Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ερωτήματα/κατατάξεις γραμμ./θέματα γενικού ενδιαφέροντος,πάνω στις ΜΚΕ.

+22
Takis
salonico
costasirun
dimitris1969
Παναγιώτης Ρασσιάς
Elboiteu
Γεωργία Μπάλτσου
heretic77
USGreek
Νίκος Καρνιαουτάκης
νικος
stelios proedrou
Midili
SHH_Egeo
trifonas
Panos stamp
Νίκος Βαρουξής
Admin
heraldic40
Valeroi
Theosal
Varg83
26 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 19 ... 35, 36, 37 ... 43 ... 50  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 36 από 50]

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ασφαλώς,
το πρώτο ειναι το καρμινόχρωμο,σαν τα 20λ του 1882 και το δεύτερο το ροδοκαρμινόχρωμο σε μια πιο βαθιά απόχρωση

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Ευχαριστώ και πάλι.

Tasos

Tasos

Νίκος Βαρουξής έγραψε:
Tasos έγραψε:Εγω δεν θα σου πω καταταξη αλλα θεση 110 για το τελευταιο 80λ και σημειωσετο...

Το σφάλμα αυτό υπάρχει και σε άλλη θέση;
Το ρωτώ μιας και το άλλο 80λεπτο έχει αντίστοιχη κορυφή στο Μ.
Ναι υπαρχει και σε αλλες

Tasos

Tasos

Νίκος Βαρουξής έγραψε:Τάσο καλά το εντόπισες.
Είναι όμως σε διαφορετικές εκδόσεις ή μόνο διαφορετικές θέσεις;
Αν ναι άραγε υπάρχουν και σε άλλες εκδόσεις για να αιτιολογηθεί το σφάλμα;
Συγγνώμη από εσένα και από τους άλλους που κάνω μόνο ερωτήσεις.
Η απαντηση που μπορώ να δώσω γι'αυτό που παρατήρησα ειναι η λέξη "πιθανως" και αυτο γιατι αποδω και περα πρεπει να εξετασθει απο ολους μας αν εχουμε ιδια περιπτωση καποιο αλλο γραμματοσημο με ιδιο στιγμα! Αν βρουμε επαναληψη δηλαδη σε αλλη εκδοση η και σε ιδια ακομα ασχετα αν εινε διαφορετικων θεσεων....την υπαρξη του με λιγα λόγια!

costasirun

costasirun

Καλη σας μερα

Παιδια την κουτσουρεμενη αυτη επιστολη την αγορασα για το 40 λεπτο της..επιβεβαιωστε μου σας παρακαλω εαν ειναι προσωρινο..εγω βλεπω περιγυρο αλλα εχει και ελαφρυ αναγλυφο (επιμελημενο?)..το χαρτι του 40 λεπτου ειναι πρασινομπλε και η ημερομηνια αποστολης
Ιουνιος του 1862 απο Μασσαλια..
Ευχαριστω, Κωστας[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Δεν γνωρίζω απάντηση για την ερώτησή σου.
Γνωρίζω όμως πως είναι ωραίο τέλος και ακόμη καλύτερη τριχρωμία, ειδικά αν το 80λεπτο δεν είναι κομμένο αλλά διπλωμένο πίσω.

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Kώστα, σκάναρε το σωστά (σκάναρε γενικώς, προσπάθησε να αποφεύγεις να δημοσιεύσεις φωτογραφίες, πόσο μάλλον απο αποστάσεις μακρυνές), σε υψηλή ανάλυση, επικέντρωσε την εικόνα στο 40λ και δημοσίευσε σωστά, με μεγάλη ανάλυση, σκανάρισμα επικεντρωμένο στο επίμαχο γραμματόσημο. Φαίνεται να έχει αρκετά έντονο περίγυρο, πιθανότατα είναι προσωρινό, οι εικόνα όμως αυτή δεν βοηθάει πάρα πολύ.

https://xartomoutro.wordpress.com/

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Παναγιώτης Ρασσιάς έγραψε:Τα άλλα δύο 40λ είναι,
-συνεχόμενων παλι,το γκρι ροζ σε γκριζωπό χαρτί[όπως το γραφει ο ΝΚ]
-και το δευτερο συνεχών είναι,το μωβ σε μπλε χαρτι,απλα ειναι άκρη φύλλου,με βαρια εκτύπωση,και ο παλιός κάτοχος έγραψε απο πίσω το 14 οτι και καλά ειναι προσωρινό....

"Προσωρινίζει" λόγω ΑΕ, τον καταλαβαίνω καλά τον παλιό κάτοχο...
Αφιέρωσα μια ολόκληρη παράγραφο, στο μέσον ακριβώς της σελ. 52, "Είναι αρκετά σύνηθες" κλπ..
Τεράστια αλήθεια.
Αν κοιτάζαμε μονάχα τον ΑΕ του, ίσως θα το βάζαμε προσωρινό. Φαίνεται όμως να έχει αρκετά ισχυρό ανάγλυφο. Δεν βοηθάει στο ξεκαθάρισμα και το γεγονός οτι είναι άκρη φύλλου.
Έγραψα πως συναντώνται αντίτυπα των 40λ της κρίσιμης εκείνης περιόδου ικανά να μας ταλαιπωρήσουν για χρόνια.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Νίκος Καρνιαουτάκης στις Πεμ Νοε 07, 2019 12:15 pm, 4 φορές συνολικά

https://xartomoutro.wordpress.com/

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Παναγιώτης Ρασσιάς έγραψε:Τα 40λ τώρα,ο Νίκος στα γράφει πολύ σωστά,και ακόμα σωστη εναι η προτροπή του για το βιβλίο,ιατι εκει γραφει ένα special tip για να αναγνωρίζεις αμέσως αν ένα 40λ ανήκει στις συνεχόμενων ή οχι! [εγω δε το μαρτυράω αφου προσεχώς θα πάρεις το βιβλίο και θα δεις]

Το tip αυτό είναι πολύ σημαντικό καθώς βοηθάει πάρα πολύ.
Πρέπει βέβαια, όπως και σε όλα τα tips, να εννοείται πως αυτά αντιπροσωπεύουν απλώς την πλειονότητα των συναντόμενων περιπτώσεων και πως, εξαιρέσεις, θα συναντώνται πάντα.
Τα tips, οποιαδήποτε tips, αποτελούν βοήθεια προς τη σωστή οπτική, δεν υπαινίσσονται οτι αποτελούν απόλυτους και αδιαμφισβήτητους "κανόνες".



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Νίκος Καρνιαουτάκης στις Πεμ Νοε 07, 2019 12:32 pm, 1 φορά

https://xartomoutro.wordpress.com/

costasirun

costasirun

Ευχαριστώ παιδια

Οταν επιστρεψω σπιτι θα βγαλω καλλιτερες φωτος κ θα τις ανεβασω..

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

costasirun έγραψε:Ευχαριστώ παιδια

Οταν επιστρεψω σπιτι θα βγαλω καλλιτερες φωτος κ θα τις ανεβασω..

Κώστα, επιμένω, προσπάθησε γενικώς να σκανάρεις σε υψηλές αναλύσεις αντί να φωτογραφίζεις. Οι φωτογραφίες με όχι άριστα μέσα και δυνατή γνώση της φωτογραφικής τέχνης, εαν ειναι μακρυνές δεν βοηθούν, εαν ειναι πολύ κοντινές συνήθως βγαίνουν θολές λόγω αδυναμίας εστίασης ή/και κουνημένες. Στα πράγματα αυτά θέλουμε εικόνα απόλυτα "τζάμι", καθώς προσπαθούμε "να διυλίσουμε τον κώνωπα"!

https://xartomoutro.wordpress.com/

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Ευχαριστώ Νίκο για τις παρατηρήσεις σου.
Θα ξεκινήσω το ΣΚ να διαβάσω και όχι να κάνω απλώς ανάγνωση του βιβλίου.

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Nικόλα, σε "συμβουλεύω", εαν μου επιτρέπεται, να μην πιάσεις ακόμα τα 40λ, είναι μια "περίεργη" αξία που θέλει κάποια δουλειά πρίν απο εκείνη.
Εαν αισθάνεσαι οτι ήδη έχεις κατακτήσει τα 60 και τα 30λ, "βούτηξε" στο 80λ και "ρούφηξε" ότι μπορείς από το βιβλίο, θα σε βοηθήσει πολύ.
Πάτησε γερά στα 80λ και προχώρησε αργότερα παρακάτω. Αυτό συμβουλεύω εγώ, εσύ πράξε όπως νομίζεις.

https://xartomoutro.wordpress.com/

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Ευχαριστώ για την κατεύθυνση-συμβουλή.
Πάντα επιτρέπω σε ανθρώπους που έχουν μεγαλύτερη γνώση από εμένα (σε εκάστοτε αντικείμενο) να μου προτείνουν αυτές που θεωρούν ιδανικές οδούς.

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Μου επιτρέπετε δεν μου επιτρέπετε θα ανεβάσω και κάποια 10λεπτα που περιείχε ο λαχνός.
Όχι όλα. Κάποια που μου κίνησαν την περιέργεια.
Αυτό μπαίνει στα καθαρισμένων;
Αν ναι, είναι είναι το 26a; 
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Η υποψία οπής που παρατηρείται πάνω πάνω και δεξιά του αριθμού 1 της σφραγίδας είναι σκουπιδάκι. Δεν υπάρχει οπή.

Νίκος Καρνιαουτάκης

Νίκος Καρνιαουτάκης

Ανεστραμμένο "0" στον ΑΕ, θα στα γράψει ο Πάνος αναλυτικότερα.

https://xartomoutro.wordpress.com/

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Επόμενο.
Είναι συνεχών; Βλέπει και κανείς άλλος ανάγλυφο ή τα μάτια μου κάνουν "πουλάκια";
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Τέλος (Wink αυτό είναι 75-80 σωστά;
Ποιο είναι το χρώμα του; 
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

costasirun

costasirun

Εχεις απολυτο δικαιο Νικο για την ποιοτητα των φωτογραφιων και τη σωστη καταταξη..Δυστυχως δεν εχω σκαννερ στο σπιτι, για αυτο τραβαω απο το κινητο..Ελπιζω τωρα να ειναι καπως καλυτερα..[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 36 από 50]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 19 ... 35, 36, 37 ... 43 ... 50  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης