Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ερωτήματα/κατατάξεις γραμμ./θέματα γενικού ενδιαφέροντος,πάνω στις ΜΚΕ.

+22
Takis
salonico
costasirun
dimitris1969
Παναγιώτης Ρασσιάς
Elboiteu
Γεωργία Μπάλτσου
heretic77
USGreek
Νίκος Καρνιαουτάκης
νικος
stelios proedrou
Midili
SHH_Egeo
trifonas
Panos stamp
Νίκος Βαρουξής
Admin
heraldic40
Valeroi
Theosal
Varg83
26 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 29 ... 50  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 9 από 50]

Varg83

Varg83

Η αξία της συλλογικής προσπάθειας μέσω της ανταλλαγής απόψεων επιβεβαιώνει την ύπαρξη του φόρουμ.

Admin

Admin
Admin

midili
''θα πρέπει να πούμε οτι έκθεμα χωρίς ασφράγιστα γραμματόσημα δε κατατίθεται.''

Plate flaws 1861-1886 N.Asimakopoulos
Four large gold medal at world philatelic exhibitions

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


τα ασφράγιστα τεμάχια της 8 πλαισίων συλλογής του δηλ.108 φύλλα Α4 με υλικό,το πολύ 10 με 15% ήταν ασφράγιστα και αυτο λόγω 1λ&2λ και ασφαλώς με δύναμη απο τη 1880-86 εκδόση σε όλες τις αξίες

https://philotelists.forumgreek.com

Theosal

Theosal

Varg83 έγραψε:Τα κοίταγα και εγώ αυτά. Το 3ο έχει κόψιμο στο πάνω μέρος. Οι φωτό που έχει ανεβάσει ο τύπος είναι χάλια και σταμάτησα να ασχολούμαι. Το πρώτο έχει σφάλμα στα χείλια, είναι σα να χαμογελά.
Τελικά δεν είχε σκίσιμο στο γραμματόσημο... ολα ήταν καλα, απλά οι χρωματισμοί, δλδ οι φωτογραφίες, δεν είχαν καμια σχέση με την πραγματικοτητα..... Θα πρεπει να του γίνει επίπληξη για το αποτελεςμα που παραθέτει...
Όσο για τα τρία αυτά της φωτό ειναι κατ’ εμέ, το 34a.

Varg83

Varg83

Ανέβασέ τα στο foroum για να τα καμαρώσουμε με τη σωστή εικόνα

Theosal

Theosal

Μόλις βγάλω φωτό ή παρω σωστό scanning...

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Μετατρέποντας την plate flaws συλλογή μου σε εκθεσιακή έπεσα πάνω σε ένα γραμμ.που έχει συζητηθει απο φίλους,και επειδή έχετε ασχοληθει αρκετά πάνω σε αυτο θέλω να μου πείτε και εμένα αν το κατατάσσω σωστά σαν vivid sky blue αρχές 1870:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Varg83

Varg83

Για την ολοκληρωμενη αποψη στειλε και τους ΑΕ για να δουμε και αυτη την πλευρα. Πολλες φορες οι ΑΕ σωζουν την κατασταση ακομα και για το χρωματισμο της μπροστινης οψης

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Nαι ισχύει,μπορει και να βρεις και άλλη αποχρωσή,τελείως διαφορετική ,οπότε να το σφάλμα Σύρου Smile
Συνήθως οι διαφορές μεταξύ οψης και ΑΕ είναι στο τόνο,πιο ανοιχτός ή πιο βαθύς και πάνω στα θέματα κατάταξης κορυφαίο σημειο αποχρώσεων ΑΕ είναι η διαφορά καθαρισμένων και 1871,μιλώντας για τα 20λ:
ta 1871 είναι πάντα βαθιάς απόχρωσης ,ενώ τα καθαρισμένων πιο ανοιχτής.
Στα 1870 τώρα,λόγω της εύκολης ταξινόμησής τους προσωπικά δεν έχω δώσει βάση στους ΑΕ παρά μόνο για σφάλματα[πχ οι μετατοπίσεις μεγάλες ή μικρότερες είναι συνήθεις],έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχει μεγάλη χρωματική ποικιλία.Παραθέτω και την πίσω όψη:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Varg83

Varg83

Εγώ θα τολμήσω να πω πως ΔΕΝ είναι το vivid blue αλλά το πρώτο των Σεβρών. Αυτό γιατί η εκτύπωση είναι πάρα πολύ καλή, οι λευκάζουσες γωνίες είναι ελάχιστα λευκάζουσες (σε αυτό το χρωματισμό είτε δεν έχει λευκάζουσες είτε έχει ελάχιστα, όπως το δικό σου) και η κατανομή χρώματος είναι αρκετά καλή για τη συγκεκριμένη έκδοση. Το vivid blue είναι πιο έντονο, με αρκετά λευκάζουσες γωνίες.

Theosal

Theosal

Mercury έγραψε:vivid sky blue αρχές 1870:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αφού έχω παραθέσει το 31d που παρέλαβα πρόσφατα θα ότι: Συμφωνώ και γω με τον φίλο varg83 και για τον χρωματισμό και για τις λευκάζουσες γωνίες και ναι στο 31d οι γωνίες είναι σχεδόν λευκές ενώ εδώ βλέπουμε αυτό που έχει σχέση με το 31a.
Ωστόσο γνωρίζοντας πια λίγο τον γριφογράφο και γριφολόγο Πάνο, θα μπορούσα να υποθέσω ότι παίζει ένα παιχνίδι γνώσεων και .... παρόλο που το γραμματόσημο αναγράφει το Κ στον οπισθότυπο, θα μπορούσε να είναι και κάποιο αντίτυπο από άλλο τράβηγμα.

Όχι, στην περίπτωση αυτή δεν παίζει παιχνίδι (ή παίζει;;;Wink και πρόκειται για το 31a και όχι για το 31d με τις πολύ έντονα λευκάζουσες γωνίες....!!!

Varg83

Varg83

Το "Κ" αναφερεται στη στοιχειοθετηση των ΑΕ που αντιστοιχει σε αυτη την εξδοση. Βεβαια θα μπορουσε να το ειχε γραψει καποιος παλαιοτερος κατοχος και να ηταν λανθασμενο αλλα σε αυτην την περιπτωση ειναι σωστο.

Theosal

Theosal

Theosal έγραψε:
Varg83 έγραψε:Τα κοίταγα και εγώ αυτά. Το 3ο έχει κόψιμο στο πάνω μέρος. Οι φωτό που έχει ανεβάσει ο τύπος είναι χάλια και σταμάτησα να ασχολούμαι. Το πρώτο έχει σφάλμα στα χείλια, είναι σα να χαμογελά.
Τελικά δεν είχε σκίσιμο στο γραμματόσημο... ολα ήταν καλα, απλά οι χρωματισμοί, δλδ οι φωτογραφίες, δεν είχαν καμια σχέση με την πραγματικοτητα..... Θα πρεπει να του γίνει επίπληξη για το αποτελεςμα που παραθέτει...
Όσο για τα τρία αυτά της φωτό ειναι κατ’ εμέ, το 34a.
Τελικά ήρθε η ώρα να τα ανεβάσω .... θεωρώ ότι οι φωτό είναι αρκετά καλύτερες από τις αρχικές και ίσως δώσουν κάποια καλύτερη πληροφορία ...[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Varg83

Varg83

Θα γινω σπαστικος αλλα καλο ειναι να τα ανεβαζεις ενα-ενα. Ποσο πηγε συνολο?

Theosal

Theosal

Varg83 έγραψε:Θα γινω σπαστικος αλλα καλο ειναι να τα ανεβαζεις ενα-ενα. Ποσο πηγε συνολο?

Αύριο θα το κάνω τότε, σήμερα δεν μπορώ ... όσο για την τιμή αυτών €12 ....

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Κύριοι ευχαριστώ για τις γνώμες σας,οχι αγαπητέ theosal δεν ήμουν σίγουρος και βλέποντας πως εσεις ασχολείστε...
Φίλε varg σε κάποια δημοπρασια του feldman έχω δει Σεβρων,ασφράγιστο,το γραμματόσημο αυτο απλά δεν υπάρχει,έχει εκτύπωση καλύτερη των Παρισινών είναι το πιο όμορφα εκτυπωμένο γραμματόσημο της μεγάλης κεφαλής !
Εχει ένα χρώμα που ζαλίζει,μπλε φωτεινό,μια απόχρωση καταπληκτική και εκτύπωση χωρις λευκάζων κτλ.,ειναι το γραμματόσημο που εκτύπωσαν οι Γερμανοι πρώτο,μπροστα στους Ελληνές τεχνικούς,με το καινούργιο πιεστήριο και την νέα εκτομή,μια πολύ δύσκολη μέθοδο,χωρις πίλημα,που ήδη το είχαν προς χρήση για δέκα σχεδον χρόνια,λογικά λεπτη εκτομή,με λίγα φύλλα και τρομερη ακρίβεια για να πέσουν σωστα και να βγει το αποτέλεσμα....το οποίο ήταν το Σεβρων,έφυγαν και μετα πάρε 20λ & 1λ με τα κακά τους χάλια,με εξαίρεση το vivid που εκτυπώθηκε τελευταια και κάπως το είχαν τα μαστόρια της Αθήνας...

Theosal

Theosal

Mercury έγραψε:Κύριοι ευχαριστώ για τις γνώμες σας,οχι αγαπητέ theosal δεν ήμουν σίγουρος και βλέποντας πως εσεις ασχολείστε...
Φίλε varg σε κάποια δημοπρασια του feldman έχω δει Σεβρων,ασφράγιστο,το γραμματόσημο αυτο απλά δεν υπάρχει,έχει εκτύπωση καλύτερη των Παρισινών είναι το πιο όμορφα εκτυπωμένο γραμματόσημο της μεγάλης κεφαλής !
Εχει ένα χρώμα που ζαλίζει,μπλε φωτεινό,μια απόχρωση καταπληκτική και εκτύπωση χωρις λευκάζων κτλ.,ειναι το γραμματόσημο που εκτύπωσαν οι Γερμανοι πρώτο,μπροστα στους Ελληνές τεχνικούς,με το καινούργιο πιεστήριο και την νέα εκτομή,μια πολύ δύσκολη μέθοδο,χωρις πίλημα,που ήδη το είχαν προς χρήση για δέκα σχεδον χρόνια,λογικά λεπτη εκτομή,με λίγα φύλλα και τρομερη ακρίβεια για να πέσουν σωστα και να βγει το αποτέλεσμα....το οποίο ήταν το Σεβρων,έφυγαν και μετα πάρε 20λ & 1λ με τα κακά τους χάλια,με εξαίρεση το vivid που εκτυπώθηκε τελευταια και κάπως το είχαν τα μαστόρια της Αθήνας...

Αν αγαπητέ αναφέρεσαι στο ζευγάρι αυτό, είναι πράγματι ένα υπέροχο γραμματόσημο ακόμη καλύτερο και από οποιοδήποτε 8 (Ι, ΙΙ, ΙΙΙ με όλα τα παρακλαδάκια τους!!!!)!!!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Varg83

Varg83

Αυτο που ανεβασες Theosal ομως ειναι τιγκα στις λευκαζουσες γωνιες.....

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Αυτη η φωτο είναι απο το site ή έχεις τους καταλόγους?
Το λέω γιατι δεν μου αρέσει η φωτο,ενώ το έχω στον κατάλογο με ασφαλώς πολυ καλύτερη απόδοση χρωμάτων και γενικότερα,και σίγουρα υπάρχει και καλύτερο δείγμα.
Το βραδακι θα κοιταξω και εγώ και θα τα πούμε αυριο

Theosal

Theosal

Mercury έγραψε:Αυτη η φωτο είναι απο το site ή έχεις τους καταλόγους?
Το λέω γιατι δεν μου αρέσει η φωτο,ενώ το έχω στον κατάλογο με ασφαλώς πολυ καλύτερη απόδοση χρωμάτων και γενικότερα,και σίγουρα υπάρχει και καλύτερο δείγμα.
Το βραδακι θα κοιταξω και εγώ και θα τα πούμε αυριο

Έχω σε pdf τους καταλόγους, εκτός του ΙΙ, όπως ανέφερα!!!!

Theosal

Theosal

Varg83 έγραψε:Αυτο που ανεβασες Theosal ομως ειναι τιγκα στις λευκαζουσες γωνιες.....

Δεν ξέρω τι συμβαίνει, αλλά ήδη έγραψα και δεν εμφανίστηκε το ποστ μου ....
Ναι φίλε μου Varg83 πράγματι έχει λευκάζουσες γωνίες, όπως έχει και το block των 4 που θα ανεβάσω από τον κατάλογο Collectio VI του ιδίου, αλλά έχω δει αρκετά αντίτυπα του 31a σε αρκετές συλλογές συλλεκτών από Δράμα και Καβάλα, αλλά και του αδελφού μου, που επίσης είναι συλλέκτης, και όλα ήταν υπέροχα, όπως το περιγράφει τόσο γλαφυρά ο Πάνος, βέβαια με λευκάζουσες γωνίες, αλλά όχι όπως φαίνονται στις φωτό αυτές.... Θέλω να πιστεύω, απ' όσο είπε και ο Πάνος (επειδή έχει τον κατάλογο στα χέρια του), ότι και αυτά του Feldman είναι ανρτίστοιχα όμορφα και όχι με τόσο λευκάζουσες γωνίες που μπερδεύουν τα πράγματα αρκετά....
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 9 από 50]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 29 ... 50  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης