Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ

+10
salonico
heretic77
Theosal
Midili
Valeroi
heraldic40
Varg83
Παναγιώτης Ρασσιάς
SHH_Egeo
Νίκος Βαρουξής
14 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 12 ... 17  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 17]

141Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 8 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Νοε 14, 2017 2:59 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Για να συνεχίσω με τις τελευταίες αγορές, πριν ακόμα παραληφθούν.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Τα λέμε αργότερα για λεπτομέρειες

142Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 8 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Νοε 14, 2017 3:12 pm

Varg83

Varg83

heretic77 έγραψε:Λοιπον, εγω πιστευω οτι η αξια των λοτ εγγειται στο γεγονος οτι εχουν ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΣΦΡΑΓΙΔΕΣ. Αν ο διαχειριστης μου βρει με 20 λεπτα το κομματι ολοκληρη σφραγιδα ΦΙΛΙΑΤΡΑ εγω του ζηταω να μου πουλησει 100 τετοιες..
Μη ξεχνατε οτι ο Καραμητσος στο session με τις σφραγιδες πουλαει ελαττωματικα γραμματοσημα πολλες φορες χωρις να το αναφερει, μιας και οπως λεει και στους ορους, η αξια βρισκεται στη σφραγιδα και οχι στο γραμματοσημο.
Επισης, σφαλμα πλακας 126 ακομα και στην κατασταση αυτη δε βρισκεται με 1 ευρω.

Καλό είναι να ξεκαθαρίσουμε πως όταν αναφέρουμε την αξία της σφραγίδας αυτή θα πρέπει να είναι καλά τυπωμένη και ολόκληρη αν αναφερόμαστε σε κυκλικές ή οπωσδήποτε ο αριθμός του ταχ. γραφείου όταν πρόκειται για τύπου 1 στικτή. Στην περίπτωση των Φιλιατρών δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Μια περιήγηση στο ιστορικό του Καραμήτσου θα κατατοπίσει και για τις τιμές.

143Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 8 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Νοε 14, 2017 3:17 pm

Varg83

Varg83

Ως πρός το σφάλμα της θέσης 126 η τιμή είναι συνδυασμός και της έκδοσης του γραμματοσήμου.

144Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 8 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Νοε 14, 2017 4:08 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

NikMar έγραψε:Για να συνεχίσω με τις τελευταίες αγορές, πριν ακόμα παραληφθούν.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Τα λέμε αργότερα για λεπτομέρειες



Ωραιο αλμπουμ!!!

145Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 8 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Νοε 14, 2017 7:17 pm

Theosal

Theosal

NikMar έγραψε:Για να συνεχίσω με τις τελευταίες αγορές, πριν ακόμα παραληφθούν.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Τα λέμε αργότερα για λεπτομέρειες

Εσυ τις πήρες πουλάκι μου αυτες;;;;
Τις κοίταζα και πολυ επιμελώς αλλα ας οδοντίατρος τα ταξίδια μου.... Very Happy Very Happy

146Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 8 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Νοε 14, 2017 7:20 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Που τις κυταζατε μαζι αποτη καταλαβα.... για πειτε να βλεπω και εγω Smile

147Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 8 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Νοε 14, 2017 7:35 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Τα είδα όσο ήμουν στη δουλειά η οποία σήμερα ήταν πολύ light. Περίμενα έως και 1' και 30" και αφού δεν είδα κίνηση έβαλα ένα ποσό το οποίο τελικά δεν χρειάστηκε. Αν τα γραμματόσημα αποδειχθούν όπως στις φωτό τότε θα έχω κατεβάσει το μ.ο. απόκτησης και μπορεί να κρύβουν και κάτι όμορφο. Θα τα δείτε όλοι από φωτό και live με την πρώτη ευκαιρία.
Τάσο, ψάχνοντας στο eBay, θα βλέπεις κάθε μέρα και κάτι νέο.
Βέβαια σπάνια θα είναι κάτι που θα λείπει από τη συλογή σου.
Στη θέση σου πρώτα θα ολοκλήρωνα και οπτικά τη συλογή και μετά θα έμπαινα στη διαδικασία αγορών.
Όπως έχει γράψει ο varg και το ασπάζομαι, οι συλογές γίνονται προσωπικές όταν τις φτιάχνουμαι ή τις μετατρέπουμαι με βάση την αισθητική μας. Δεν χρησιμοποίησε αυτές τις λέξεις αλλά εγώ έτσι το προσέλαβα και μου άρεσε. Αυτός είναι κι ο λόγος (νομίζω) που χρησιμοποιούμαι τους καταλόγους δημοπρασιών.

148Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 8 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Νοε 14, 2017 7:39 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Μα να περνω ματι θελω, να περνα η ωρα Very Happy

149Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 8 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Νοε 14, 2017 7:40 pm

Theosal

Theosal

Ματάκια......!!!!!

Τάσος ο ΜΑΤΑΚΙΑΣ... βγήκε το παρατσούκλι...χεχεχε

150Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 8 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Νοε 14, 2017 7:46 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Ομορφη παρουσίαση των μΚΕ με τη σαρνιέρα,και ΜΚΕ βέβαια,θυμίζει άλλες εποχές...
Περιλαμβάνει τις μικρές αξίες μέχρι 25λ.
Εγω δεν θα το χαλούσα,θα αφαιρούσα μόνο τις επιπλέον(20λ και 5λ έχει πάνω απο μία)

151Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 8 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Νοε 14, 2017 7:48 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Tasos έγραψε:Μα να περνω ματι θελω, να περνα η ωρα Very Happy
Τάσο, με τις παρέες που έχεις ανοίξει, Φαϊππέας, Garas, Κούνδουρος, θέλεις και μάτι;;;;;;;
Ξεκίνησε με αναζήτηση γενική "greece hermes head" ή κάτι παρόμοιο και τα υπόλοιπα θα έρχονται μόνα τους.
Καλή επιτυχία.

152Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 8 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Νοε 14, 2017 7:50 pm

Theosal

Theosal

Ακριβώς ετσι όπως το λες...
Η σερτσομηχανη απαντάει άμεσα στο greece Large ή Small Hermes heads...

153Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 8 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Νοε 14, 2017 7:52 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Thank you very much!!! afro

154Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 8 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Νοε 14, 2017 7:53 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

NikMar έγραψε:
Tasos έγραψε:Μα να περνω ματι θελω, να περνα η ωρα Very Happy
Τάσο, με τις παρέες που έχεις ανοίξει, Φαϊππέας, Garas, Κούνδουρος, θέλεις και μάτι;;;;;;;


Aπιστευτα κορμια!!! Δεν σηκωνεις κεφαλι!!! φοβεροι παρα πολυ ωραιοι για παρεα!!! cheers

155Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 8 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Νοε 14, 2017 7:55 pm

Theosal

Theosal

Εμένα παλι ρε «ματάκια» μου πέφτουν λιγο βαρείς άμα εχω κιόλας λιγο πιο μπροστα... και με νυστάζουν...
Αλλα όπως την βρίσκει ο καθένας.

156Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 8 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Νοε 14, 2017 8:04 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Theosal έγραψε:Εμένα παλι ρε «ματάκια» μου πέφτουν λιγο βαρείς άμα εχω κιόλας λιγο πιο μπροστα... και με νυστάζουν...
Αλλα όπως την βρίσκει ο καθένας.  


Θα σε σκουντηξω.... χαχαχαχαχ Very Happy

157Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 8 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Νοε 14, 2017 8:06 pm

Theosal

Theosal

Μπζζζζζζ τρόμαξα...

158Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 8 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τρι Νοε 14, 2017 10:54 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Τι είναι τούτο?Οταν με το καλό τα πάρεις στα χέρια σου φίλε μου να μας το ανεβάσεις.
Τώρα όσο αφορά την γνώμη μου για τις αγορές του φίλου μας nkmar αλλά και γενικότερα για όποιον ανεβάζει αγορές του ,όπως καλη ώρα πριν του tasos αυτή είναι δεν αλλάζει,ε,μαζεύω γενικά ΜΚΕ απο το 1986 και ειδικά απο το 1998,ας έχω μια άποψη φίλε heretic,και πιστεψέ με,όπως σου επισήμανε ο φίλος varg παραπάνω  ακόμα και να σταθούμε στη σφραγίδα και εκει έχει διαφοροποίηση στη τιμή....οπωσδήποτε πρασεχωντας τα γραμματόσημα ενός νέο συλλέκτη το πρώτο πράγμα που θα κοιτάξω είναι η κατάστασή τους,εντάξει έχει ένα 10λ το σφάλμα των έξι γραμμων,αλλά και λερωμένο είναι και με σοβαρη τσακιση και φαγωμα μάλλον επάνω δεξιά,άρα με λίγα λόγια για τα γραμμ που έθιξες :
20λ 1875-80 θαλασσοχρωμο 18ε-90% touch+8ε τύπου 2 Φιλιατρα-60% κακο αποτυπωμα= μην αγοραζεις τετοια γραμματόσημα....
10λ 1880-86 18ε-80% κακη κατασταση + x2 θ.126= 7 ευρώ περίπου καταλογος...

159Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 8 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τετ Νοε 15, 2017 10:30 am

heretic77

heretic77

Εγω βλεπω οτι ο φιλος αγορασε με 12 ευρω απο οτι ειπε 7 γραμματοσημα, εκ των οποιων τα 3-4 εχουν ολοκληρες σφραγιδες, το ενα εχει σφαλμα πλακας δυσκολο (εγω δε το εχω να φανταστεις που μαζευω δεκαλεπτα), και ενα δυο φαινονται αρτια, οποτε πιστευω οτι η τιμη ειναι πολυ καλη. Ας μην απαξιωνουμε γραμματοσημα 150 χρονων, με ιστορικα στοιχεια πανω (ημερομηνια αποστολης), λεγοντας οτι εχουν 20 λεπτα το κομματι..Το οτι εμεις δε τα συλλεγουμε δε σημαινει οτι δεν ειναι χρησιμα για συλλογη μελετης για καποιον νεο στο χωρο, εχοντας υποψιν οτι τα αντιστοιχα κομματια σε αρτια θα στοιχιζανε πολυ ακριβοτερα.

160Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ - Σελίδα 8 Empty Απ: Πρώτα αποκτήματα ΜΚΕ Τετ Νοε 15, 2017 10:49 am

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Καλημέρα.
Είμαστε εντάξει όλοι. Ο καθένας από την πλευρά του έχει (όχι το δίκιο του) αλλά ΔΙΚΙΟ. cheers
Έχω αποκτήσει τους τελευταίους 2,5 μήνες όμορφα και λιγότερο όμορφα γραμματόσημα. Όλα τους για μένα, που είμαι στα πρώτα μου μπουσουλήματα, έχουν κάτι να πουν.
Πρωταρχικός στόχος είναι να μάθω. study  
Αργότερα αν μπορέσω να δημιουργήσω μία άξια συλογή θα είμαι ακόμη πιο ευτυχισμένος.
Ευχαριστώ όλους για τις κατευθυντήριες γραμμές, που έχουν προκύψει μετά από χρόνια εμπειρίας. Αυτές, όλες, όπως όλοι μας τις φιλτράρουμε και προχωρούμε.
Αυτό έχω κι εγώ σκοπό.  study
Σας παρακαλώ πολύ η όποια αντιδικία (αδόκιμος όρος) να τελειώσει. sunny
Σας ευχαριστώ όλους. cheers

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 17]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 12 ... 17  Επόμενο

Παρόμοια θέματα

-

» Νέα αποκτήματα,και εδώ !

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης