Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Οι αριθμοι ελέγχου όλων των αξιών.Τhe control numbers at back side of the stamps

+11
Νίκος Καρνιαουτάκης
salonico
heretic77
Νίκος Βαρουξής
Midili
heraldic40
SHH_Egeo
Admin
Theosal
Varg83
Παναγιώτης Ρασσιάς
15 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 11, 12, 13

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 13 από 13]

artaleo

artaleo

Φίλε μου UsGreek, εννοείς το "διαφορετικό" σχήμα του "5"?
Γιατί (βάση του σκαν που παραθέτεις) μου φαίνεται πως πρόκειται για παραποίηση...
Κάποιος "διόρθωσε" (με μαύρο μολύβι) το 5 για να το πουλήσει για προσωρινό...Sad

USGreek

USGreek

Δεν το εχω δει στο μικροσκοπιο ειναι η αληθεια, απλα μου φαινεται (ασχετως παραποιησης η οχι) πολυ "μπασμενο" το "5".

artaleo

artaleo

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Ελαφρά διπλεκτύπωση ΑΕ σε 5λεπτο 1875-80 σε υπόλευκο χαρτί.
Αρχικά τραβήγματα της έκδοσης, ΑΘΗΝΑΙ 18 ΙΑΝ. 76
Πάνω σειρά φύλλου, θ. 1-5

Αρέσει στους χρήστες Admin, SHH_Egeo, Theosal, νικος, USGreek, costasirun και René

artaleo

artaleo

Due to an odd coincidence, error No. 29.5 in Koundouros book of CN errors ended up in my collection. I present it here since the photo in the book is not of good quality. 
This is a 5 lepta of 1862-67 second Athens printing with offset of blue CN 20 on the face of the stamp.  Pos. 30.  Canceled in Smyrna.  Ex-Kaitatzidis.

Not sure what to make of it, let's say I find it "interesting" Smile

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες Theosal, USGreek, costasirun και René

Theosal

Theosal

Well, well!! This is a nice paradox! 
Just keep it in your collection as a paradox of this issue, since it also is mentioned in Koundouros book.

artaleo

artaleo

Several years ago the important LHH researcher & collector L. Fanchini announced in Philotelia the discovery of a unique 1862-67 gray blue 20 lepta with inverted CFs.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


However, several years before Mr. Fanchini's announcement, the late important LHH collector and International Grand Prix winner K. Mattheos published his book "Introduction to the LHH of Greece 1861-1886".  In the chapter about "fakes and forgeries", it included a similar 1862-67 20 lepta stating that the normal CF was removed and a fake inverted "20" was placed!!   
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


bom So, my friends... WHO is right...??  ShockedLaughing


PS.  I will give you my opinion AFTER I hear yours...

Theosal

Theosal

It is difficult to say from a photo, even a low resolution scan if the CF is removed or not. If you have not the stamp in your hands how certain can you be?

And both researchers and collectors say have the just opposite opinion… hmmm difficult 😣

costasirun

costasirun

Δύσκολο να πει κανείς νομίζω σε αυτό του Ματθαίου ίσως να υπάρχει ίχνος του πραγματικού ΑΕ...αν μπήκε ολόκληρο φύλλο με ΑΕ ανάποδα θα επρεπε να υπάρχουν κι άλλα αντίτυπα...εκτός και αν έχει μπει το ο ΑΕ ανάποδα  μόνο σε αυτες τις θέσεις..

artaleo

artaleo

Τεο και Κώστα, σας ευχαριστώ που ασχοληθήκατε Exclamation
Δεν έχουμε τα γραμ/μα στο χέρι, οπότε δεν είναι δυνατό να είμαστε βέβαιοι για τίποτα, απλά το συζητάμε...

Τα 2 παραπάνω 20λεπτα έχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά:
Ι. μπλε γκρι 1862-67 με κάπως οξειδωμένες γωνίες.
ΙΙ. σφραγισμένα "106" Κέρκυρα
ΙΙΙ. οι ΑΕ φαίνεται παρόμοιοι και έχουν μικρά στίγματα χρώματος (clumps of color), χαρακτηριστικά της περιόδου. Παρά την κακή ποιότητα των φωτό-, εκ πρώτης όψης μου φαίνονται γνήσιοι...  

Υποψιάζομαι πως κυκλοφόρησε στην Κέρκυρα φύλλο 20λεπτων 1865-66 με ανεστραμμένους ΑΕ και ότι και τα 2 μάλλον είναι γνήσια. 

Αρέσει στους χρήστες Theosal και USGreek

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 13 από 13]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 11, 12, 13

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης