Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο]

+20
petrostro
pklink
giovanoukos
stelios proedrou
Tasos
costasirun
USGreek
mkenzy1
Elboiteu
νικος
Νίκος Καρνιαουτάκης
trifonas
Midili
heraldic40
Theosal
Admin
Varg83
heretic77
Παναγιώτης Ρασσιάς
SHH_Egeo
24 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 28  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 23 από 28]

441Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τρι Μάης 02, 2023 11:09 am

heretic77

heretic77

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Και διπλα σε ενα αλλο υποψηφιο που ειχα παρουσιασει παλιοτερα. Αν θελετε δειτε στη διπλα σελιδα (στην 22) γιατι το ποστ μου ξεκιναει απο την προηγουμενη

442Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τρι Μάης 02, 2023 11:13 am

heretic77

heretic77

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επισης μια πιο παλια φωτο που δειχνει το πιο σκουρο απο τα 'κανονικα' γκρι ροζ διπλα στο υποψηφιο οινοχρωμο για μια πιο πληρη εικονα. Αν θελετε ανεβαστε και καποια δικα σας αυτης της αποχρωσης

443Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τρι Μάης 02, 2023 11:34 am

USGreek

USGreek

Φιλε heretic ανευ σαρωτη, μην περιμενεις προκοπη (=σωστη αναγνωριση αποχρωσης) απο φωτο. Ο ανομοιομορφος φωτισμος που παρεμβαλλεται και η κακη αποδοση χρωματων των απλων φωτο απο κινητα κλπ δεν βοηθα.

444Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τρι Μάης 02, 2023 3:33 pm

heretic77

heretic77

Ρε παιδια λετε για σαρωτη, σε σαρωτη δε γινεται να βαλω ολοκληρη σελιδα με γραμματοσημα, στην τελικη εχω παρει πολυ κοντινες φωτογραφιες και πανω κατω φαινεται τι παιζει. Ποσταρω και την φωτογραφια απευθειας απο το ebay που ειναι απο σκανερ. Τι αλλο να δειξει το σκανερ πια, σας δειχνω τη σχετικη διαφορα σε σχεση με τα αλλα τα κανονικα γκρι-ροζ γραμματοσημα.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

445Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τετ Μάης 03, 2023 11:29 pm

USGreek

USGreek

heretic77 έγραψε:Ρε παιδια λετε για σαρωτη, σε σαρωτη δε γινεται να βαλω ολοκληρη σελιδα με γραμματοσημα, στην τελικη εχω παρει πολυ κοντινες φωτογραφιες και πανω κατω φαινεται τι παιζει. Ποσταρω και την φωτογραφια απευθειας απο το ebay που ειναι απο σκανερ. Τι αλλο να δειξει το σκανερ πια, σας δειχνω τη σχετικη διαφορα σε σχεση με τα αλλα τα κανονικα γκρι-ροζ γραμματοσημα.
Για ποιο λόγο δεν μπορείς να βάλεις ολόκληρη σελίδα σε σαρωτή; Φυσικά και μπορείς. Συνέχεια το κάνω. Θα ανεβάσω ένα σκαν σύντομα για να δεις τι εννοώ. 
Τα μειονεκτήματα των φωτό όσον αφορά τη χρωματική αναγνώριση στα ανέφερα πριν. Είναι πολύ βασικά. Αν θες τα ξανασυζητάμε.

Την απάντηση για το τι μπορεί να δείξει το σκανερ και τι δεν μπορεί, τι είναι χρωματική ακρίβεια κλπ, τα αναλύσαμε διεξοδικά σε πολύ πρόσφατη τηλεδιάσκεψη της ΕΦΕ. Θα ξανασυζητηθούν σύντομα.

446Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Τετ Μάης 03, 2023 11:50 pm

USGreek

USGreek

Άσχετα με όλα αυτά, το 40λ που ανέβασες πρέπει να είναι το βαθύ οινοχρωμο, έτσι όπως δείχνει.

447Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Πεμ Μάης 04, 2023 11:48 am

heretic77

heretic77

Αν θελεις ανεβασε μια σελιδα για να καταλαβω τι εννοεις. Παντως στην πιο κατω δημοπρασια αναφερεται πως τα υφισταμενα κομματια ειμαι λιγοτερο απο 10..κατι δε μου κολλαει..δε μπορει ναναι λιγοτερα απο το σολφερινο και να εχω εγω δυο υποψηφια..ελπιζω να δω απο κοντα κανενα αλλο

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Κατα συμπτωση το πιο πανω κομματι ειναι ακρη φυλλου οπως το δικο μου με σφραγιδα αθηνα οπως επισης το δικο μου

448Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Πεμ Μάης 04, 2023 12:03 pm

USGreek

USGreek

Όχι, υπάρχουν πολύ περισσότερα από 10. Πρέπει να είναι μερικές δεκάδες και έχουν κυκλοφορήσει από τέσσερα ταχυδρομικά γραφεία. Είναι σπάνιο γραμματόσημο αλλά όχι εξαιρετικά σπάνιο.
Σου επισυνάπτω σκαν που δείχνει ένα βαθύ οινοχρωμο μαζί με ένα απλό για να δεις όσο εύκολα διακρίνεται η διαφορά σε ένα καλά ρυθμισμένο σκανερ.
Κάτι τέτοιο εννοώ να κανεις. 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

449Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Πεμ Μάης 04, 2023 12:14 pm

heretic77

heretic77

Ενταξει οταν ειναι μεμονωμενα αλλα πως γινεται να δειξεις μια ολοκληρη σελιδα αλμπουμ οπως εκανα πριν; Να βαλεις ολη τη σελιδα στο σκαν;

450Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Πεμ Μάης 04, 2023 12:19 pm

USGreek

USGreek

Ναι βέβαια. Όπως θα σκαναρες μια σελίδα ενός βιβλίου, έτσι μπορείς να σκανάρεις και μια σελίδα άλμπουμ γραμματοσήμων.
Στην πραγματικότητα δεν χρειάζεται να σκανάρεις μια ολόκληρη σελίδα. Μόνο το υπό εξέταση γραμματόσημο μαζί με μερικά παρόμοια ώστε να φαίνονται οι διαφορές, εφοσον υπάρχουν.

451Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Πεμ Μάης 04, 2023 2:51 pm

heretic77

heretic77

Παντως το δικο σου σκουραινει παρα πολυ, αν ειναι σωστη η αποδοση των χρωματων...αρα φαινεται οτι ακομη και σ'αυτη την αποχρωση υπαρχουν διαφορες

452Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Πεμ Μάης 04, 2023 8:43 pm

USGreek

USGreek

Η σκουρα αυτη αποχρωση ειναι η σωστη για τη συγκεκριμενη ποκιλία ΜΚΕ. Οντως, και σε αυτη την αποχρωση υπαρχουν διαφορες. Ειχε γραφτει σχετικο αρθρο παλιοτερα στη Φιλοτελεια για αυτη την ποικιλια, αλλα η χρωματικη αποδοση των φωτο εκει δυστυχως δεν ειναι καλη.

453Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Παρ Μάης 05, 2023 2:23 am

artaleo

artaleo

Δυστυχώς δεν αποδόθηκαν σωστά τα χρώματα στο παραπάνω σκαν με τα δύο 40λεπτα...

Τα 40λεπτα δεν φαίνονται αρκετά κοκκινωπά, όπως είναι στην πραγματικότητα.  Φαίνονται "καφέ βιολέ", περίπου στο χρωματισμό του 40λεπτου 1880-86, ιδίως το πρώτο!
Ίσως η μεταφορά στο φόρουμ να αλλοίωσε το χρώμα?

Άντε τώρα να πείσεις τον heretic 77 να αγοράσει σκάνερ...Laughing  Αποκλείεται!

454Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Παρ Μάης 05, 2023 2:42 am

artaleo

artaleo

20IIb, 20ΙΙα σκούρο και 20ΙΙα ανοιχτό.
Το 20ΙΙb είναι σφραγισμένο στην Πάτρα "9", θ. 145, χοντρό χαρτί 95 μM

Η απόδοση χρωμάτων δεν είναι τέλεια, το πραγματικό χρώμα είναι πιο κοκκινωπό, αλλά προσεγγίζει σε ικανοποιητικό βαθμό.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

455Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Παρ Μάης 05, 2023 8:33 am

Theosal

Theosal

Κάτι σαν και αυτά, επίσης...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

456Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Παρ Μάης 05, 2023 9:18 am

USGreek

USGreek

artaleo έγραψε:Δυστυχώς δεν αποδόθηκαν σωστά τα χρώματα στο παραπάνω σκαν με τα δύο 40λεπτα...

Τα 40λεπτα δεν φαίνονται αρκετά κοκκινωπά, όπως είναι στην πραγματικότητα.  Φαίνονται "καφέ βιολέ", περίπου στο χρωματισμό του 40λεπτου 1880-86, ιδίως το πρώτο!
Ίσως η μεταφορά στο φόρουμ να αλλοίωσε το χρώμα?

Άντε τώρα να πείσεις τον heretic 77 να αγοράσει σκάνερ...Laughing  Αποκλείεται!

Δασκαλε που διδασκες... Ανεβασα το οριτζιναλ σκαν (απο το κινητο) χωρις να διορθωσω το χρωματικο σφαλμα του σκανερ. Για να δουμε τωρα, στην οθονη το βλεπω μια χαρα.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Edit: δεν ανεβαινει τελειο, αλλα προσεγγιζει λιγο περισσοτερο την πραγματικοτητα.

457Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Παρ Μάης 05, 2023 4:47 pm

heretic77

heretic77

Ευχαριστω για τις απαντησεις, παντως συγκλινω οτι μαλλον τα υποψηφια οινοχρωμα ειναι οντως τετοια. Σε καθε περιπτωση αυτο που λεει ο Καραμιτς δεν ισχυει για τη σπανιοτητα του. Ειναι ομως σπανιο αρκετα απο οτι καταλαβαινω. Το πρωτο του artaleo προσεγγιζει παρα πολυ τα δικα μου με τη σφραγιδα 9. Οπως μαλλον τετοιο ειναι και του teosal το πρωτο

458Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Κυρ Μάης 07, 2023 12:38 am

artaleo

artaleo

heretic77 έγραψε:...αυτο που λεει ο Καραμιτς δεν ισχυει για τη σπανιοτητα του...


Ακριβώς.


Γενικά, δύσκολα εκφέρεις υπεύθυνη γνώμη σχετικά με απόχρωση βάση φωτό/σκαν.  Θέλει εξέταση από κοντά.
Έχω παρατηρήσει πως στο φόρουμ μερικές αποχρώσεις συχνά δεν αποδίδονται καλά, ιδίως ότι έχει σχέση με κόκκινο. Τα πράσινα και μπλε μεταφέρονται πιο πιστά.

.

Αρέσει στον χρήστη heretic77

459Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Πεμ Ιουν 01, 2023 9:03 pm

Theosal

Theosal

Τελικά κατάφερα και βρήκα ένα δείγμα αυτής της απόχρωσης στα 40λεπτά μου... Πόσο παλιό τελικά το κρασί;
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

460Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 40λ.[+Σολφερίνο] Παρ Ιουν 02, 2023 2:50 am

artaleo

artaleo

Theosal έγραψε:Τελικά κατάφερα και βρήκα ένα δείγμα αυτής της απόχρωσης στα 40λεπτά μου... Πόσο παλιό τελικά το κρασί;

Χα χα.  Πολύ παλιό το κρασί Τεο...!   Very Happy
Τελικά, αυτή η δύσκολη απόχρωση του "ερυθρού οίνου" (φωτεινό ερυθροϊόχρωμο κατά Καλλιγά) είναι δύσκολο να αποδοθεί καλά σε σκαν στο φόρουμ...

Μακάρι το παραπάνω 40λεπτο να είναι αυτό που νομίζεις Τεο-.  Πάντως υπάρχουν αρκετά 40λεπτα που πλησιάζουν τη σωστή απόχρωση, αλλά δεν είναι το συγκεκριμένο 20ΙΙβ...

Το 2007 δημοσιεύθηκε στην Φιλοτέλεια Νο. 643 το άρθρο "Μια δύσκολη συζήτηση για το 40λεπτο του 1868".  Στις αρχές του 2007 στα γραφεία της ΕΦΕ μαζεύτηκαν 15 γνωστοί μεγαλοκεφαλάδες (κατόπιν σχετικής πρόσκλησης, έφεραν και υλικό για σύγκριση) και συζήτησαν το συγκεκριμένο αυτό γραμματόσημο.  Απ΄ότι γράφτηκε, υπήρξαν διαφωνίες για το ποια γραμ/μα ανήκουν στην κατηγορία αυτή.  Κατέληξαν σε μερικά συμπεράσματα:
α. Υπάρχει διαβάθμιση αποχρώσεων.
β. Τα ΜΚΕ με καθαρές σφραγίσεις ανήκουν στην περίοδο από 8 Σεπτ. μέχρι 19 Οκτ. 1868
γ. Τα απεικονιζόμενα 14 κομμάτια έχουν σφραγίσεις Πατρών, Κων/λης, Πειραιά

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να ανεβάσω το άρθρο, πάντως φαντάζομαι οι πιο πολλοί να μπορείτε να το βρείτε σχετικά εύκολα. 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη Theosal

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 23 από 28]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 28  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης