Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξία των 20λ.

+15
νικος
Elboiteu
Νίκος Βαρουξής
Tasos
costasirun
mkenzy1
giovanoukos
heretic77
Νίκος Καρνιαουτάκης
USGreek
Admin
Theosal
SHH_Egeo
Παναγιώτης Ρασσιάς
Varg83
19 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 32 ... 49  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 16 από 49]

301Η αξία των 20λ. - Σελίδα 16 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Κυρ Μάης 31, 2020 10:12 pm

giovanoukos

giovanoukos

δεν εχουν σουπιές εκει .......χα χα χα χα

302Η αξία των 20λ. - Σελίδα 16 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Κυρ Μάης 31, 2020 10:13 pm

giovanoukos

giovanoukos

που να το καταλαβεις Δημητράκο , ευκολο ειναι ??

303Η αξία των 20λ. - Σελίδα 16 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Κυρ Μάης 31, 2020 10:21 pm

giovanoukos

giovanoukos

νομιζω οτι εχει 8αρι !!!!

304Η αξία των 20λ. - Σελίδα 16 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Κυρ Μάης 31, 2020 10:33 pm

costasirun

costasirun

εγώ νομίζω κατάλαβα το αστείο του Νίκου: πρεπεί να πούμε τελικά οτι είναι ένα ωραίο προσωρινό κακέκτυπο και να τελιώνουμε έλα όμως που μας αρέσει ο χαβαλές..μια τελευταία διευκρίνηση από εμένα τα σπασμένα κάτω αριστερά περιθώρια της θέσης 67 είναι μια θέσην πιο δεξία..μετράτε τα κουτάκια εγώ το έκανα χα χα...καλό βραδύ

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

305Η αξία των 20λ. - Σελίδα 16 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Κυρ Μάης 31, 2020 10:39 pm

USGreek

USGreek

costasirun έγραψε:εγώ νομίζω κατάλαβα το αστείο του Νίκου: πρεπεί να πούμε τελικά οτι είναι ένα ωραίο προσωρινό κακέκτυπο και να τελιώνουμε έλα όμως που μας αρέσει ο χαβαλές..μια τελευταία διευκρίνηση από εμένα τα σπασμένα κάτω αριστερά περιθώρια της θέσης 67 είναι μια θέσην πιο δεξία..μετράτε τα κουτάκια εγώ το έκανα χα χα...καλό βραδύ

Έχεις δίκιο. Back to square one...

306Η αξία των 20λ. - Σελίδα 16 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Κυρ Μάης 31, 2020 10:45 pm

costasirun

costasirun

USGreek έγραψε:
costasirun έγραψε:εγώ νομίζω κατάλαβα το αστείο του Νίκου: πρεπει να πούμε τελικά οτι είναι ένα ωραίο προσωρινό κακέκτυπο και να τελιώνουμε έλα όμως που μας αρέσει ο χαβαλές..μια τελευταία διευκρίνηση από εμένα τα σπασμένα κάτω αριστερά περιθώρια της θέσης 67 είναι μια θέσην πιο δεξιά.μετράτε τα κουτάκια εγώ το έκανα χα χα...καλό βραδυ

Έχεις δίκιο. Back to square one...

307Η αξία των 20λ. - Σελίδα 16 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Κυρ Μάης 31, 2020 10:58 pm

giovanoukos

giovanoukos

τα κουτάκια ειναι οι κυματοειδείς γραμμές προφανώς ....χα χα χα  καλό  καλό !!!

308Η αξία των 20λ. - Σελίδα 16 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Δευ Ιουν 01, 2020 8:33 am

heretic77

heretic77

Πωπω τι μπομπα 20λεπτο ειναι αυτο...τεραστια περιθωρια! (το δικτυωτο θεση 50)

309Η αξία των 20λ. - Σελίδα 16 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Δευ Ιουν 01, 2020 11:35 pm

giovanoukos

giovanoukos

Ηταν αρτιο ( απο λαθος μου το έσχισα προσπαθώντας να σβησω με την γομολάστιχα αυτα που εγραφε πισω ο προκάτοχος ) , θα ηθελα την αποψή σας για την τελική τεκμηρίωση , προσέξτε σας παρακαλώ τις πληροφορίες που μας δείχνει , οπως ταχ.γραφ.Ζακύνθου "111" ( για δυνατούς μεγαλοκεφαλάδες ) , ευχαριστώ[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

310Η αξία των 20λ. - Σελίδα 16 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τρι Ιουν 02, 2020 1:45 pm

heretic77

heretic77

Ε οχι ρε συ , σορρυ κιολας αλλα εσκισες ενα τετοιο μπομπα κομματι...
Πολλοι κανουν αυτο το λαθος να σβησουν αυτα που εγραφαν οι παλιοτεροι. Οι οποιοι ακομα πιο απαραδεκτοι, εγραφαν με μολυβι πανω στο γραμματοσημο, λες και τους πειραζε να βαλουν ενα χαρτι διπλα στο αλμπουμ. Αμ καποιοι αλλοι που σφραγιζανε το γραμματοσημο λες και θελανε να περασουν στην αιωνιοτητα..η ματαιοδοξια τους να ναι καλα.
Οσοι υποχονδριοι και να μη θελουμε να ειμαστε, χαρτι ειναι, θελει καποια φροντιδα.

giovanoukos

giovanoukos

heretic77 έγραψε:Ε οχι ρε συ , σορρυ κιολας αλλα εσκισες ενα τετοιο μπομπα κομματι...
Πολλοι κανουν αυτο το λαθος να σβησουν αυτα που εγραφαν οι παλιοτεροι. Οι οποιοι ακομα πιο απαραδεκτοι, εγραφαν με μολυβι πανω στο γραμματοσημο, λες και τους πειραζε να βαλουν ενα χαρτι διπλα στο αλμπουμ. Αμ καποιοι αλλοι που σφραγιζανε το γραμματοσημο λες και θελανε να περασουν στην αιωνιοτητα..η ματαιοδοξια τους να ναι καλα.
Οσοι υποχονδριοι και να μη θελουμε να ειμαστε, χαρτι ειναι, θελει καποια φροντιδα.

312Η αξία των 20λ. - Σελίδα 16 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τρι Ιουν 02, 2020 4:56 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ειναι 1871 ουρανοκυανο
Τωρα,τετοια εμφάνιση διπλής εκτύπωσης ψηφιου δεν εχω ξαναδει....συνηθως οι δευτερες εκτυπώσεις ειναι πιο αμυδρές,αλλά εδω το δευτερο 2 εχει σε ενα σημειο πιο πολυ μελανωση απο το αρχικό....

giovanoukos

giovanoukos

Παναγιώτης Ρασσιάς έγραψε:Ειναι 1871 ουρανοκυανο
Τωρα,τετοια εμφάνιση διπλής εκτύπωσης ψηφιου δεν εχω ξαναδει....συνηθως οι δευτερες εκτυπώσεις ειναι πιο αμυδρές,αλλά εδω το δευτερο 2 εχει σε ενα σημειο πιο πολυ μελανωση απο το αρχικό....

314Η αξία των 20λ. - Σελίδα 16 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τρι Ιουν 02, 2020 11:39 pm

Theosal

Theosal

Μια παρατήρηση για τον διπλό ΑΕ στο 20λεπτο....

Μήπως το δευτερο 2 δεν είναι απλά πιο κάτω από το πρώτο και κανονικό, αλλά πλαγιά και μάλιστα σαν χιαστί;
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

giovanoukos

giovanoukos

Theosal έγραψε:Μια παρατήρηση για τον διπλό ΑΕ στο 20λεπτο....

Μήπως το δευτερο 2 δεν είναι απλά πιο κάτω από το πρώτο και κανονικό, αλλά πλαγιά και μάλιστα σαν χιαστί;
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

316Η αξία των 20λ. - Σελίδα 16 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τετ Ιουν 03, 2020 12:47 am

costasirun

costasirun

Ενδιαφερον 20 λεπτο giovanouko..κριμα για το ατυχημα. Ο Κουνδουρος στη μελετη του το αναφερει οτι πολλες φορες υπαρχουν διπλοεκτυπωσεις μονο του ενος στοιχειου αντι και των 2..στην πιο πανω περιπτωση θα ελεγα φαινεται και ιχνος διπλοεκτυπωσης του 0 κατω και δεξια..εχω κι εγω  2-3 τετοιες περιπτωσεις αν και σε αλλες εκδοσεις αν υπαρχει ενδιαφερον..

giovanoukos

giovanoukos

costasirun έγραψε:Ενδιαφερον 20 λεπτο giovanouko..κριμα για το ατυχημα. Ο Κουνδουρος στη μελετη του το αναφερει οτι πολλες φορες υπαρχουν διπλοεκτυπωσεις μονο του ενος στοιχειου αντι και των 2..στην πιο πανω περιπτωση θα ελεγα φαινεται και ιχνος διπλοεκτυπωσης του 0 κατω και δεξια..εχω κι εγω  2-3 τετοιες περιπτωσεις αν και σε αλλες εκδοσεις αν υπαρχει ενδιαφερον..

318Η αξία των 20λ. - Σελίδα 16 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Πεμ Ιουν 04, 2020 1:01 pm

costasirun

costasirun

Χαιρετιζω την παρεα

Παιδια παρατηρωντας τα 20λεπτα προσωρινα που εχω παρατηρησα οτι το πιο κατω εκτος απο την στικτην σφραγιδα 1 φερει ακομα μια πιο ανοικτου χρωματισμου μεταξυ μπλε-πρασινου θα ελεγα.. φαινεται καθαρα το 2 αν και υποψιαζομαι οτι μπορει να υπαρχει και αλλο νουμερο μπροστα..ισως να ακυρωθηκε δυο φορες..δυστυχως εχει λεπτυνση πισω.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

319Η αξία των 20λ. - Σελίδα 16 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Πεμ Ιουν 04, 2020 1:30 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Ενδιαφέρον Κώστα.Εγώ βλέπω και άλλον αριθμό κάτω απο το 1 (3?) στην ίδια φορά με το 2 (32 ΣΠΑΡΤΗ?) καθώς επίσης ιχνη 2ης στικτής στον ίδιο χρωματισμό με το 32(?)
Ειναι πιθανό να χρησιμοποιήθηκε 2η φορά και να έγινε κλοπή τελών απο τον υπάλληλο του ταχ.γραφείου ή απο τον αποστολέα

320Η αξία των 20λ. - Σελίδα 16 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Πεμ Ιουν 04, 2020 9:14 pm

Theosal

Theosal

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα με το Νίκο, Εκτός του αριθμού της πρώτης, σε γαλάζιο χρώμα, σφραγίδας.

Σε διάφορες χρωματικές αποδόσεις και διαφοροποιήσεις και σκιάσεις, βλέπουμε ότι το κάτω μέρος του υποτιθέμενου 3 του 32 είναι πιο στενό και πιο κάθετο στο αριστερό τμήμα του που κλείνει προς τα πάνω όπως στα στοιχεία αυτών των σφραγίδων... Για το λόγο αυτό μάλλον βλέπω ένα 9 περισσότερο.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Ας δούμε τώρα κια ένα 3 και ένα 9 από σφραγίδες της εποχής...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Όποτε προτείνω ως πρώτο ψηφίο της δίψηφης σφραγίδας το 92 (ΥΠΑΤΗ).

Το μόνο βέβαιο είναι πάντως ότι η χρήση σφραγισμένων γραμματοσήμων ξεκινάει από πολύ νωρίς και η ταχυδρομική απάτη καλά κρατεί!!!

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 16 από 49]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 32 ... 49  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης