Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ

+10
salonico
heretic77
Theosal
Midili
Valeroi
heraldic40
Varg83
Παναγιώτης Ρασσιάς
SHH_Egeo
Νίκος Βαρουξής
14 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 17  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 12 από 17]

221Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 12 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Παρ Μαρ 30, 2018 1:28 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Μπραβο Νικο! Υπεροχα και τα δυο!!! Σωστη επιλογη εκανες πολυ χαιρομε!!!

222Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 12 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Παρ Μαρ 30, 2018 7:25 pm

Theosal

Theosal

Και από μενα μπραβο Νίκο....
Ωστόσο αν δεν μπορεις να αποκρυπτογραφήσεις κουτσομπολίστικα το περιεχόμενο των επιστολών, βγάλε τις φωτό και στείλτες μου και θα κανω το καλύτερο δυνατόν...

223Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 12 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Πεμ Απρ 05, 2018 11:50 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Σε αυτο το πολύ ενδιαφέρον τοπικ του φίλου μας nikmar[αλήθεια που ήσουν χθες που πήγαμε ΦΕΑ?] δεν έχω παρουσία.
Ο λόγος δεν είναι άλλος απο το ότι εγώ πάνω στις ΜΚΕ ότι αποκτώ έχει να κάνει σχέση με τα σφάλματα πλάκας,και όπως έχω ξαναγράψει,όταν ετοιμάσω τη συλλογή μου προς εκθεσιακή δραστηριότητα ,τότε,όπως έχω κάνει και με τα 1λ,θα την ανεβάσω σε νέα υποένότητα,σε όλη της την έκταση.

224Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 12 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Πεμ Απρ 05, 2018 12:09 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ομως επειδή υποσχέθηκα στους κ.κ. midiliδη,& κυρ_egeo πως θα ανεβάσω τα λοτ που πήρα στην τελευταία Καραμήτσος,voila:

μια επιστολή,δεν κρύβω πως προβληματίστηκα στο που θα την ανέβαζα,γιατι και στα 5λ , ειδικά στο τόπικ vlasopoulo,αλλά και στη ενότητα των αναλυτικών παρουσιάσεων ΜΚΕ,θα μπορουσε να μπει.Ομως είπαμε,εδώ,και έτσι έχουμε 40λ επιμελλημένη,VF-touch,5 & 10λ κακέκτυπη,VF-G, και 20λ συνεχόμενων,VF-G,με plate flaw στο 5λ λεπτυσμένο κύκλο.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

,σαν εμπορική αξία,έχω ήδη έτοιμα δύο φύλλα υπερπλήρη με αυτο το σφάλμα,εκδόσεις,αποχρώσεις μπλοκ,σφργ.& ασφργ.,και μου έλειπε ο φάκελλος,σίγουρα θα μπορούσα να περιμένω να βρω το σφάλμα σε πιο φτηνή περίπτωση,ας πούμε σε συνεχόμενων,αλλά εδώ έχω την εντύπωση πως τα 180ε+22,32% για ένα φάκελλο που απο μόνο του το 5λ κακέκτυπο επι φακέλλου το δίνει 1.100ε,για VF,ε,νομίζω πως είναι καλά.
Αν αυτός έβγαινε σε εκποίηση φημισμένης συλλογής[όπως του Ιουνίου] σίγουρα θα έπαιρνε χτυπήματα...

225Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 12 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Πεμ Απρ 05, 2018 12:32 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Το δεύτερο λοτ,ένα σημαντικό plate flaw,ίσως όχι τόσο διάσημο στα την Pos.79 των 10λ,αλλά με την δικιά του αξία.
Εχουμε λοιπόν pos.75,20λ.κακέκτυπο,βαθύ ινδικό,με F-G περιθώρια.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

,τα σφάλματα πλάκας στις παρισινές & πρώτες Αθηναϊκές σίγουρα είναι πολυ δυσεύρετα,,πέρα απο αυτό ο Κ,το τιμολογεί όπως :

13Ib 480ε x 2[pos.75] - 45%[F-G margin & close point] = 530e
Αρα τα 160ε + 22.32% δεν τα λες και άσχημα για τόσο σπάνια περίπτωση,σφάλματος σε αυτή ειδικά την έκδοση & απόχρωση...

226Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 12 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Πεμ Απρ 05, 2018 1:10 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Mercury έγραψε:Ομως επειδή υποσχέθηκα στους κ.κ. midiliδη,& κυρ_egeo πως θα ανεβάσω τα λοτ που πήρα στην τελευταία Καραμήτσος,voila:

μια επιστολή,δεν κρύβω πως προβληματίστηκα στο που θα την ανέβαζα,γιατι και στα 5λ , ειδικά στο τόπικ vlasopoulo,αλλά και στη ενότητα των αναλυτικών παρουσιάσεων ΜΚΕ,θα μπορουσε να μπει.Ομως είπαμε,εδώ,και έτσι έχουμε 40λ επιμελλημένη,VF-touch,5 & 10λ κακέκτυπη,VF-G, και 20λ συνεχόμενων,VF-G,με plate flaw στο 5λ λεπτυσμένο κύκλο.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

,σαν εμπορική αξία,έχω ήδη έτοιμα δύο φύλλα υπερπλήρη με αυτο το σφάλμα,εκδόσεις,αποχρώσεις μπλοκ,σφργ.& ασφργ.,και μου έλειπε ο φάκελλος,σίγουρα θα μπορούσα να περιμένω να βρω το σφάλμα σε πιο φτηνή περίπτωση,ας πούμε σε συνεχόμενων,αλλά εδώ έχω την εντύπωση πως τα 180ε+22,32% για ένα φάκελλο που απο μόνο του το 5λ κακέκτυπο επι φακέλλου το δίνει 1.100ε,για VF,ε,νομίζω πως είναι καλά.
Αν αυτός έβγαινε σε εκποίηση φημισμένης συλλογής[όπως του Ιουνίου] σίγουρα θα έπαιρνε χτυπήματα...

Εξαιρετικός!
Παρακαλώ και την πίσω όψη Rolling Eyes

227Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 12 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Πεμ Απρ 05, 2018 1:13 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Στο 20λ εγώ θα έκοβα-ίσιωνα τα περιθώρια Cool

228Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 12 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Πεμ Απρ 05, 2018 1:26 pm

Theosal

Theosal

Τον χτύπησα και γω αυτόν τον φάκελο, πόσο τον πήρες τελικά;;;

229Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 12 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Πεμ Απρ 05, 2018 1:33 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Theosal έγραψε:Τον χτύπησα και γω αυτόν τον φάκελο, πόσο τον πήρες τελικά;;;

Βλασσόπουλος fan Club αρχική πουλήθηκε.. Rolling Eyes

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

230Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 12 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Πεμ Απρ 05, 2018 2:28 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ρε παιδια νιανια τα έχω κάνει,τα γραφω όλα, πιο αναλυτικά πεθαίνεις...

Ελεγα η πίσω όψη δεν έχει κάτι,έλα όμως που έχει περίεργο σχήμα Τεργέστη......

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

231Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 12 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Πεμ Απρ 05, 2018 2:49 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Να εδώ που θέλουμε τα φώτα των μελετητών της ταχυδρομικής ιστορίας....

Το 3/15 έχει να κάνει με το τέλος της μεταφοράς απο το Lloyds όπου 1 kruezer  ίσον με 3 λεπτά δικά μας,άρα 15x3=45 λεπτά  η μεταφορά.
Εκει υπολογίζουμε 10λεπτά το τέλος που έβαζε η πόλη της Τεργέστης [3Kr απο πάνω στο κλάσμα] και 20λ το τέλος επιστολής για την Ελλάδα,σύνολο 75 λεπτά που είναι και η αξία των γραμμ.

232Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 12 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Πεμ Απρ 05, 2018 4:58 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Πολύ ενδιαφέρουσα και η πίσω όψη δίνει τη δική της "δυναμική" στην επιστολή 
Πράγματι πολύ ιδιαίτερη και η ακύρωση TRIESTE τετράγωνη με στρογγυλεμένες γωνίες !!
Η μεταγενέστερη του 1888 (πρώτες αποστολές με μΚΕ) στρογγυλή με αναφορά και  ώρα και το TRIESTE ως TRIEST
Να ανεβάσω και τον σχετικό φάκελο,αν και σε τόπικ ΜΚΕ

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

233Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 12 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Πεμ Απρ 05, 2018 8:27 pm

Theosal

Theosal

Για την στρογγυλή σφραγίδα της Triest(e) μπορείτε να ανατρέξετε στο τόποι για τους Βλασσόπουλους.. εχει αρκετα δείγματα...

Απο αυτήν την τετράγωνη με τις αποστρογγυλεμενες γωνιές δεν υπάρχει δείγμα, μαλλον και σιγουρα πρόκειται για παλαιότερη σφραγίδα που αποτραβήχθηκε....

Μήπως πρόκειται για την σφραγίδα της πόλης της Τεργέστης, με την οποία σφράγιζε κάποιες επιστολές, όταν αυτές δεν έφεραν το αντίστοιχο αντίτιμο που ζητούσε για την αλληλογραφία;;; Δηλαδή 3kr.

234Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 12 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Πεμ Απρ 05, 2018 9:06 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Εχει σιγουρα μερα και μηνα παντως... 30 5ου ισως...

235Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 12 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Πεμ Απρ 05, 2018 9:13 pm

Theosal

Theosal

Τάσο η επιστολή έχει ημερομηνία αποστολής 12 ΙΟΥΛ 68, άρα η ημερομηνία άφιξης εγώ θεωρώ ότι είναι η 20 / 7

236Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 12 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Πεμ Απρ 05, 2018 9:16 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Theosal έγραψε:Για την στρογγυλή σφραγίδα της Triest(e) μπορείτε να ανατρέξετε στο τόποι για τους Βλασσόπουλους.. εχει αρκετα δείγματα...

Απο αυτήν την τετράγωνη με τις αποστρογγυλεμενες γωνιές δεν υπάρχει δείγμα, μαλλον και σιγουρα πρόκειται για παλαιότερη σφραγίδα που αποτραβήχθηκε....

Μήπως πρόκειται για την σφραγίδα της πόλης της Τεργέστης, με την οποία σφράγιζε κάποιες επιστολές, όταν αυτές δεν έφεραν το αντίστοιχο αντίτιμο που ζητούσε για την αλληλογραφία;;; Δηλαδή 3kr.

Ενδιαφέροντα προς διερεύνηση όλα αυτά.Ενας λόγος που σχολιάζω-γκρινιάζω οτι δεν υπάρχει στο φόρουμ πεδίο με ταχυδρομική ιστορία για την περίοδο ΜΚΕ που και οι σφραγίδες και τα τέλη ήταν σύνθετα,απο μέλη που γνωρίζουν(υπάρχουν) είναι και αυτός.Θα μαθαίναμε πολλά.
Η δικές σου Theosal (μια του 1880) έχουν  και το TRIESTE και το  TRIEST

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

237Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 12 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Παρ Απρ 06, 2018 1:43 pm

Theosal

Theosal

Το γνωρίζω Νικόλα, απλά δεν αναφέρθηκα εκτενέστερα αφού το ζητούμενο είναι η τετράγωνη με τις στρογγυλεμένες γωνίες σφραγίδα. Ανέφερα απλά ότι ίσως είναι προγραμματοσημική (sic!) ή κάποια σφραγίδα του Τριεστίου [Τριέστιον=Triest=Trieste=Τεργέστη (όπως αναγράφεται σε επιστολή που είδα κάπου)] με την οποία εισέπρατε ο Δήμος τα 3kr. ταχυδεομικό φόρο ή ήταν κάτι σαν το ΔΠ των δικών μας πόλεων.....

238Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 12 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Παρ Απρ 06, 2018 2:08 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Ομως τελικα λεει 30 και απο κατω οχι 5 οπως ειδα απο το κινητο.... αλλα 7 . Μηπως τελικα 30/7  εφτασε και ειχαν αυτη την σφραγιδα ακυρωσης....

239Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 12 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Παρ Απρ 06, 2018 4:49 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Ψάχνοντας παλιές δημοπρασίες βρήκα της ιδιας περιόδου 1862 με το κλάσμα αλλά λίγο περίεργο το "TE?".
Ιδιο σχήμα όμως

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

240Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 12 Empty Απορια για 20λεπτο Πεμ Απρ 12, 2018 8:04 pm

stelios proedrou

stelios proedrou

Εχω ενα 20λεπτο μπλε με θεση 30 μα χαρτι κυανο και παχος 0,9 του χιλιοστου ,η ΑΕ ειναι κανονικη κυανου χρωματος με στικτη σφραγιδα  9 ,σε πια χρονολογια να ψαξω;

http://sproedrou@hotmail.gr

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 12 από 17]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 17  Επόμενο

Παρόμοια θέματα

-

» Νέα αποκτήματα,και εδώ !

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης