Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο]

+20
petrostro
pklink
giovanoukos
stelios proedrou
Tasos
costasirun
USGreek
mkenzy1
Elboiteu
νικος
Νίκος Καρνιαουτάκης
trifonas
Midili
heraldic40
Theosal
Admin
Varg83
heretic77
Παναγιώτης Ρασσιάς
SHH_Egeo
24 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 28  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 22 από 28]

421Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 22 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τρι Απρ 25, 2023 8:47 pm

USGreek

USGreek

Δεν ειναι αντιτυπο συνεχων εκδοσεων αυτο, γι' αυτο δεν αναφερθηκα σε αυτες.
Η εμπορικη αξια του συγκεκριμενου ειναι σχετικα περιορισμενη λογω της πολυ μικρης διαφορας υψους μεταξυ 4 και 0. Ειναι θεμα αγοραστη.

422Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 22 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τρι Απρ 25, 2023 8:56 pm

νικος



Εγώ ανέφερα αυτό επειδή ο Γιάννης έγραψε ότι ούτε στις εκδόσεις 62-67 αναφέρεται αυτή η ποικιλία. Σε κάθε περίπτωση δεν έχω τουλάχιστον προς το παρόν, πρόθεση να το πουλήσω, αφού έστω και έτσι είναι κάτι μοναδικό έως τώρα. Να είστε όλοι σας καλά.

423Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 22 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τρι Απρ 25, 2023 9:10 pm

giovanoukos

giovanoukos

USGreek έγραψε:Δεν ειναι αντιτυπο συνεχων εκδοσεων αυτο, γι' αυτο δεν αναφερθηκα σε αυτες.
Η εμπορικη αξια του συγκεκριμενου ειναι σχετικα περιορισμενη λογω της πολυ μικρης διαφορας υψους μεταξυ 4 και 0. Ειναι θεμα αγοραστη.
διευκρίνιση : εγραψα και για συνεχείς γιατί μπορει καποιος να το κατατασει στις συνεχεις  αρα καμία απο τις συνεχόμενες εκδόσεις (62-67/68-69) δεν εχει αυτη την πικοιλία

424Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 22 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τρι Απρ 25, 2023 9:17 pm

νικος



Εγώ έτσι το κατάλαβα Γιάννη και σε ευχαριστώ γιαυτό.

Αρέσει στον χρήστη giovanoukos

425Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 22 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τρι Απρ 25, 2023 9:32 pm

René

René

I think the Cf is not uneven but the 4 is skewed (a little diagonally).
When you view only a single stamp, it looks like uneven but I think it isn't.


I don't know the position of the pair, maybe somebody can help?


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη artaleo

426Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 22 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τρι Απρ 25, 2023 9:41 pm

giovanoukos

giovanoukos

Θέλω να επανέλθω στο 40λεπτο του Νίκου , οχι για τον ανισόπεδο ΑΕ αλλα για την έκδοση του γραμματοσήμου , σίγουρα βλέπουμε χρονολογία 79 απο ενα ταχ.γραφείο με μεγάλη κίνηση , απο την αλλη όμως ο ΑΕ δεν με πείθει οτι ειναι καθαρισμένων πλακών ιδίως  το (4) , στην κατοχή μου εχω 20-30 συνεχών και αλλα τόσα πλακών , στις πλάκες με τετοιο "4" (μπουκωμένο μεταξυ των δύο ποδιών )δεν βρήκα κανένα , τέλος ανοιξα και το βιβλίο Καρνιαουτάκη οπου εχει ολες τις πίσω όψεις σε ολες τις εκδόσεις των 40λεπτων , το συγκεκριμένο ΑΕ του 40λεπτου το κατατάσει στις συνεχείς εκόδσεις και οχι στην εκδοση καθαρισμενων πλακων , ας ακούσουμε και κάποια αλλη αποψη 


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη νικος

427Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 22 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τρι Απρ 25, 2023 9:59 pm

giovanoukos

giovanoukos

René έγραψε:I think the Cf is not uneven but the 4 is skewed (a little diagonally).
When you view only a single stamp, it looks like uneven but I think it isn't.


I don't know the position of the pair, maybe somebody can help?


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Rene hi , p.128-129

Αρέσει στον χρήστη René

428Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 22 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τρι Απρ 25, 2023 10:02 pm

giovanoukos

giovanoukos

giovanoukos έγραψε:
René έγραψε:I think the Cf is not uneven but the 4 is skewed (a little diagonally).
When you view only a single stamp, it looks like uneven but I think it isn't.


I don't know the position of the pair, maybe somebody can help?


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Rene hi , p.128-129
lovely pair !!

Αρέσει στους χρήστες giovanoukos και René

429Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 22 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τρι Απρ 25, 2023 10:07 pm

Theosal

Theosal

The pair is of positions 128-129[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες giovanoukos και René

430Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 22 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τρι Απρ 25, 2023 10:29 pm

René

René

both thanks voor your opnions about the position 128/129

Αρέσει στον χρήστη giovanoukos

431Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 22 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τρι Απρ 25, 2023 11:48 pm

νικος



Θα αναφερθώ σε αυτό που γράφει ο Ρενέ, δείχνοντας μας ένα ζευγάρι 40λεπτων, διαφορετικής θέσης από το 132 και λέει, νομίζω ότι το 4 γέρνει λίγο γιαυτό φαίνεται η λίγη υψομετρική διαφορά των ψηφίων. Τραβάει μια ευθεία γραμμή στο ζευγάρι και βγαίνει ευθεία πράγματι. Μετά πλαγιάζει το πρώτο 4 και βγαίνει πλάγια η κίτρινη γραμμή και το 0 αιωρείται. Δηλαδή τι ακριβώς έγινε; Μα μιλάμε για έναν ΑΕ σε άλλη θέση. Τώρα γιατί στην θέση 132 πλαγιάζει το 4 και όχι το 0 ειλικρινά δεν το ξέρω.

432Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 22 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τετ Απρ 26, 2023 1:04 am

artaleo

artaleo

giovanoukos έγραψε:Θέλω να επανέλθω στο 40λεπτο του Νίκου , οχι για τον ανισόπεδο ΑΕ αλλα για την έκδοση του γραμματοσήμου , σίγουρα βλέπουμε χρονολογία 79 απο ενα ταχ.γραφείο με μεγάλη κίνηση , απο την αλλη όμως ο ΑΕ δεν με πείθει οτι ειναι καθαρισμένων πλακών ...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Γειά σου Γιάννη, γνώμη μου είναι πως πρόκειται για τυπικό "πεπλατυσμένο" ΑΕ 1868-69, ο ΑΕ έχει και το χαρακτηριστικό κοκκινωπό χρώμα της έκδοσης.
Η σφραγίδα είναι ΑΘΗΝΑΙ 1869, όχι 1879.


...also, I agree with René's assessment of a sloped "4", slightly pointing downward, rather than a true difference in the level of "4" and "0" in Νικος stamp.  The example that René shows of (a different 40 lepta position) is very similar to Νικος stamp, an excellent demonstration of this minor variety.  

Αρέσει στον χρήστη giovanoukos

433Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 22 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τετ Απρ 26, 2023 7:17 am

νικος



Καλημέρα. Εγώ κρατάω το "νομίζω" και αυτό που βλέπω. Με αυτή την λογική θα έπρεπε να αναιρεθουν όλες οι μελέτες επί γραμματοσημων και να γράφονται γνώμες και διαπιστώσεις μόνο με βάση τη μελέτη ζευγαριών αποδεχομενοι Όχι αυτό που βλέπουμε και σε αυτά αλλά αυτό που θα συνέβαινε αν, αν... Να έχουμε όλοι μας μια καλή μέρα.

434Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 22 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τετ Απρ 26, 2023 7:47 am

νικος



Και ας προσθέσουμε στην μελέτη ΜΚΕ μία νέα περίπτωση. "Το πλαγιασμενο 4" που δημιουργεί ψευδαισθησεις ανισοπεδων ΑΕ. Ειναι κάτι καινούριο και θα πρέπει να καταγραφεί και θα είναι μία νέα αποτύπωση 4 όπως έχει καταγραφεί και το καλλιγραφικο.

435Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 22 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τετ Απρ 26, 2023 9:26 pm

René

René

It's just what I think about it, when someone else has a different opinion then I like that too. This forum is to tell how someone thinks about something and what may or may not give new insights to others if you think otherwise.

I show two other items with a "slanted 4" from the meshed paper.
Can someone help with the positions?


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


[Πρέπει να είστε
εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

436Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 22 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Πεμ Απρ 27, 2023 9:10 am

Theosal

Theosal

The pair is of position 79-80, the single stamp is more difficult...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

437Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 22 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Πεμ Απρ 27, 2023 3:54 pm

René

René

Thanks for the positions

438Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 22 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Παρ Απρ 28, 2023 10:34 am

USGreek

USGreek

giovanoukos έγραψε:Θέλω να επανέλθω στο 40λεπτο του Νίκου , οχι για τον ανισόπεδο ΑΕ αλλα για την έκδοση του γραμματοσήμου , σίγουρα βλέπουμε χρονολογία 79 απο ενα ταχ.γραφείο με μεγάλη κίνηση , απο την αλλη όμως ο ΑΕ δεν με πείθει οτι ειναι καθαρισμένων πλακών ιδίως  το (4) , στην κατοχή μου εχω 20-30 συνεχών και αλλα τόσα πλακών , στις πλάκες με τετοιο "4" (μπουκωμένο μεταξυ των δύο ποδιών )δεν βρήκα κανένα , τέλος ανοιξα και το βιβλίο Καρνιαουτάκη οπου εχει ολες τις πίσω όψεις σε ολες τις εκδόσεις των 40λεπτων , το συγκεκριμένο ΑΕ του 40λεπτου το κατατάσει στις συνεχείς εκόδσεις και οχι στην εκδοση καθαρισμενων πλακων , ας ακούσουμε και κάποια αλλη αποψη 


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Γιαννη δεν υπαρχει περιπτωση αυτος ο ΑΕ να καταταχτει συνεχων. Τα 40λ ειχαν παντα λεπτη αριστερη μερια και ελαφρα σκιασμενη δεξια. Και στο βιβλιο του Νικου Καρνιαουτακη, η καταταξη ειναι 68/69, οχι συνεχων (οι ΑΕ ειναι οι D της σελιδας 49, οχι οι C).

Αρέσει στον χρήστη giovanoukos

439Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 22 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Παρ Απρ 28, 2023 3:59 pm

giovanoukos

giovanoukos

Nai Δημήτρη μου συμφωνώ

440Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 22 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τρι Μάης 02, 2023 11:06 am

heretic77

heretic77

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αλλη μια υποψηφια περιπτωση οινοχρομου, βαζω φωτο και με αλλα γκρι ροζ της συλλογης μου, και διπλα διπλα απο μια περιπτωση που ειχα παρουσιασει παλιοτερα. Εχει μια λεπτυνση το γραμματοσημο και καποιος καφρος εβαλε αυτο το κυκλακι πισω στον αριθμο, αυτοι οι παλιοι συλλεκτες πραγματικα ηταν τραγικοι σε θεματα συντηρησης.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 22 από 28]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 28  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης