Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξία των 1λ.

+19
costasirun
Tasos
Takis
USGreek
mkenzy1
Elboiteu
giovanoukos
Γεωργία Μπάλτσου
salonico
stelios proedrou
Νίκος Καρνιαουτάκης
heretic77
Midili
Theosal
SHH_Egeo
heraldic40
Παναγιώτης Ρασσιάς
Νίκος Βαρουξής
Admin
23 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 16 ... 27, 28, 29

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 29 από 29]

561Η αξία των 1λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Δευ Οκτ 09, 2023 9:16 am

USGreek

USGreek

Προσωπικα πιστευω οτι ειναι 100% προσωρινο. Εχει πολυ καθαρες γραμμες σκιασης και ξασπρισμενες γωνιες πανω (κατω δεν ειναι προφανες γιατι υπαρχει μια μικρη υπερμελανωση λογω του οτι ειναι ακρη φυλλου).
Οσο για την αποχρωση ειναι αδυνατο να την κρινουμε σωστα απο φωτο, αλλα μπορεις να την κρινεις προσωπικα βλεποντας το.
Αν μας βαλεις και μια φωτο καθετη (αυτη ειναι υπο γωνια) μπορει να φαινονται ακομα καλυτερα αυτα που αναφερω.

562Η αξία των 1λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Δευ Οκτ 09, 2023 5:32 pm

artaleo

artaleo

Ίσως πράγματι να είναι προσωρινό όπως λες (το ανέφερα παραπάνω ως πιθανότητα λόγω της ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ του εμφάνισης.)  Πάντως δε βλέπω τις γωνίες «ξασπρισμένες» εκτός ίσως από την πάνω αριστερά, οι κάτω είναι υπερμελανωμένες - συμφωνώ πως το γραμματόσημο είναι από το κάτω άκρο του φύλλου), αλλά 100% σιγουριά…;  Τα μόνα πράγματα που είναι 100% σίγουρα είναι death and taxes που λέμε εδώ στο Αμέρικα….  


Το συγκεκριμένο 1λεπτο είναι πολύ ενδιαφέρον!  
Θα προσπαθούσα να το αγοράσω ως 1862-67 (και θα χαιρόμουν αν το έπαιρνα...), αλλά αν κάποιος μου ζητούσε τιμή προσωρινού, θα το άφηνα Smile.  Επίσης δεν θα το έβαζα σε έκθεμα ως προσωρινό. 

Αρέσει στον χρήστη Theosal

563Η αξία των 1λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Τρι Οκτ 10, 2023 12:59 pm

USGreek

USGreek

Αν αυτά που βλέπω δεν είναι ξασπρισμενες γωνιές, τότε πάω στο 50-50 δλδ σε αυτό που είπες. Αν δούμε φωτο με κάθετη λήψη θα φανεί πιστεύω.

Αρέσει στον χρήστη artaleo

564Η αξία των 1λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Τετ Οκτ 11, 2023 11:29 am

heretic77

heretic77

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Παιδια προσπαθω αλλα για καποιο λογο μου βγαζει πλαγια τη φωτο, δε ξερω τι συμβαινει, αν θελετε καντε τον κοπο να την κατεβασετε και να την φερετε στα ισια...δοκιμασα πολλες φορες αλλα τιποτα

Αρέσει στον χρήστη USGreek

565Η αξία των 1λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Τετ Οκτ 11, 2023 11:35 am

USGreek

USGreek

Τι απόχρωση το βλέπεις;;

566Η αξία των 1λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Τετ Οκτ 11, 2023 1:08 pm

heretic77

heretic77

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

567Η αξία των 1λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Τετ Οκτ 11, 2023 1:09 pm

heretic77

heretic77

Η φωτο απο κινητο, δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα ενα δειγμα περιπου πως ειναι διπλα σε αλλα της συλλογης μου 62-67, ειναι το τελευταιο..ανοιχτη καφε αποχρωση

568Η αξία των 1λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Πεμ Οκτ 12, 2023 11:49 am

USGreek

USGreek

Έχω την εντύπωση ότι μπορεί να είναι το εξαιρετικά «μπερδευτικο» milky brown των συνεχών το οποίο το είχα αποκλείσει γιατί δεν θυμάμαι ποτε να το έχω δει με σφραγίδα εκτός Ιόνιων νησιών. Έχει πολύ καθαρές γραμμές αλλά η δεύτερη φωτό που ανέβασες δείχνει περισσότερο μελανωμενες παρά ξασπρισμενες γωνιές όπως νόμιζα πως έβλεπα στην αρχική φωτό. Βάσει των «νέων δεδομένων» τείνω σε αυτό το συμπέρασμα.

Αρέσει στον χρήστη heretic77

569Η αξία των 1λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Δευ Οκτ 16, 2023 9:20 am

USGreek

USGreek

Και για να αναλυσω λιγο παραπανω τη σκεψη μου και να δειξω παραστατικα πως την πατησα πριν, παραθετω παρακατω ενα milky brown των συνεχων (Hellas 15ba) διπλα σε ενα bister-brown/amber (9IIb) των προσωρινων. Η αποχρωση μοιαζει πολυ, η εκτυπωση ειναι και στα δυο πολυ επιμελημενη οσον αφορα τις γραμμες σκιασης, αλλα το 15ba προδιδεται απο τα χυμενα μελανια. Εδω ερχεται το επιπλεον μπερδεμα—το αντιτυπο του heretic δεν εχει σχεδον πουθενα χυμενα μελανια, παρα μονο στο κατω μερος και αυτο γιατι ειναι ακρη φυλλου, το οποιο πολλες φορες δικαιολογειται λογω της θεσης. Ωστοσο, στα προσωρινα δεν δικαιολογεται τοση υπερμελανωση ακομα και σε ακρη φυλλου. Απο αυτο και μονο επρεπε να πονηρευτω οτι δεν θα μπορουσε να ειναι με τιποτα προσωρινο. Επιπλεον, στη δευτερη εικονα φαινονται καλυτερα οι γωνιες, οι οποιες ειναι συγκεχυμενες (χαρακτηριστικο συνεχων) αλλα οχι ξασπρισμενες (χαρακτηριστικο κακεκτυπων προσωρινων—Hellas 9Ι). Εδω ψαχνουμε επιμελημενο προσωρινο, οποτε αν ηταν σε αυτη την κατηγορια η ΜΚΕ του heretic, δεν υπηρχε περιπτωση να ειχε τοσο χαλια γωνιες. Στα προσωρινα ειναι πολυ καλα εκτυπωμενες, με τις τελειες τους να μην ακουμπουν τις κυματοειδεις γραμμες. Οποτε, εχουμε δυο πολυ δυνατα σημεια να καταληξουμε στο συμπερασμα οτι προκειται περι ΜΚΕ συνεχων.

Αν συνεχισουμε την αναλυση σε πιο βαθεια νερα, ακομα και αν υποθεσουμε οτι ηταν ξασπρισμενες οι γωνιες (που δεν γινεται), τοτε και παλι δεν θα μπορουσε να ειναι κακεκτυπο προσωρινο αυτο το γραμματοσημο, γιατι μονο ενα (πολυ σπανιο) 9Ι υφισταται σε αυτο το χρωματισμο (το οποιο εχω ανεβασει σε αυτο το τοπικ σχετικα προσφατα) του οποιου ομως η εκτυπωση ειναι ξηρη (φαινεται ειδικα στο μεταλιο, με ασπρακια κλπ, λογω σκληρης μεθοδου εκτυπωσης) και δεν εχει σχεση με την "στρωτη" εκτυπωση της εν λογω ΜΚΕ, αποτελεσμα της μαλακης μεθοδου εκτυπωσης. Οποτε, διπλο fail! Οχι, μπραβο μου! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]




[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες heretic77, giovanoukos, Theosal και costasirun

570Η αξία των 1λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Τρι Οκτ 17, 2023 8:28 pm

heretic77

heretic77

Ωραια αναλυση...αληθεια, στα προσωρινα υπαρχουν βουλιτσες χρωματος αναμεσα στα μαργαριταρια? Μιλαω και για αλλες αξιες οχι μονο μονολεπτα. Νομιζω δεν ειχαν αρχισει να εμφανιζονται, ειτε ειναι αρκετα σπανιο

571Η αξία των 1λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Τετ Οκτ 18, 2023 2:12 am

USGreek

USGreek

heretic77 έγραψε:Ωραια αναλυση...αληθεια, στα προσωρινα υπαρχουν βουλιτσες χρωματος αναμεσα στα μαργαριταρια? Μιλαω και για αλλες αξιες οχι μονο μονολεπτα. Νομιζω δεν ειχαν αρχισει να εμφανιζονται, ειτε ειναι αρκετα σπανιο

Γενικα, σαν κανονας, δεν υπηρχαν χυμενα μελανια (και οχι μονο μεσα στους μαργαριτες) στα προσωρινα. Υπαρχουν παντα εξαιρεσεις, αν και σε αυτες τις περιπτωσεις μπορει να ηταν και τυχαια γεγονοτα—δηλαδη να μην κολλησαν τα μελανια στην πλακα, οποτε να μην επαναληφθηκαν και μελλοντικα. Αυτο ειναι κατι που δεν εχω ακομα κοιταξει και ειναι ενδιαφερουσα μελετητικη εργασια.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

572Η αξία των 1λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Τετ Νοε 15, 2023 4:55 pm

heretic77

heretic77

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παιδια αυτο ειναι παρισινο (το προφανες?) ή μηπως μπορει ναναι και επιμελημενο λογω του περιγυρου μπροστα? Η φωτο ξερω οτι δεν ειναι καλη αλλα δεν εχω την αλλη καμερα σημερα

573Η αξία των 1λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Τετ Νοε 15, 2023 7:54 pm

artaleo

artaleo

Βεβαίως Παρισινό.
Ο ελαφρύς περίγυρος οφείλεται στην σκληρή μέθοδο εκτύπωσης. Η εκτομή δεν ήταν πάντα τέλεια, ακόμα και στα Παρισινά. 
Δες και το σχόλιο Νο 497 του Δημήτρη, παρόμοιο 1λεπτο γραμματόσημο με πιο έντονο περίγυρο. 
Ο παλιός Βλαστός περιλάμβανε ειδική κατηγορία "κακέκτυπων" σε όλες τις Παρισινές αξίες.

Αρέσει στον χρήστη heretic77

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 29 από 29]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 16 ... 27, 28, 29

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης