Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ερωτήματα/κατατάξεις γραμμ./θέματα γενικού ενδιαφέροντος,πάνω στις ΜΚΕ.

+22
Takis
salonico
costasirun
dimitris1969
Παναγιώτης Ρασσιάς
Elboiteu
Γεωργία Μπάλτσου
heretic77
USGreek
Νίκος Καρνιαουτάκης
νικος
stelios proedrou
Midili
SHH_Egeo
trifonas
Panos stamp
Νίκος Βαρουξής
Admin
heraldic40
Valeroi
Theosal
Varg83
26 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 30 ... 50  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 10 από 50]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

του theosal αλλά μάλλον καλύτερης απόδοσης φωτο και ένα σε strip με καλύτερη εκτύπωση:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και δυο παραδείγματα απο''Κασσάνδρα'':

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και το επιμύθιο προς εμπέδωση αυτου που περιγραψαμε παραπάνω όσο αφορα αυτο το μοναδικό γραμμ.:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Θέλω να παραθέσω μια περίπτωση με θέματα πάνω στην τιμολόγηση,θα έλεγα και βασιζόμενος στη παλαιότερη εργασία μου,
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
η οποία έχω την γνώμη πως είναι αρκετα ενδιαφέρον.
Εχουμε λοιπόν:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

20λ.ουρανί ανοιχτό,καθαρισμένων πλακών,τιμή 18x90% λόγω περιθωρίων σύν 15ε η τύπου ''1'' Ιθάκη και x 2,5 το σφάλμα πλάκας θ.30 ''λευκό σημάδι στη άκρη του αυχένα''
Ομως έχουμε και,

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
άρα το σύνολο μας κάνει 28[το ανάποδο μηδέν] x 2,5 x 0.90 + 15 = 78ε,μιλώντας πάντα βάση τιμών καταλόγου του γνωστού εμπόρου Smile .

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Σε κάθε ενότητα,ΜΚΕ,κλασσικής περιόδου αλλά και των μετέπειτα εκδόσεων,ακόμα και των νέων χωρών,θα προσπαθήσω βάζοντας αντικριστα τους καταλόγους Hellas 16 & Hellas 18 να εντοπίσω τις διαφοροποιήσεις στις τιμές.Σκεπτόμενος αγαθά ότι αυτο δείχνει κάποιου είδους τάση,και όσο αφορά τις τιμές αλλά ποιό πολύ την ζήτηση.
Κακά τα ψέματα ο Καραμήτσος αυτή τη στιγμή είναι το 85% του ελληνικού εμπορίου,με επέκταση ως και το ebay όσο αφορα τις διομορφώσεις των τιμών.

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Στις ΜΚΕ λοιπόν έχουμε:

100% άνοδο στο σφραγισμένο 10λ συνεχόμενων σε μπλε χαρτί,απο 20 στα 40ε.
65% άνοδος στο 20λ 1870 ζωηρό μπλε[το αγαπημένο του varg]
40% άνοδο στο 5λ 1871 σφραγισμένο απο 100 στα 140ε
40% άνοδος 20λ ξυρισμένο μπλε σφραγισμένο
15% άνοδος 1λ 1871 σφραγισμένο και στα plate flaw[απο 650 στα 750ε sunny ]
10% επάνω στο 40λ 1871 ανεστραμμένο '0'

Οποιοι πήρατε τον κατάλογο και βρήκατε κάτι ακόμα,ελεύθερα Smile

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

ΜΚΕ και καφενείο δεν πάνε μαζί με κανένα τρόπο,οπότε ας συνεχίσουμε από εδώ την ανταλλαγή σκέψεων πάνω στα plate flaws.
Στη κουβέντα μας είναι τα flaws των 30λ,ένα πεδίο που έχει μερική μελέτη,καθώς καθώς η μικρη χρονική περίοδο χρήσης τους,1876-1889,η έλλειψη ΑΕ,και κυρίως η πολύ καλή κατάσταση των πλακών,είναι λόγοι που οι μελετητές του παρελθόντος έχουν αφήσει χώρο για νεότερους μελετητές να δράσουν[καλή ώρα Smile ]

Εγώ θέλω μόνο να σταθώ σε αυτή την αποστροφή σου:
''Αλλα μαλλον για μια διόρθωση σφάλματος.....''

Αποδεδειγμένα διορθώσεις πάνω στη εκτυπωτική πλάκα,έτσι ώστε να διορθώσουν μια ατέλεια που έβγαινε σαν σφάλμα πλακας στη εκτύπωση,έχουν στα 60λ στο σφάλμα του σπασμένου κάτω περιθωρίου,θ.144-149 και επιγραφής,με την αντικατάσταση των ελλατωματικών εκτύπων,στο 20λ θέση 50 που διόρθωσαν την εξωτερική γραμμή πλαισίου και απο κει και πέρα στα 1λ θ.127-129 & 137 που διόρθωσαν τα φύλλα εκτομής.
Αν λοιπόν μιλάμε για επιδιόρθωση σφάλματος ή είσαι μπροστά σε μια μεγάλη ανακάλυψη ή αυτή θα είναι κάλυψη του σφάλματος με αποξηραμένη μελάνη και γι'αυτο δεν εμφανίζεται πλεόν.

Theosal

Theosal

Θα δεις..... θα δεις....

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Θα την βγαλουμε Σπαρτιατικα και θα περιμενουμε!!!! Μπραβο Θεοφιλε!!!



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Πως είναι τα αγγλικά σας ? Smile

Παραθέτω μια πολύ ενδιαφέρον διάλεξη του L.Fanchini, μελετητή παγκοσμίου φημης των ΜΚΕ,στην Αμερική το 2016,πάνω στο τρόπο εκτύπωσης των ΜΚΕ.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Theosal

Theosal

Και ιδού η παρουσίαση που έκανε σε έντυπη μορφή

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Smile Cool


ΦΙΛΟΤΕΛΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΘΗΝΩΝ ( ΦΕΑ )

ΤΗΝΟΥ 11 , 112 57 ΑΘΗΝΑ

ΤΗΛ. 210 8838682, ΕΜΑΙL : [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



ΠΡΟΣ

ΤΑ ΦΙΛΟΤΕΛΙΚΑ ΣΩΜΑΤΕΙΑ

ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΦΕΑ

ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΦΙΛΟΤΕΛΙΣΤΕΣ


Αγαπητοί φίλοι,

Σας γνωρίζουμε ότι από την Τετάρτη, 10 Ιανουρίου 2018 και ώρα 6.30 μμ και κάθε επόμενη Τετάρτη , θα επαναληφθούν στο εντευκτήριο της ΦΕΑ '' Γ. Παπαστεφάνου " (Τήνου 11 - Στάση Κεφαλληνίας ) φιλοτελικά σεμινάρια για τα μεγάλα Κεφάλια του Ερμή από το μέλος της ΦΕΑ Γιάννη Περιστάνογλου, σπουδαίο μελετητή και γνώστη της Μεγάλης Κεφαλής. Στις συναντήσεις αυτές θα χρησιμοποιηθεί και ψηφιακή προβολή φιλοτελικού υλικού.

Η συμμετοχή των ενδιαφερομένων φιλοτελιστών είναι ελεύθερη ακόμη και για τα μη μέλη της ΦΕΑ.

Παρακαλούμε να προωθήσετε την παραπάνω ανακοίνωση στα μέλη σας και τους φίλους φιλοτελιστές.



TO ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΦΕΑ

Varg83

Varg83

Κατι τετοιες στιγμες αναθεματιζω που ειμαι στην επαρχια....

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Παίδες θα είναι και Καλλιγάς.. ενημερώνω Cool

Varg83

Varg83

Δεν το κανεις καλυτερο για μενα!!!! Evil or Very Mad

Theosal

Theosal

Varg83 έγραψε:Κατι τετοιες στιγμες αναθεματιζω που ειμαι στην επαρχια....

Αυτο ακριβώς θα έλεγα και γω.... ολα καλα και Αγίας με την επαρχία, αλλα για φιλοτελική και κάποια αλλα θέματα η Αθηνα ειναι Αθηνα.... μαμωτο

Theosal

Theosal

Αφήστε μας στην ησυχία μας ρε παιδες Αθηναίοι.... μην παίζετε με τον πόνο μας....

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Theosal έγραψε:Αφήστε μας στην ησυχία μας ρε παιδες Αθηναίοι.... μην παίζετε με τον πόνο μας....



Μην μασας ανοιχτα θαχω τον καφενε ..... Very Happy Ουτε εγω θαμαι οποται ετοιμασου για παρτυ!!! Razz

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Παίδες δεν θα το ανέφερα,ο Πάνος το έφερε στο προσκήνιο Idea
Το Σάββατο στο Χιλτον έγινε πηγαδάκι Καρδασιλάρης,Περιστάνογλου,Καλλιγάς,Midili και εγώ και αναφέρθηκε.
Το σκέφτομαι να πάω και εγώRolling Eyes

Varg83

Varg83

Μπορειτε να βαλετε μια καμερα για live streaming να χαρουμε κ εμεις!

Theosal

Theosal

Εγω θα έκοβα φλέβες να ειμαι, αλλα δεν γινεται με τπτ να ειμαι εκει... ούτε τεταρτη..

Εκτός και αν μας κινηματογραφείτε τις διαλέξεις και μας τις δίνετε απο δω μεσα....

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Theosal έγραψε: Εκτός και αν μας κινηματογραφείτε τις διαλέξεις και μας τις δίνετε απο δω μεσα....

Για κάτσε να δούμε θα πάει κανείς Rolling Eyes
Ολοι θέλουν να τους τα βάλουν με μόσχευμα στο κεφάλι τους cyclops
Εγώ αν υπήρχε τέτοιος δάσκαλος εν ζωή στις μΚΕ Τρίτη βράδυ θα κοιμώμουνα σε σκηνή στην είσοδο Razz

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 10 από 50]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 30 ... 50  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης