κάτι να το επικοινωνεί στους υπόλοιπους Smile

Ο πιό απλός τρόπος,χωρίς να αναιρεί αυτούς που αναφέρεις,είναι να τοποθετήσουμε το γραμματόσημο μπροστά απο έντονο φως όπως η φωτογραφία που ακολουθεί απο ένα Βελγικό άτονο 40λεπτο.Το δικτύωμα του χαρτιού διακρίνεται εύκολα

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 21]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6, 7, 8 ... 14 ... 21  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης