Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ερωτήματα/κατατάξεις γραμμ./θέματα γενικού ενδιαφέροντος,πάνω στις ΜΚΕ.-Questions / rankings / general interest, on LHH.

+13
giovanoukos
Admin
Valeroi
SHH_Egeo
Takis
Νίκος Καρνιαουτάκης
USGreek
costasirun
stelios proedrou
heretic77
Theosal
Παναγιώτης Ρασσιάς
νικος
17 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 8]

Κώστας Τούντας

Κώστας Τούντας

Υπαρχή κάνεις εδώ που γνωρίζει που θα μπορούσα να εντοπίσω τα έξεις πράγματα, που είχε φτιάξη ο Louis Basel:

1)    Ένα excel που χρησιμοποιούσε για την ανασύσταση πλάκας τον δεκάλεπτων (μεγάλες κεφαλιές) , και που το  μοίραζέ δωρεάν;
Λεπτομερείς: Το παρακάτω είναι από την (αποθηκευμένη) σελίδα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]:

i) «It was then necessary to calculate the numeral deviations and the frame line spacing for all 150 positions of the sheet of ten lepta stamps. This was done using the Microsoft Excel program where the necessary formulas were entered.»

ii) «A copy of the spreadsheet program will be made available to anyone interested in plating the 10 lepta large Hermes head stamps, free of charge.»

2)    Την αγγλική μετάφραση της μελέτης του Κωνσταντινίδη, μου είχε κανί ο Louis Basel ([Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] η σελίδα περιέχει την έξεις αναφορά)
«Constantinides, Tryphon (Translated by Louis Basel), A Study of the Stamps of Greece, Published by the translator, Stamford, Connecticut, 1978, English.»

Κώστας Τούντας

Κώστας Τούντας

θα προσπαθήσω να το εξηγήσω με διαφορετικό τρόπο.  Όταν φτιάχτηκε η πλάκα (ας πούμε τον 10Λ), οι αριθμοί  (  10  •   ΛΕΠΤ   •  10  •) δεν ήταν ακριβώς στο ίδιο «σημείο» στην κάθε θέση.  Διαφέραν από κάποια χιλιοστά.  Ο Louis Basel ανέπτυξε μια μέθοδο που εν μέρει βασίστηκε σ’ αυτό.  Εξετάζοντας εκατοντάδες δεκάλεπτα, έβγαλε ένα excel από 15x10 (κάθε θέση πλάκας), από τυπικές αποκλίσεις (standard deviations) που μπορούσε να δείξει σε πια θέση της πλάκας ανήκει ένα δεκαλεπτο. Συγκεκριμένα…

“The test was performed on 1580 stamps and the results were impressive! ...the operation gave ... the correct position as the first conclusion for 882 stamps. With 96.27% of the stamps tested, the program obtained the correct position within the first four choices.”
 
Ο Louis Basel ισχυριζονταν πως
"A copy of the spreadsheet program will be made available to anyone interested in plating the 10 lepta large Hermes head stamps, free of charge."
 
Για όλα αυτά, O Louis Basel είχε συνεργαστεί με έναν Κώστα Χατζή, ο οποίος μέχρι τώρα δεν έχει απάντησει στο e-mail που του έστειλα.  Ο Peter Basel, o γιος του Louis επίσης δεν μου απάντησε. 
 
Υπάρχει κάνεις εδώ που, αν τίποτ' άλλο, γνωρίζει αυτήν την μέθοδο;
 
Υπάρχει κάνεις εδώ που έχει αυτό το excel ή να ξέρει που μπορώ να το βρω?
 
(Για αυτούς που ενδιαφέροντα,  δείτε το
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] )

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
 
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
 

In English

  
Let me try and see if I can explain things a different way..several years ago, Louis Basel developed a method to help in plating large Hermes Heads.  This is based on the fact that there are differences in the layout of the denominations at the bottom of a large Hermes head (•  10  •   ΛΕΠΤ   •  10  •).  These minute differences are due to the process by which the plate was manufactured.  Louis Basel compiled statistics for hundreds of these, and these were condensed in the form of an excel spreadsheet.
 
Apparently, the results were promising...
 
“The test was performed on 1580 stamps and the results were impressive! ...the operation gave ... the correct position as the first conclusion for 882 stamps. With 96.27% of the stamps tested, the program obtained the correct position within the first four choices.”
 
Louis Basel clearly stated that
"A copy of the spreadsheet program will be made available to anyone interested in plating the 10 lepta large Hermes head stamps, free of charge."
 
Lοuis was helped in all this by a Mr. Kostas Hatsis, and I sent him an e-mail but so far he has not replied.  I managed to track down the son of Loius Basel, Peter Basel, and sent him an e-mail as well - again, no reply.
 
Does anyone here have a copy of this excel, or does anyone know where such a copy can be found ?  Also, has anyone tried this method ?
 
Further details at
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη Theosal

USGreek

USGreek

Ειχα προσπαθησει να το βρω παλια, αλλα χωρις επιτυχια. Θα ξαναπροσπαθησω και θα σου πω.

Theosal

Theosal

Δυστυχώς δεν το βρήκα ούτε εγώ όσο και να έψαξα.

giovanoukos

giovanoukos

O Κωστής ειναι φίλος και μέλος της ΦΕΑ , δυστυχώς αυτα που ζητάει δεν υπάρχουν , μόνο ενας μπορει να βοηθήσει αλλα δυστυχώς οσο και ακομψο κι αν ακούγεται δεν θέλει

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Αν εννοείς τον Γαρα αυτος εχει πεθανει απο το 1962...γιατί πρωτος αυτός,απο τους Κουνδουρο και Basel ,ειχε ασχοληθει ενδελεχώς με αυτο που μας λέει ο Κώστας.

giovanoukos

giovanoukos

Ρε Πάνο δεν γίνεται ενας που εχει φύγει απο την ζωή να μην θέλει , θα ελεγα δεν ήθελε , εν ζωη ειναι ο ανθρωπος και τον ξέρεις και συ και ολοι μας , δυστυχώς δεν μεταλαμπαδεύει , δυστυχώς , δυστυχώς , τον εχουμε πιάσει επανειλημμένος του εχουμε μιλήσει , αλλα δεν θέλει , με τον τρόπο του αρνείται !!!! !!!! !!!!

Κώστας Τούντας

Κώστας Τούντας

Σχετικά με την αναζήτηση μου για το excel του Louis Basel για τα δεκάλεπτα, πριν δύο εβδομάδε έγραψα στον Louis Fanchini ο οποίος άμεσος απάντησε και μου το έστειλε. Έχω κάνει μερικές δοκιμές, αλλά δυσκολεύομαι μέχρι να αποκτήσω κάποια εμπειρία στο plating.
 ------------------------------------------------------------------------------------------
As regards the excel spreadsheet developed by the late Louis Basel for correctly identifying plate positions for the 10 lepta large Hermes heads, I wrote to Louis Fanchini.  He answered right away and sent it to me.  The going is slow, because I lack experience in plating, but I am making progress.

Αρέσει στον χρήστη Theosal

Theosal

Theosal

Και αφού δυσκολεύεσαι, γιατί δεν μας τον στέλνεις και εμάς να προσπαθήσουμε και αν τα καταφέρουμε να σου δείξουμε κάποια πραγματάκια;;;

Γιατί φαντάζομαι ότι σίγουρα θα βοηθηθούμε όλοι μας και ταυτόχρονα θα μπορέσουμε να μεταλαμπαδεύσουμε κάποια γνώση και στους υπολοίπους, όλοι μαζί για όλους!!!!

Κώστας Τούντας

Κώστας Τούντας

Απ’ ότι μου έγραψε ο Louis Fanchini, ήταν η επιθυμία του Louis Basel να το μοιραστεί με όλους.
Απλός δεν ήμουνα σίγουρος πως υπήρχε πολύ ενδιαφέρον για αυτό σ ’αυτό το forum.

Εδώ υπάρχουνε 2 πιθανότητες:

1)     Οποίος θέλει, μπορεί να δοκιμάσει όλη την διαδικασία. θα χρειαστεί να
a.      διαβάσει το κείμενο στο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
b.      ξέρει Photoshop η CorelDraw η κάτι παρόμοιο
c.      ξέρει  Microsoft excel
d.      έχει σαρωτή (scanner)
e.      έχει βιβλίο για να βρει την θέση πλάκας ενός δεκάλεπτου
f.       το περίφημο excel (θα σας το στείλω)

2)     Να κάνω εγώ την δουλειά Photoshop/excel και να με βοηθάει οποίος θέλει, με έναν από τους εξής τρόπους:
a.      Να του στέλνω εικόνες από δεκάλεπτα και να μου λέει σε ποια θέσεις πλάκας ανήκουν
b.      Να μου στέλνει εικόνες από δεκάλεπτα σε υψηλοί ανάλυση, μαζί με το σε ποια θέση πλάκας ανήκουν

Σημείωση: Ελάχιστη ανάλυση 2400dpi που σημαίνει οι εικόνες θα είναι 10 – 13 MegaBytes, που σημαίνει μάλλον θα χρειαστούμε να χρησιμοποιήσουμε το Google Drive η το Google Photos για να της ανταλλάξουμε.

Όποιοί ενδιαφέρονται, ας το πούνε.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

As far as I can tell, Louis Basel was quite happy to share his method with anyone interested.  It was me who was not so sure whether or not any of you were interested, and willing to devote the time and energy to this.

To my way of thinking, we can proceed in one of two ways.

1)     Anyone interested tries the procedure.  This requires that
a.      They read the instructions at [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
b.      Are familiar with a program such as Photoshop, or CorelDraw
c.      Know the basics of MS excel
d.      Have access to a scanner (which can scan at 2400dpi)
e.      Have a book with diagrams on how to plate the 10-lepta for any of 150 places
f.       Have the excel spreadsheet (which I will make available)

2)     Anyone interested helps me out in one of two ways (less work than going at it on your own)
a.      I send them 2400dpi image scans of 10-lepta and they identify the plate position for me to compare with my own results
b.      They send me 2400dpi image scans of 10-lepta with a note indicating which plate position they correspond to

Note:  2400 image scans typically take up 10 to 13 Megabytes so e-mail may not be ok for sending these – it may be necessary to take advantage of Google drive or Google photos

So, ladies and gentlemen, are there any takers out there ?

Theosal

Theosal

Πρώτος και καλύτερος....

USGreek

USGreek

Ευχαριστούμε Κώστα, εγώ διαθέτω όλα τα παραπάνω (και σίγουρα και αρκετοί ακόμα που ενδιαφέρονται), οπότε μένει να δούμε πως μπορούμε να μοιραστούμε το Excelάκι.

Κώστας Τούντας

Κώστας Τούντας

Στείλτε μου ένα μήνυμα μέσω αυτού του φόρουμ, με το e-mail σας-θα απαντήσω μέσω e-mail και θα σας στείλω το excel, μαζί με μερικές χρήσιμες συμβουλές που θα σας βοηθήσουν να ξεκινήσετε.  Επίσης, πείτε μου αν χρησιμοποιείτε Photoshop, CorelDraw ή κάτι διαφορετικό. Αυτό έχει σημασία για τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να χρησιμοποιήσετε το excel - το ανακάλυψα μόνος μου, μετά από πολλές δοκιμές και λάθη

Send me a message via this forum, with your e-mail - I will reply via e-mail, and send you the excel, along with some helpful advice to help get you started.  Also, please tell me if you use Photoshop, CorelDraw, or something different. This matters for the manner in which you must use the excel - I discovered it on my own, after a lot of trial and error

USGreek

USGreek

Κώστας Τούντας έγραψε:Στείλτε μου ένα μήνυμα μέσω αυτού του φόρουμ, με το e-mail σας-θα απαντήσω μέσω e-mail και θα σας στείλω το excel, μαζί με μερικές χρήσιμες συμβουλές που θα σας βοηθήσουν να ξεκινήσετε.  Επίσης, πείτε μου αν χρησιμοποιείτε Photoshop, CorelDraw ή κάτι διαφορετικό. Αυτό έχει σημασία για τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να χρησιμοποιήσετε το excel - το ανακάλυψα μόνος μου, μετά από πολλές δοκιμές και λάθη

Send me a message via this forum, with your e-mail - I will reply via e-mail, and send you the excel, along with some helpful advice to help get you started.  Also, please tell me if you use Photoshop, CorelDraw, or something different. This matters for the manner in which you must use the excel - I discovered it on my own, after a lot of trial and error

Κωστα σου εστειλα, αλλα επειδη στο παρελθον ειχα θεματα με τα ΡΜ, οποτε μπορεις σε παρακαλω επιβεβαιωσε μου οτι το ελαβες (η οχι). Ευχαριστω!

Κώστας Τούντας

Κώστας Τούντας

Έχω στείλει e-mail και ανέβασα όλα τα σχετικά αρχεία στο Google Drive. Όλα είναι έτοιμα και για όποι άλλοι θέλουν να συμμετάσχουν
---------------------------------------------------------------------------------
I have sent e-mails, and I uploaded all the relevant files onto Google Drive. All is ready for anyone else who wants to join in the fun

Αρέσει στους χρήστες Theosal και costasirun

heretic77

heretic77

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Χαιρετω την παρεα! Το παραπανω 40λεπτο δικτυωτο παρατηρησα οτι δε φαινεται καθολου ο ΑΕ. Λογικα θα ειναι ελαιοπρασινος και θα χαθηκε στην ελαιωδη εκτυπωση. Υπαρχει ομως περιπτωση ναναι κατι σπανιο? Πως τιμολογειται κατι τετοιο?

Theosal

Theosal

Θα μπορούσε να συμβαίνει και αυτό, η απουσία των ΑΕ, αφού το γραμματόσημό σου είναι από άνω άκρο φύλλου, αλλά νομίζω ότι έστω και πολύ αχνά φαίνεται το κατώτερο τμήμα των ΑΕ και μάλιστα είναι  πιο εμφανές το κατώτερο τμήμα του '0', όπως σου τα σημειώνω στην συνημμένη φωτό...[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη artaleo

artaleo

artaleo

Ετσι ακριβώς είναι όπως λέει ο Τεο-. Επίσης θα έλεγα να το πλύνεις ώστε να φύγει η σαρνιέρα η οποία καλύπτει το πάνω μέρος του ΑΕ.

heretic77

heretic77

Ευχαριστω και τους 2 σας αν και ειδικα το 4 δε το βλεπω με τιποτα...λογικα θα μεινει ετσι , δε νομιζω να το πλυνω..

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Πραγματικά,πολύ καλα νέα,ειλικρινά,χωρίς καμιά διάθεση ειρωνίας...
...για τα πολλά β'-γ' διαλογής γραμμ.που έχουμε....

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

εν ολίγοις,προσφέρονται σε δμπρ γνωστου οίκου ΜΚΕ,προφανέστατα κάκιστης κατάστασης,σε τιμή 4ε+22%,δηλ στα 5ε χοντρικα.
Αυτο σηματοδοτεί και μια άλλη μάτια στα γραμμ.της συλλογής μας απο τη στιγμή που γίνονται εμπορεύσιμα και μάλιστα σε αυτή τη τιμή τέτοιας κατάστασης γραμμ....

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 8]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης