Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Οι αριθμοι ελέγχου όλων των αξιών.Τhe control numbers at back side of the stamps

+11
Νίκος Καρνιαουτάκης
salonico
heretic77
Νίκος Βαρουξής
Midili
heraldic40
SHH_Egeo
Admin
Theosal
Varg83
Παναγιώτης Ρασσιάς
15 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 13]

heraldic40



Είναι όλα νομιζω 75-80[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

heraldic40



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη italos1982

heraldic40



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Κοίτα αγαπητέ heraldic,
μήπως ενδιαφέρεσαι...
...να πάρεις μέρος στη εκθεση που γίνετε τον άλλο μήνα ?
Α-ν-ε-τ-α φτιάχνεις κάτι απλό,ένα έκθεμα σφαλμάτων[καλά τα 20λ σου αλλά το 40λεπτο..] ενός πλαισίου,πλέον έχω το know how και μπορώ ευκολα να σε κατατοπίσω,και είσαι σίγουρα μέσα στα μετάλια,γιατι καλά τα plate flaws αλλά τα σφάλματα ΑΕ έχουν άλλη δυναμική.

heraldic40



Ναι,κατι ειχα ακουσει σχετικα,αλλα η προθεσμια υποβολης συμμετοχης εχει περασει νομιζω...Ναι καλο το 40λεπτο,αλλα εχω κι ένα καλυτερο σε  ασφραγιστο.Οντως τα 20 λεπτα λιγο μονοτονα ομολογω,που να πιαστούμε και με τα 10 λεπτα Smile Smile  Αλλα και τα 5λεπτα εχουν την ομορφια τους![Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Αν κι η συλλογη γραμματοσημων δεν είναι το φορτε μου,

Φίλε Heraldic40 νομίζω οτι πρέπει να αρχίσεις να μαζεύεις γραμματόσημα alien

heraldic40



SHH_Egeo έγραψε:Αν κι η συλλογη γραμματοσημων δεν είναι το φορτε μου,

Φίλε Heraldic40 νομίζω οτι πρέπει να αρχίσεις να μαζεύεις γραμματόσημα alien

Εγω ελεγα να τα σταματήσω,αλλα μιας και βλεπω ότι στα παρασημα δεν εχω τι άλλο να προσθεσω στη συλλογη, λεω να συνεχιζω να μαζευω Smile
Επι τη ευκαρια ψάχνοντας αναμεσα στα σφαλματα ΑΕ βρηκα κατι που το ειχα ξεχασμενο για καιρο και με χαροποιησε μπορω να πω. Ανισόπεδος ΑΕ σε 10λεπτο παρισινο.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Οι φώτο σου μέχρι τώρα είναι αψογες....άρα η αποχρωση του ΑΕ στο 10λεπτό είναι καρμινοχρωμη ?
Θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι δοκίμιο με πλαστό ΑΕ (ειδικά το πάνω μέρος του μηδέν έχει λίγο περίεργο σχήμα και παχος) και έγινε χρήση στον Πειραιά....Αλλά και η σφραγίδα είναι κάπως διαφορετική....

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

heraldic40



Eβγαλα φωτογραφια κι όχι σκαναρισμα και μαλιστα συγκριτικη με ένα άλλο.Το χρωμα δεν εχει πρόβλημα πλεον.Αυτό που προβληματιζει είναι το σχημα του 0 και το χρωμα του χαρτιου.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Varg83

Varg83

Νομίζω πως ορθά σε απασχολούν τα παραπάνω. Ο Α.Ε. είναι ελάχιστα μικρότερος του κανονικού και το στοιχείο του ''0'' διαφορετικό, όπως επίσης και το χρώμα του χαρτιού. Θα συμφωνήσω με τον Mercury πως πρόκειται για δοκίμιο με πλαστό Α.Ε. Αν κάποιος έχει τα βιβλία με τα πλαστά ας κάνει ένα κόπο να μας πει αν αναφέρεται κάτι τέτοιο.

Theosal

Theosal

Ας μας βαλει και τις δυο όψεις να δουμε τις διαφορες εκει..

Varg83

Varg83

Και η σφραγίδα επίσης ύποπτη παρόλο που έχει σωστό αριθμό τελειών στο κάτω της μέρος δεν είναι ευθυγραμμισμένες. Αν και δεν είμαι ειδικός στα δοκίμια θα τολμούσα να πω πως πρόκειται για τελικό δοκίμιο.

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Στο εσωτερικό κύκλο του ""0""η σκίαση είναι ανάποδα...έλα όμως που το γραμμ.στη όψη φαίνεται γνήσιο, με το σπάσιμο της κυματιστης γραμμής εμφανές και έτσι,χωρίς σκαναρισμα,μόνο με την μεγέθυνση (η φώτο της όψης είναι στο πρώτο ποστ)

Varg83

Varg83

Mercury έγραψε:Στο εσωτερικό κύκλο του ""0""η σκίαση είναι ανάποδα...έλα όμως που το γραμμ.στη όψη φαίνεται γνήσιο, με το σπάσιμο της κυματιστης γραμμής εμφανές και έτσι,χωρίς σκαναρισμα,μόνο με την μεγέθυνση (η φώτο της όψης είναι στο πρώτο ποστ)

Για αυτο λεω οτι ειναι τελικο δοκιμιο. Το στοιχειο της κυμ. γραμμης υπηρχε στα τελικα.

Theosal

Theosal

Θα συμφωνήσω μαζι σας οτι η σκίαση ειναι ανάποδα, θα συμφωνήσω μαζι σας ακομη απο παλαιότερα ποστ οτι το χρώμα ειναι περίεργο και μοιάζει περισσότερο σαν καρμινόχρωμο στους ΑΕ και οχι πορτοκαλί. Το γραμματόσημο μοιάζει για φτιαχτό, απο δοκίμιο μαλλον, ή ίσως απο κάποια καλή αντιγραφή.. το χαρτί ειναι μάρτυρας, αδρή μορφή, καμια σχεση με την μεταξένια πλέξη του κανονικού...

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Έχω να κάνω μία ερώτηση όσον αφορά τον ΑΕ στα 10λεπτα. Υπάρχει μία στάνταρ απόσταση μεταξύ των αριθμών που συνθέτουν το 10; Έχει τύχει να δω στο διαδίκτυο διαφορετικές (οπτικά) αποστάσεις. Αυτό το έχω προσέξει σε μικρότερο βαθμό και σε άλλους συνδυασμούς αλλά στα 10λεπτα, λόγω του 1 φαίνεται να είναι πιο ορατό.

Varg83

Varg83

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι περίπου 2,5 χιλιοστά. Τώρα πόσο +/- χιλιοστά σφάλματος είναι αποδεκτά δεν το γνωρίζω.

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Varg83 έγραψε:Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι περίπου 2,5 χιλιοστά. Τώρα πόσο +/- χιλιοστά σφάλματος είναι αποδεκτά δεν το γνωρίζω.
Καλησπέρα και ευχαριστώ. Πάνω ή κάτω από αυτή την απόσταση γνωρίζεις αν θεωρείται πλαστός ΑΕ ή σφάλμα;

Varg83

Varg83

Σημαντική διόρθωση: Η απόσταση είναι 2,1 χιλιοστά (αναφέρεται στη Μελέτη και στον Κούνδουρο)
Τώρα για αυτό που ρώτησες αν είναι πλαστό ή σφάλμα, από τις προσωρινές εκδόσεις (κακέκτυπες) και πέρα αναφέρεται το σφάλμα των απέχοντων Α.Ε.
Για μικρότερη απόσταση δεν έχω κάτι υπόψη μου.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 13]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης