Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ερωτήματα/κατατάξεις γραμμ./θέματα γενικού ενδιαφέροντος,πάνω στις ΜΚΕ.-Questions / rankings / general interest, on LHH.

+13
giovanoukos
Admin
Valeroi
SHH_Egeo
Takis
Νίκος Καρνιαουτάκης
USGreek
costasirun
stelios proedrou
heretic77
Theosal
Παναγιώτης Ρασσιάς
νικος
17 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 8]

costasirun

costasirun

Η θεση του πιο πανω 5λεπτου βρισκεται απο το ανισοπαχες πανω περιθωριο(δεξια πιο χοντρο απο αριστερα) και τα λευκαζων και καπως γυριστα 5αρια της κατω επιγραφης..κι εγω το ειχα καταταξει στη θ.23 μεχρι που βρηκα τη σωστη του θεση..

giovanoukos

giovanoukos

και ποία η σωστή Θέση Κώστα ??

costasirun

costasirun

Γιαννη δε νομιζω να υπαρχουν πολλα 5λεπτα με ανισοπαχες το πανω περιθωριο. Οσο για τη γρατσουνια στον Κουνδουρο τουλαχιστο δεν αναφερεται..η απαντηση το βραδυ αν δεν το βρειτε

zsathens

zsathens

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Καλησπέρα και καλή χρονία!! Θα μπορουσα να έχω μια βοήθεια με αυτους τους αριθμούς ελέγχου??? Κατατασσεται στις συνεχεις αθηναικες εκδόσεις??? Ευχαριστώ

Αρέσει στον χρήστη Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Επίσης και σε σένα αγαπητέ καλή χρονιά με υγεία!

Το χρώμα του χαρτιου απλοποιεί την ερώτηση,καθώς αυτο το έντονα μπλε χαρτι υπάρχει στις συνεχόμενες εκδόσεις,περι στο 1865 και έτσι το καθιστά αυταπόδεικτο.
Βεβαίως η σαφέστατη διαφορά σκίασης μεταξυ των πλευρών το συχνότατης χρήσης ''0'' δείχνει προς την κατεύθυνση των πριν το 1865 εκδόσεων,και βεβαιως η απόχρωσή του και η μορφή του το περιορίζει μέχρι το 1863.
Το ''1'' θέλει λίγο μελέτη γιατι μπορει να αποδειχτει το σπάνιο ανάποδο ψηφίο,για αυτη τη έκδοση...

zsathens

zsathens

Ευχαριστώ πολυ!!!

costasirun

costasirun

giovanoukos έγραψε:και ποία η σωστή Θέση Κώστα ??
Γιαννη  καλημερα ειμαι μεταξυ 2 θεσεων για τα πιο πανω 5 λεπτα; θεση 23 οπως λες και εσυ που λογω υπερμελανωσης δεν φαινονται ολα τα χαρακτηριστικα της θεσης αυτης ή θεση 114 με το ανισοπαχες πανω περιθωριο..

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

giovanoukos

giovanoukos

Kαλημέρα Κώστα , ασχολούμαι αρκετή ωρα με το ενδιαφέρων 5λεπτο που εχει αρκετές και διαφορετικές προσεγγίσεις , οι παρατηρήσεις σου εν μέρει ειναι σωστές , εκει που εχω διαφορετική αποψη ειναι στην θεση 114 και στην ανω εξωτερικη γραμμή του περιθωρίου , ναι μεν ειναι ανισοπαχής οπως γράφεις αλλα δεν ειναι "στενό" το περιθ. οπως της θέσης 114 , επισης στην 114 μονο το ανω περιθ.  ειναι στενό , στο δικό σου ειναι και το δεξί περιθ. Εψαξα σε περίπου 200 δικα μου κομματια αλλα δεν ειχα αυτη την θέση (για μενα επιμένω στην 23) για να κανω σύγκριση . Δεν μπορώ να μην πάρω υπ΄οψιν μου το κύριο χαρακτηριστικό δακτυλικό αποτύπωμα του γραμματοσήμου που ειναι η γραμμή , επίσης παρατηρώ και δευτερη γραμμή ισως ο
συνδιασμός των δυο ,μας οδηγούν στην θ.14 ????
Στην αναρτηση που ανεβαζω σημειώνω τις δικές μου προσεγγίσεις , δουλεψέτο λίγο , αλλα επιμένω για την 23 ή την 14 

 [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

costasirun

costasirun

Καλημερα Γιαννη βρηκα ενα 5 λεπτο θ.23 το ανεβαζω να το δεις..ισως τελικα τα πιο πανω να ανηκουν στη θ.14 οπως ειπες.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

giovanoukos

giovanoukos

Kαλημέρα , σωστα θ.23 , για το προηγούμενο μάλλον η 14

Αρέσει στον χρήστη costasirun

zsathens

zsathens

Καλησπέρα!!!!! Θα μπορουσα να έχω μια βοήθεια σχετικα με τον αριθμό ελέγχου "1"?? Το έχω κατατάξει στις εκδόσεις σε υποκιτρινο χαρτι με ΑΕ. Το σφάλμα υπάγεται στο 62.16 του κουνδουρου η απλα ειναι ολισθηση μελανιού?? Ευχαριστώ!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

giovanoukos

giovanoukos

Πολύ σωστά τα γράφεις

zsathens

zsathens

Ευχαριστω πολυ!

zsathens

zsathens

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Καλησπέρα!! Θα ηθελα να ρωτησω εαν βλέπετε κατι παραπάνω σε αυτη την κεφαλή ωστε να δικαιολογει την υπογραφη του Diena εκτός απο το περιθώριο δεξια.... (το έχω κατατάξει στις εκδοσεις σε υποκτρινο χαρτι χωρις ΑΕ)

zsathens

zsathens

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
...και μια δευτερη ερώτηση!! αυτο το 20λ υπάγεται στις εκδόσεις με δικτυωτο χαρτι? 
Ευχαριστώ πολυ!!

Theosal

Theosal

Στο 10λεπτο δεν φαίνεται κάτι ξεχωριστό όπως λες και συ και η υπογραφή πόντου Diena μπορεί να μπήκε γιατί του το ζήτησε πχ ένας φίλος... παλιά τέτοια γινόταν πάμπολλα, πάρε και την περίπτωση του Barre που έκανε αφιέρωση σε φίλο του πάνω σε μπλοκ 80λέπτων αν θυμάμαι καλά...
Η κατάταξη του είναι σίγουρη αυτή που έκανες. 
Όσο για το 20λεπτο ναι ανήκει στην έκδοση δικτυωτού χαρτιού.

zsathens

zsathens

Ευχαριστώ πολυ!!!!

Theosal

Theosal

Ένας φίλος μου, μου έστειλε χθες τη φωτογραφία ενός 1λεπτου το οποίο παρουσίασε το εξής παράδοξο. Πρόκειται για ένα ασφράγιστο 1λεπτο καθαρισμένων πλακών.
Βγάζοντάς το από το άλμπουμ της συλλογής που αγόρασε και μόλις το έπιασε χωρίστηκε στα δύο, αφήνοντας ένα πολύ λεπτό φιλμ χαρτιού με την κύρια όψη και ένα δεύτερο φιλμ χαρτιού με την κόλλα επάνω, όπου είναι κολλημένη και η σαρνιέρα...
Το ερώτημα που τίθεται είναι πως μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο; Το έχετε ξαναματασυναντήσει;
 
1.     Φωτό, της κύριας όψης και της πίσω όψης με την σαρνιέρα.
 [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

2.     Φωτό, οι δύο εσωτερικές όψεις του γραμματοσήμου μετά τον διαχωρισμό. Διακρίνουμε κατά την άποψή μου τις περιοχές με την όποια λέπτυνση στο ένα μισό και του παχέως τμήματος στην άλλη και το αντίστροφο.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

zsathens

zsathens

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Καλησπέρα! Θα ηθελα να ρωτήσω εαν ο αριθμος ελεγχου ειναι το σφάλμα του κούνδρουρου 33.6 ανισόπεδοι αριθμοί ελέγχου? Το έχω κατατάξει στις Συνεχείς Αθηναικές εκδόσεις, δεν ξέρω εαν ειναι σωστή η καταταξη .

USGreek

USGreek

zsathens έγραψε:
Καλησπέρα! Θα ηθελα να ρωτήσω εαν ο αριθμος ελεγχου ειναι το σφάλμα του κούνδρουρου 33.6 ανισόπεδοι αριθμοί ελέγχου? Το έχω κατατάξει στις Συνεχείς Αθηναικές εκδόσεις, δεν ξέρω εαν ειναι σωστή η καταταξη .


Νομιζω οτι εδω ξεγελα το ματι και πως αυτο που φαινεται σαν ανισοπεδοι ΑΕ ειναι μια μεγαλυτερη σκια του 0 στο κατω μερος. Παντως ειναι συνεχων.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 8]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης