Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ερωτήματα/κατατάξεις γραμμ./θέματα γενικού ενδιαφέροντος,πάνω στις ΜΚΕ.

+22
Takis
salonico
costasirun
dimitris1969
Παναγιώτης Ρασσιάς
Elboiteu
Γεωργία Μπάλτσου
heretic77
USGreek
Νίκος Καρνιαουτάκης
νικος
stelios proedrou
Midili
SHH_Egeo
trifonas
Panos stamp
Νίκος Βαρουξής
Admin
heraldic40
Valeroi
Theosal
Varg83
26 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 34 ... 50  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 19 από 50]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Η χώρα μας ήταν απο τις τελευταίες χώρες της Ευρώπης που έκαναν χρήση διατρητικών μηχανών για να δημιουργήσουν ένα τρόπο εύκολου διαχωρισμού των γραμματοσήμων απο τα φύλλα των 150 τεμαχίων.
Αυτο κατέστει εφικτό το 1886 με την εγκατάσταση διατρητικής μηχανής στο κεντρικό Ταχυδρομείο Αθηνων και οι πρώτες εκδόσεις που διατρήθηκαν ήταν οι μΚΕ.
Ασφαλώς και πιο πρίν έγιναν διάφορες προσπάθειες,πρωτοβουλίες όμως τοπικών ταχ.γραφείων της επαρχίας ή ακόμα και ιδιωτών για να διατρήσουν τα φύλλα.Ετσι λοιπόν έχουμε απο την επαρχία κυρίως:
-πολυ χοντρή διάτρηση στη Ακαρνανία
-διάτρηση με ραπτομηχανή στη Αμφισσα΄
-διάτρηση με διατρητική μηχανη στο ταχ,γραφείου Σύρου,με κανονική οδοντωση
,όμως καμία τέτοια περίπτωση,δεν είναι αναγνωρισμένες κρατικές κινήσεις και κατα συνέπεια δεν έχουν την υπεραξία σαν κάτι πιό σπάνιο,,ισα, ισα αν έχουμε και κακότεχνες περιπτώσεις ή έλλειψη δοντιών υπάρχει και μείωση της τιμής του γραμμ.
Ομως η όλη περίπτωση αλλάζει αν έχουμε οδοντωμένες ΜΚΕ επι φακέλλου,εκει είναι πραγματικά σπάνιότητες.
Οι ανεπίσημες οδοντώσεις της ΜΚΕ τοποθετούνται χρονικά περίπου στα 1880,και αυτο λόγω του ότι δεν βρίσκονται ΜΚΕ παλαιότερων εκδόσεων με οδόντωση,πλην των αξιών που δεν  υπήρχε μεγάλη κατανάλωση,όπως
-2λ απο 1862 και μετά
-30λ αθηναικής έκδοσης
-40λ απο 1871 και μετά
και ασφαλώς όπως τα παραδείγματα του tasos παραπάνω,των εκδόσεων  1880-1886
Το παραπάνω ενισχύεται και απο το γεγονός της χρήσης των παραπάνω αξιών για χρηση της σειράς Επισημάνσεις 1900,που κυκλοφόρησαν στη αρχική μορφη τους αλλά και με οδόντωση 11 1/2

Τέλος παραθέτω απο τη συλλογή μου και εγώ ένα παράδειγμα ανεπίσημης οδόντωσης 11 1/2:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

,εδώ έχουμε ένα μπλοκ των έξι, καφέ ελαιόχρωμο,με κατά προσέγγιση τιμής X12 του ασφράγιστου γραμμ.,και με μια ανεπαίσθητη υπεραξία της οδόντωσης του 5% ,το πολυ 10%.

Theosal

Theosal

Αυτο το εκανες επίτηδες ετσι;;;; Ίσα-ίσα για να με εξιτάρεις και να με τρελάνεις....!!!!

Μου το χαρίζεις;;; Να το χρησιμοποιήσω στην μελέτη;;; Ειναι ´ενα απο τα μεγαλύτερα κομμάτια που εχω δει!!!!!

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Να,είναι,αυτό ήταν μέρος μικρής συλλογης 30λ πάνω σε εκθεσιακα φύλλα,,τη πήρα στην 160,και ανήκε στον Χ.Μπινο!

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Ενα 20λεπτο που θελει αναγνωριση....και τιμη φυσικα! Razz


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Εδω μάλιστα η σφραγίδα βοηθάει στο max,αν υπάρχουν παμπολλά στοιχεια και χωρις αυτή.
Εδω λοιπόπν έχουμε συνεχόμενων 100% ,η σφραγ.1866 βάζει τέρμα για άλλη μετέπειτα έκδοση ,και για επιμελλημένη ή Α έκδοση ούτε κουβέντα με τέτοια βαριά εκτύπωση.
Παρατηρώ ένα έντονο μπλε χαρτι,κάνε ένα τεστ μαζι με άλλα συνεχόμενων να δεις,δηλ.αναποδογύρισε καμια δεκαριά  να δεις το χρώμα του χαρτιού,νομίζω πως εδώ κάτι έχεις....

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Και η οπισθεν.... ανευ Α.Ε.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Εχει και επάνω αριστερα μια μικρη διακοπή στη γραμμή περιθωρίου,αυτο κάτι προσδιοριστικό θέσης είναι,εντάξει τέτοια ψιλο plate flaw δεν μπορω να τα θυμάμαι απ'έξω,θέλει Ασημακόπουλο* ή Καιτατζίδη,και φαίνεται εδώ γιατι σε επόμενες εκδόσεις τέτοια σφάλματα δεν αποτυπώνονται.

*
οι οποιοι για τέτοια μικρα και πολυ μικρα flaws στα 20λ  βασίστηκαν στη σπουδαία μελέτη Μπέλλα για την αξία των 20λ[το είχε και μαζί του ο Περιστάνογλου,αλλά δυστυχώς δεν έχει μεταφραστει ποτέ απο τα Γαλλικά...]

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Τη σου λεει που δεν εχει ΑΕ?

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Για πλαστό δεν φαίνεται,έχει το απαραίτητο χαρακτηριστικό γνησιότητας,και γενικά οψη κανονικού,σαν να διακρίνεται μια υποψία ιχνους του '2'' αλλά σίγουρα αν δεν έχει γίνει απόξεση έχουμε κάτι των 3000ε+

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επισκέπτης


Επισκέπτης

11500 λεει καταλογο βεβαια βγαζοντας την φυρα λογω κρισης μερικα χλαρικα.... χμμμ ευχαριστω την ιδια εκτιμηση εκανα αλλα ηθελα να δω και αλλες γνωμες!

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Κατι αλλο τελευταιο πανο... το βαθος εσυ απο τη φωτο τη το διακρινεις...συνεχες η ψαθωτο?

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Tasos έγραψε:Κατι αλλο τελευταιο πανο... το βαθος εσυ απο τη φωτο τη το διακρινεις...συνεχες η ψαθωτο?

Αυτό είναι ψαθωτό Τάσο, κρίνε μόνος σου

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Μερσι Νικο!!!  Wink

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Η γνώμη μου Τάσο για τέτοια αντικείμενα είναι οτι πάνε για πιστοποίηση σε ειδικό

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Καιγω αυτο σκεφτομε Νικο αφου τελειωσω την ανανεωση στο νεο αλμπουμ.

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Η εμπειρία μου απο το 8 των καταλόγων είναι πως το έχω πιάσει με τα χέρια μου μια φορά το 2003 !
Απο κει και πέρα μόνο φιλολογικά πράγματα,αλλά δεν με εμποδίζει να πω πως μου κάνει για συνεχόμενων και όχι για συνεχους βάθους 20λ προσωρινο κακέκτυπο-ίσως μόνο το μπλε χαρτι.
Δεν νοήται να μη υπάρχει ίχνος λευκού περίγυρου στο βάθος μεταλλίου,λευκάζουσες γωνίες και στίγμτα χρώματος στις γραμμές σκίασης παρειάς...
Αλλά είπαμε δεν έχω την εμπειρία και κατοχή αυτου του γραμμ.άσε που θέλει σκάνερ να αποδωθουν πραγματικά η απόχρωσή του,γιατι μια καλη φωτο δεν φτάνει...

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Και το ταχ,γραφειο παίζε ρόλο,δεν μπορει πέντε χρόνια να ήταν το φύλλο αχρησιμοποίητο....
Και απο 30 περίπου γραμμ. δεν θυμάμαι κάποιο με διπλοκυκλη...

Theosal

Theosal

Να κανω και εγω μια χαζούτσικη ερωτηση;;πιο κάτω δεξιά απο τον ΠΡΑΣΙΝΟ κύκλο που έβαλε ο τσιφ (τσαφ τσουφ) διακρίνω υπολείμματα ενός «4» και πιο συγκεκριμένα τον Σταύρο που σχηματίζουν η κάθετη και η οριζόντια γραμμή που το απαρτίζουν;;;
Αν ναι, τι τερτίπια μας κανουν αυτές οι ΜΚΕ και οι ΚΑΤΟΧΟΙ τους;;; Αμάν πχια βρε Τασο....

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Theosal έγραψε:Να κανω και εγω μια χαζούτσικη ερωτηση;;πιο κάτω δεξιά απο τον ΠΡΑΣΙΝΟ κύκλο που έβαλε ο τσιφ (τσαφ τσουφ) διακρίνω υπολείμματα ενός «4» και πιο συγκεκριμένα τον Σταύρο που σχηματίζουν η κάθετη και η οριζόντια γραμμή που το απαρτίζουν;;;
Αν ναι, τι τερτίπια μας κανουν αυτές οι ΜΚΕ και οι ΚΑΤΟΧΟΙ τους;;; Αμάν πχια βρε Τασο....
Πιασε ενα "αμανε" θεοφιλε....  μπαινουμε στα βαθια!!!  Very Happy Basketball

Theosal

Theosal

Θα βάλω και το σημείο που βλέπω το αποτύπωμα που λέω ....
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 19 από 50]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 34 ... 50  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης