Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξία των 10λ.

+23
νικος
artaleo
René
petrostro
Elboiteu
pklink
costasirun
USGreek
Tasos
Νίκος Καρνιαουτάκης
giovanoukos
mkenzy1
salonico
trifonas
Νίκος Βαρουξής
Theosal
heretic77
Παναγιώτης Ρασσιάς
Midili
heraldic40
SHH_Egeo
Varg83
Admin
27 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5, 6, 7 ... 27 ... 49  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 49]

101Η αξία των 10λ. - Σελίδα 6 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τετ Νοε 29, 2017 8:00 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Midili έγραψε: Εαν οι υπόλοιποι μαζεψουμε τα μονόλεπτα μας και πάμε ως καινούργιοι καταθέτες στην ΕΦΕ για έκθεμα αναπόφευκτα θα πέσουν άκυρα.

Επίσης το αποτέλεσμα των εκθέσεων εξαρτάται και απο τις προσωπικές επαφές και γνωριμές που εχει ο καθένας με την ΕΦΕ ή οποιοδήποτε παρόμοιο οργανισμό , δεν πας απλα, καταθέτεις και φευγεις . Δηλαδή μη το κάνουμε να ακούγεται κάτι τόσο απλό.



Να και κατι μεμπτο... "ΕΦΕ"
Αρα οσοι αν θελησουν να λαβουν μερος θα πρεπει να ειναι σε αυτη εγγεγραμενη σαφως.... και να κανεις και επαφες μεσα στον κυκλο της!!!

Τελικα αν παει ενας "εκτος σχεδιου πολεως" τον τρωει η μαρμαγκα δηλαδη....

Εκτος αν το υλικο του ειναι σουπερ Ουαου ισως να εισχωρηση και να λαβει μερος!

Midili τα ειπες τελεια και κατατοπιστικα ειλικρινα...

Παντου τα ιδια συμβαινουν σημερα διχως επαφες δεν πεζει....

102Η αξία των 10λ. - Σελίδα 6 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τετ Νοε 29, 2017 8:20 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Παιδιά παρόλο που δεν μου πέφτει λόγος, ειδικά στο συγκεκριμένο, θα πρέπει να πω πως διαφωνώ με τον Midili και τον Tassos. Αν ένας φιλοτελιστής έχει μια δομημένη συλλογή που μπορεί να γεμίσει 1 ή 3 ή ακόμη και 5 πλαίσια την εμφανίσει δεν θα φάει άκυρο. Νομίζω πως απλά θα του δώσουν κατευθύνσεις βελτίωσης, αν χρειάζεται, και θα τον καλοδεχτούν. Μην ξεχνάμε πως υπάρχουν άνθρωποι στην ΕΦΕ που έχουν παγκόσμια αναγνώριση στο χώρο και δεν νιώθουν υπό αμφισβήτηση όταν ένας νέος εμφανίζεται.
Δεν έχει να φοβηθεί κάτι ο κύριος Ζαφειρακόπουλος, ή ο κύριος Καζάπης ή ο Αλέκος ο Γαληνός ή ο κύριος Βιρβίλης ή ο κύριος Χαλβατζιδόπουλος ή όποιος άλλος από ένα καινούριο.
Πιστεύω πως άκυρο θα φάει μόνο αν κάποιος πάει με "τουπέ" ή με στυλ "κοίτα ποιος είμαι εγώ και τη συλογάρα έχω". Ειδικά αν αυτό συνδυαστεί με μικρότερη ή μεγαλύτερη άγνοια του αντικειμένου τότε πιστεύω πως ακόμη κι εμείς θα του ρίχναμε "άκυρο".

103Η αξία των 10λ. - Σελίδα 6 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τετ Νοε 29, 2017 8:41 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

NikMar έγραψε:Παιδιά παρόλο που δεν μου πέφτει λόγος, ειδικά στο συγκεκριμένο, θα πρέπει να πω πως διαφωνώ με τον Midili και τον Tassos. Αν ένας φιλοτελιστής έχει μια δομημένη συλλογή που μπορεί να γεμίσει 1 ή 3 ή ακόμη και 5 πλαίσια την εμφανίσει δεν θα φάει άκυρο. Νομίζω πως απλά θα του δώσουν κατευθύνσεις βελτίωσης, αν χρειάζεται, και θα τον καλοδεχτούν. Μην ξεχνάμε πως υπάρχουν άνθρωποι στην ΕΦΕ που έχουν παγκόσμια αναγνώριση στο χώρο και δεν νιώθουν υπό αμφισβήτηση όταν ένας νέος εμφανίζεται.
Δεν έχει να φοβηθεί κάτι ο κύριος Ζαφειρακόπουλος, ή ο κύριος Καζάπης ή ο Αλέκος ο Γαληνός ή ο κύριος Βιρβίλης ή ο κύριος Χαλβατζιδόπουλος ή όποιος άλλος από ένα καινούριο.
Πιστεύω πως άκυρο θα φάει μόνο αν κάποιος πάει με "τουπέ" ή με στυλ "κοίτα ποιος είμαι εγώ και τη συλογάρα έχω". Ειδικά αν αυτό συνδυαστεί με μικρότερη ή μεγαλύτερη άγνοια του αντικειμένου τότε πιστεύω πως ακόμη κι εμείς θα του ρίχναμε "άκυρο".


Ναι επειδη ειναι Μελετης εδω η ενοτητα προτεινω να την παμε καφενειο την κουβεντα για να μην την χαλαμε

104Η αξία των 10λ. - Σελίδα 6 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Δεκ 22, 2017 11:52 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Εχοντας έτοιμη  την παρουσίαση,στο σταδιο πριν την εκτύπωση στα εκθεσιακά φύλλα, του γνωστου σφάλματος ''διπλή τελεία'' της θέσης 79,

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

,στέκομαι στη έκδοση του δικτυωτού,γιατι ενω το έχω όπως φαίνεται,το γραμμ.στη όψη έχει touch στην δεξιά γωνία...
Ετσι λοιπόν,στη τελευταία athens απέκτησα αυτό,

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και έτσι τροποποιώντας το φύλλο θα προστεθει και αυτο δίπλα ασφαλώς απο το παλιό,μόνο που πλέον το ελλάτωμα του παλαιού δεν θα φαίνεται καθώς θα είναι αναρτημένο απο την πίσω όψη για να φαίνεται, το  σπάνιο για αυτη τη έκδοση, ανάποδο ''0''.

Τα παραπάνω λοιπόν ,αγαπητοί φίλοι των ΜΚΕ, τα γράφω για να δείξω πως με αφορμή την μετατροπή ενός συλλέκτη σε εκθέτη, η συλλογή μας αναβαθμίζεται,ειδικά απο την στιγμή που μπαίνει σε διαγωνιστικό τμήμα,πέρα απο τα μάτια που θα την δουν στην έκθεση.Ασφαλώς έχει το τίμημά του,να, στην περίπτωσή μου,ενώ το είχα και στεκόταν ωραιότατα στο έκθεμα,το ξαναγόρασα για καλύτερο αποτέλεσμα,,αλλά στον κόσμο της ΜΚΕ οι οικονομικές αναστολές πολλές φορές μας φεύγουν... Smile

105Η αξία των 10λ. - Σελίδα 6 Empty 10 λεπτα red-orange 80-86 αποχρωσεις Κυρ Φεβ 18, 2018 7:53 pm

heretic77

heretic77

Χαιρετω την παρεα! Ειπα να κανω και εγω ενα ποστ με ενα μερος της συλλογης μου απο 10λεπτα 80-86 κοκκινα! Στην πρωτη σειρα ειναι τα πιο σκουρα και παω κλιμακωτα ως προς το ατονο. Smile

Θα βγαλω και μια φωτο με σφαλματα πλακας της συγκεκριμενης αποχρωσης καποια στιγμη Smile[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

106Η αξία των 10λ. - Σελίδα 6 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Δευ Φεβ 19, 2018 2:28 am

trifonas



Πολύ ωραία περιθώρια. Πολύ φίνα κομμάτια!

107Η αξία των 10λ. - Σελίδα 6 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Δευ Φεβ 19, 2018 10:49 am

heretic77

heretic77

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

108Η αξία των 10λ. - Σελίδα 6 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Δευ Φεβ 19, 2018 10:50 am

heretic77

heretic77

Η πρωτη με σφαλματα πλακας και η δευτερη με ζευγη Smile Ευχαριστω φιλε Τρυφωνα Wink

109Η αξία των 10λ. - Σελίδα 6 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Δευ Φεβ 19, 2018 10:00 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Αντε μπράβο,έκανες την αρχή,και τι αρχή !
Εντάξει το θυμάμαι απο παλιά το ενδιαφέρον σου για την απόχρωση αυτή,αλλά εδώ υπάρχει μεγάλη προσπάθεια,συλλεκτική και κυρίως οικονομική,καθώς σε άρτιο ζεύγος,το 10λ κόκκινο -πορτοκαλί έχει την δυναμική του.
Αλήθεία,έχεις βρει κανένα κεραμιδί ?
Και τα flaws,θα ήταν πολυ καλή ιδέα να τους έκανες ένα κοντινό ζουμ σε φωτό.

Βάλε αν θες και τα τρία 20λ που είχες ανεβάσει στο άλλο φόρουμ προ μηνός,στο αντίστοιχο τόπικ των 20λ,αν θυμάμαι το ένα απο αυτα είχε ενδιαφέρον...

110Η αξία των 10λ. - Σελίδα 6 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Δευ Φεβ 19, 2018 11:03 pm

heretic77

heretic77

Θα τα βγαλω μια κοντινη ναι, οι πιο σκουρες αποχρωσεις που απεικονιζονται στην πανω σειρα ειναι υποτιθεται (ετσι εχουν αγοραστει δηλαδη) οι vermillion. Βεβαια και εκει εχω βρει παραλλαγες, οπως ειναι το 5ο και 6ο γραμματοσημο , ενω τα αλλα ειναι πιο σκουρα. Τα ζευγη δεν ειναι ολα εντελως αρτια, κανα δυο εχουν ελατωμματα, αλλα γενικως προσπαθω η συλλογη μου να εχει καταστασεις απο F και πανω, και σε καποιες ελαχιστες περιπτωσεις δεχομαι και τις VG αρκει βεβαια να υπαρχει συλλεκτικο ενδιαφερον (πχ καποια καλη σφραγιδα).
Και αυτες τις φωτο αν τις κανεις ζουμ κατι ψιλοφαινεται.
Τα 20λεπτα δε θυμαμαι ποια ηταν...αλλα οκ, θα ποσταρω κατα καιρους Smile
Θα κανω κατι αντιστοιχο και με αλλες αξιες. Ειμαι ομως ακομα στο μαζεμα Smile Μ αρεσουν ιδιαιτερα τα 40λεπτα meshed paper, τα 40λεπτα 71-72 και τα 80λεπτα 62-67. Και επισης τα 20λεπτα τα κακεκτυπα. Ακομα ομως δεν εχω πολυ υλικο για να δειξω. Δεσμευομαι για το μελλον Smile

heretic77

heretic77

Καλησπερα στο φορουμ! 
Γενικως δε δραστηριοποιουμαι πολυ στο χωρο αλλα ειχα την ιδεα να παρουσιασω ενα δειγμα της συλλογης μου που αφορα κυριως την αξια των 10λεπτων της περιοδου 80-86. Το κανω για τους εξης λογους. Καταρχην θελω να δειξω οτι δε χρειαζονται πολλα χρηματα ωστε καποιος να κανει μια ενδιαφερουσα συλλογη, η οποια θα εχει κυριως αντικτυπο οχι τοσο στο κομματι αξιας-σπανιοτητας-μελετης, οσο στο κομματι της αισθητικης ,το κομματι του ψαξιματος, του χομπι, της ευρεσης ιδιαιτεροτητων και γενικως σε πραγματα που μπορει να κανει ο οποιοσδηποτε συλλεκτης, ιδιως αυτος που ξεκιναει στο μαγικο αυτο χωρο των ΜΚΕ. Κανω παρομοια συλλογη και σε αλλες αξιες αλλα θελω να παρουσιασω τα δεκαλεπτα για το λογο οτι εχω αρκετο πλεον υλικο για να το κανω. Πιστευω οτι στο μελλον, και αν μου επιτρεψει ο admin αυτου του ειδους τις δημοσιευσεις, να παρουσιασω κατι αναλογο και σε αλλες αξιες.
Θελω να το παρουσιασω αυτο τμηματικα. Θα ξεκινησω οπως ειπα απο τα δεκαλεπτα 80-86 και τις αποχρωσεις τις πιο κοινες. Δηλαδη την κιτρινη-πορτοκαλι και την πορτοκαλι. Αναμεσα σε αυτες τις αποχρωσεις υπαρχουν και αλλες, τις οποιες ομως θα παρουσιασω σε αλλο επεισοδιο Smile Smile
Σημερα θελω να σταθω σε καποια εκτυπωτικα σφαλματα και ετσι λεω να ξεκινησω την παρουσιαση. ΟΧΙ plate flaws, αλλα σφαλματα που προερχονται κυριως απο κακεκτυπες εκτυπωσεις.
10+1 κομματια !!!

1) Σε πολλες αξιες παρατηρουνται ελλειψεις στα περιθωρια, οπως στο παρακατω γραμματοσημο, κακεκτυπο, με τουλαχιστον 3 περιθωρια σβησμενα.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


2) Στο παρακατω κομματι παρατηρειται (λογω ακρης φυλλου) κακεκτυπη εκτυπωση που εχει ως αποτελεσμα σε καποια σημεια διπλης εκτυπωσης. 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

3) Το παρακατω κομματι εχει ιδιαιτερο ενδιαφερον .. ειναι εκτυπωση ακρης φυλλου μεν, αλλα παρουσιαζει εντυπωσιακο εκτυπωτικο σφαλμα εικονας οπως μπορειτε να δειτε!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


4) Το πιο κατω κομματι εχει εκτυπωση βαρια, ειναι ακρη φυλλου και λειπει το πανω περιθωριο ενω κατω δεξια εχει διπλη εκτυπωση του περιθωριου!


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


5) Απο τα αγαπημενα μου κομματια, η ποικιλια 'κοτσιδα' , εντυπωσιακο!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

6) Ξανα ακρη φυλλου και χωρις κατω περιθωριο !!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


7) Ενα εντυπωσιακο σφαλμα μελανωσης! Προσεξτε την τεραστια κηλιδα πανω απο το κεφαλι, και καποιες αλλες μικροτερες!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Cool Κακεκτυπη εκτυπωση με παραλληλο σφαλμα πλακας, θεση 32, κατω στην επιγραφη (η τελεια στο Ε) !

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

9) Το λεγομενο 'inclusion' δηλαδη η εισαγωγη κατα την εκτυπωση καποιου κομματιου χαρτιου ή γενικα καποιο σκουπιδακι στο γραμματοσημο!



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


10) Στο παρακατω γραμματοσημο, εκτος απο το οτι λειπει το αριστερο περιθωριο, εχει υπαρξει και μελανι χρωματος πανω αριστερα!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
11) Στο τελος πιστευω ειναι το καλυτερο, το ακριβως αντιθετο, δηλαδη απιστευτη εκτυπωση για 80-86 !!! Ουτε Παρισινο να ηταν Smile


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

112Η αξία των 10λ. - Σελίδα 6 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Μάης 11, 2018 7:43 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Πολυ ωραια παρουσιαση  heretic και πραγματικα ωραια 10λεπτα!!!

113Η αξία των 10λ. - Σελίδα 6 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Δευ Μάης 14, 2018 11:14 pm

Theosal

Theosal

Heretic θα πω και γω το ίδιο με τον Τασο, αλλα θα κανω και κάποιες παρατηρήσεις και ας με διορθώσουν οι υπολοιποι αν κανω λάθος.
1. Στον αρ. 3, μαλλον εχει αναδίπλωση φύλλου που λόγω υπερμελανωσης η αναδίπλωση γέμισε με χρώμα,
2. Στο αρ. 10, εγω εκτός της έλλειψης του αριστερού περιθωρίου βλέπω και μια διπλοεκτύπωση, αν και αχνή, του ανθέμιο και περισσότερο του αριστερού μαιάνδρου. Αυτο συμβαίνει γιατι μαλλον το φύλλο κόλλησε πάνω στην πλάκα και κατα το τράβηγμα του σύρθηκε λιγο και διπλοεκτυπωθηκε στο σημείο αυτο. Μπορεις να δεις και το θαλασσί 30λεπτο που ανέβασα και εγω με αντίστοιχη διπλοεκτύπωση...
3. Στο αρ. 11, εγω προσωπικά πιστευω οτι κατα αυτήν την περίοδο σαν να εχουμε κάποια τραβήγματα που ειναι εφάμιλλα των καλών εκτυπώσεων του ‘62-‘67 ή και των καθορισμένων πλακών, αν και οι χρωματισμοί ειναι πιο έντονοι των αντίστοιχων. Απλά φτάνοντας στο τέλος της η παραγωγή των ΜΚΕ ειναι σχεδόν αυτονόητο, αν ανατρέξουμε και στις μΚΕ οπου συμβαίνει κατι αντίστοιχο, οτι η απόδοση ξεπέφτει. Αδιαευκρινιστο γιατι... αλλα τα καλα κομμάτια παραμένουν καλα και ας αντιδράσουν κάποιοι για τα λεγόμενα μου...Very Happy:D:lol!:

114Η αξία των 10λ. - Σελίδα 6 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τετ Ιουλ 04, 2018 12:11 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ήλθε στη κατοχή μου σήμερα το παρακάτω ενδιαφέρον ,πιστεύω,10λ.
Ανήκει στις εκδόσεις σε δικτυωτό χαρτί 1871/76 και έχει τέσσερα χαρακτηριστικά:

-άκρη φύλλου,θ.147
-εκτύπωση σε λιλά χαρτί[on levander]
-σφάλμα πλάκας των θέσεων 75,138,141,147,μια λεπτή λευκή γραμμή ,στο ύψος της μύτης,εφαπτόμενη στη μέσα μεριά των μαργαρίτων,συνήθως σε αμυδρές εκτυπώσεις σε έξι,σε βαριές ,αν φαίνεται σε λιγότερες.
-σφάλμα Α.Ε.,ανισόπεδοι μεταξύ τους,και εδύ θέλω να σχολιάσω,η συλλογή αυτού του σφάλματος είναι μια εύστοχη κίνηση.γιατί,έχοντας το προηγούμενο παράδειγμα των σφαλμάτων πλάκας,που είχαν κανονική τιμή ,η οποία άλλαξε προς τα πάνω με το που τιμολογήθηκαν,έτσι και εδώ πιστεύω με το που τιμολογηθούν στο κατάλογο[ένας είναι πλέον...] θα πάρουν υπεραξία.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

115Η αξία των 10λ. - Σελίδα 6 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Σεπ 07, 2018 10:59 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Στη τρέχον δημοπρασία του γνωστου οίκου προσφέρεται μια πολυ ενδιαφέρουσα περίπτωση:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Εδώ λοιπόν έχουμε ζευγος σε δικτυωτο χαρτί,σε μέτρια κατάσταση αφου το κάτω περιθώριο λείπει και πιάνει στη εξωτερική γραμμή περιθωρίου,αλλά με μια απόχρωση χαρτιού μπλέ,που εκ πρώτης όψης δεν δείχνει κάτι το φοβερό.
Αυτό ασφαλώς είναι το κριτήριο που η τιμή του εκτοξεύεται απο τα 10ε πάνω κάτω,στα 1467ε !!!
Και μιλάμε για απόχρωση χαρτιού ,που οπωσδήποτε πάντα μπαίνουν και δεύτερες σκέψεις για την γνησιότητα....

116Η αξία των 10λ. - Σελίδα 6 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Κυρ Σεπ 09, 2018 7:58 pm

Admin

Admin
Admin

Παναγιώτης Ρασσιάς έγραψε:Στη τρέχον δημοπρασία του γνωστου οίκου προσφέρεται μια πολυ ενδιαφέρουσα περίπτωση:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Εδώ λοιπόν έχουμε ζευγος σε δικτυωτο χαρτί,σε μέτρια κατάσταση αφου το κάτω περιθώριο λείπει και πιάνει στη εξωτερική γραμμή περιθωρίου,αλλά με μια απόχρωση χαρτιού μπλέ,που εκ πρώτης όψης δεν δείχνει κάτι το φοβερό.
Αυτό ασφαλώς είναι το κριτήριο που η τιμή του εκτοξεύεται απο τα 10ε πάνω κάτω,στα 1467ε !!!
Και μιλάμε για απόχρωση χαρτιού ,που οπωσδήποτε πάντα μπαίνουν και δεύτερες σκέψεις για την γνησιότητα....

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

https://philotelists.forumgreek.com

117Η αξία των 10λ. - Σελίδα 6 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Σεπ 20, 2018 11:28 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Εδώ έχουμε ένα λοτ τριών ΜΚΕ 1862/67

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

118Η αξία των 10λ. - Σελίδα 6 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Σεπ 20, 2018 12:14 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Που ένα απο αυτά,θέσης 100,έχει ένα πολυ σοβαρό σφ.πλάκας.
Αυτο ,μαζί με το 'αδελφό' σφάλμα στη θέση 50 είναι μια ενδιαφέρον περίπτωση:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

στο παραπάνω γράφημα του Ν.Ασημακόπουλου δεν έχει αποτυπωθει στη σωστή του διάσταση το σφάλμα θ.50,καθώς αυτο είναι μια λευκή κηλίδα στο κέντρο και προς τα δεξιά του τεταρτημόριου.Ομως το ενδιαφέρον αυτής της περίπτωση βρίσκεται στο γεγονός πως γνωρίζαμε μέχρι το 2011 ότι αυτο το σφάλμα δημιουργήθηκε,γιατι είναι δευτερογενές σφάλμα πλάκας,περίπου στο 1868 και σαν έναρξη εμφάνισής του ήταν οι εκδόσεις καθαρισμένων πλακών.Ομως ο ΚΟύνδουρος στο βιβλίο του τοποθέτησε την έναρξη στις εκδόσεις 1862/67 και πλέον,μετά και απο την απόκτηση και απο μένα αυτής της  περίπτωσης είναι αποδεδειγμένο:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

119Η αξία των 10λ. - Σελίδα 6 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τετ Οκτ 24, 2018 1:04 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Και πολυ ωραία έρχεται και ''κουμπώνει'' με το ,προ μηνός, παραπάνω10λ ,των θέσεων 50/100,το σημερινό απόκτημα:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και εδώ η διαφορά στο σφάλμα έχει να κάνει με το ότι η παραπάνω είναι θ.100 και εδώ έχουμε θ.50.Χρήζει περαιτέρω διερεύνησης αλλά εκ πρώτης ανάγνωσης αυτο πρέπει να ΄ναι.

120Η αξία των 10λ. - Σελίδα 6 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Νοε 15, 2018 12:57 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ενα Παρισινό :


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 49]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5, 6, 7 ... 27 ... 49  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης