Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξία των 5λ.

+15
νικος
stelios proedrou
Elboiteu
mkenzy1
Νίκος Καρνιαουτάκης
costasirun
Tasos
USGreek
Midili
heretic77
Admin
SHH_Egeo
Παναγιώτης Ρασσιάς
Varg83
Theosal
19 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 11 ... 18  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 18]

61Η αξία των 5λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Κυρ Φεβ 04, 2018 6:22 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Στο πρώτο να πάρεις σουπιά να το κάνεις 1880-86 έχει επι πέντε Wink

Το τρίτο το έχει υπαγραψει ο μεγάλος γερμανός expert Buhler !

62Η αξία των 5λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Κυρ Φεβ 04, 2018 7:03 pm

Theosal

Theosal

Mercury έγραψε:Στο πρώτο να πάρεις σουπιά να το κάνεις 1880-86 έχει επι πέντε Wink

Το τρίτο το έχει υπαγραψει ο μεγάλος γερμανός expert Buhler !
Και την σφραγίδα να ξύσει με την σουπιά;;;

Βλέπεις ότι είναι του '79, πως θα την κάνει '86 ή και '89, για να γίενι ακόμη πιο σπάνιο;;;

63Η αξία των 5λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Κυρ Φεβ 04, 2018 7:12 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Για καθηστε καλα...με τις σουπιες!!!  Razz

64Η αξία των 5λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Δευ Φεβ 05, 2018 1:23 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ναι δίκιο έχεις δεν το πρόσεξα...στη ΦΕΑ μου έδειξε ο Περιστανογλου ένα 5λ.χρωματος πράσινου,χωρίς ΑΕ και με σφραγίδα δικυκλη του 1865,αυτό τώρα ήταν ένα φτηνό της τελευταίας έκδοσης και του είχαν παραποίησει το 8 με 5 και έτσι το 1885 έγινε 1865,πολύ πειστικά,είχαν μου είπε επέμβει και στο χρώμα με μπάνιο σε υγρά για αλλοίωση της αποχρωσης και με αυτό παρουσίαζαν 5λ συνεχόμενων άνευ ΑΕ.

65Η αξία των 5λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τετ Φεβ 21, 2018 3:00 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Νομίζω πως είναι άκρη φύλλου,της τελευταίας σειράς ή κάνω λάθος[ελπίζω δηλ. Smile ]:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

66Η αξία των 5λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Κυρ Μαρ 04, 2018 6:07 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

...οκ! την απάντηση μου την έδωσε ο Πετρόπουλος στα γραφεία της ατηενς την Παρασκευή το πρωί.
Ειναι άκρη φύλλου της τελευταίας σειράς και αυτο γιατι στην απορία μου αν είναι θέση 72 με το σπανιώτατο σε αυτη τη έκδοση σφάλμα ''διακεκκομένες γραμμές σκίασης'' ,γιατί ειναι πάρα πολυ δύσκολο να το διακρίνεις στα παρισινά,μου αντίκρουσε ότι το δεύτερο σκέλος του δεύτερου 'Μ' είναι μυτερο....και είχε δίκιο,αυτο δεν ήταν,ενώ όλα όσα έχω[18 όλων των άλλων εκδόσεων]είναι όντως μυτερά.
Αυτή είναι μια νέα ανακάλυψη που την καταγράφει μόνο ο Κούνδουρος στο βιβλίο του του 2011,αγνώστου μελετητή.

67Η αξία των 5λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Δευ Μαρ 05, 2018 10:59 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ελπίζω να μην είναι κάποιος φίλος απo το φόρουμ που έδωσε 30ε γι'αυτό:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

,ένα γραμμ.καθαρα touch στο αριστερο περιθώριο και αρκετά μέσα στο επάνω,γιατι,η εξωτερική γραμμή περιθωρίου πρέπει να φαίνεται ολόκληρη για να είναι very narrow margin,στηο επάνω ίσα που φαίνεται και στο αριστερο δεν φαίνεται καν,στο μεγαλύτερο μέρος...

68Η αξία των 5λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τρι Μαρ 06, 2018 12:39 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Ειναι ακριβες η κεφαλες την σημερον ημερα Πανουλη!!! Δεν καταλαβαινουν κριση...  Razz Παντως ωραιο γραμματοσημο !!!

69Η αξία των 5λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τρι Μαρ 06, 2018 3:04 pm

Admin

Admin
Admin

Κοίτα τώρα τι γίνετε:

κακέκτυπο 5λ κάνει 90ε επι 2[pos.72] μας κάνει 180ε

Ομως το touch σε συνδυασμό με τα πολύ μικρα περιθώρια κάνουν τη αξία στο 7% περίπου της κανονικής αξίας.Αρα,
180 X 7%= 12,6 ,άντε βαριά 15 ε !
Δηλαδή αυτός που το πήρε υπάρχει ποτέ περίπτωση να πιάσει ,οχι τα χρήματά του αλλά έστω και τα 15 που κάνει στη πραγματικότητα...

Ναι,κάπως έτσι έρχονται οι απογοητεύσεις...

https://philotelists.forumgreek.com

70Η αξία των 5λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τρι Μαρ 06, 2018 3:13 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Ποτε δεν ξερεις... ροδα ειναι και γυριζει!!!

71Η αξία των 5λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τρι Μαρ 13, 2018 10:30 pm

Theosal

Theosal

Καλησπέρα,

Για δείτε και ένα πλαστό που προσπάθησαν να πλασάρουν ως προσωρινό 5λεπτο... έστειλα ενημέρωση για την πλαστότητα του και αναμένω αντιδράσεις..
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

72Η αξία των 5λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τρι Μαρ 13, 2018 10:38 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Η σφραγίδα είναι κανονική πάντως...
Και απο τις μικρές φωτο που ανέβασες,ειδικά του ΑΕ,δεν με πείθουν ότι είναι πλαστό...

73Η αξία των 5λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τρι Μαρ 13, 2018 11:57 pm

Theosal

Theosal

Δεν εχω δυστυχως μεγαλύτερη, αλλα η πάνω καμπύλη της ευθείας του αριθμού και η σκίαση που εχει, δεν ειναι τοςο καμπύλη, όσο ειναι γωνίωδης...

Εχω ξαναδεί πλαστόν ΑΕ προσωρινού 5λεπτου και νομιζω τον αναγνωρίζω.. γιατι το γραμ/μο ειναι κανονικό προσωρινό;;;

74Η αξία των 5λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τετ Μαρ 14, 2018 1:33 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Αν τελικά είναι,μιλάω για κακεκτυπο, τότε εντυπωσιάζει!
Αν εξαιρέσεις το ότι έχει άψογο βάθος μεταλλίου και πάρα πολλά και κάπως περίεργα,στίγματα μελάνης στις γραμμές σκιασης,και στο αυχένα,όλα τα άλλα του είναι όσο αφορά την όψη αψεγάδιαστα,φαντάσου διακρινεται και κάτι σαν το  σπάσιμο της δεύτερης κυματιστης γραμμης,στο γνωστό μέρος αναγνώρισης γνησιότητας

75Η αξία των 5λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τετ Μαρ 14, 2018 10:49 am

Theosal

Theosal

Theosal έγραψε:Καλησπέρα,

Για δείτε και ένα πλαστό που προσπάθησαν να πλασάρουν ως προσωρινό 5λεπτο... έστειλα ενημέρωση για την πλαστότητα του και αναμένω αντιδράσεις..
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Νέες φωτογραφίες του "προσωρινού" 5λέπτου στο οποίο αναφέρθηκα και εχθές και δεν μπορούσα να το κάνω από το ipad....
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

76Η αξία των 5λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τετ Μαρ 14, 2018 11:26 am

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Ο ΑΕ ειναι κανονικος παντως... οπως πρεπει αυτο παρατηρω με τις λεπτυνσεις και το βαθος στα σημεια που πρεπει. Καλημερα... εσυ τη εννοεις ποιο σημειο ακριβως?

77Η αξία των 5λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τετ Μαρ 14, 2018 11:29 am

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Και εγώ για γνήσιο το βλέπω

78Η αξία των 5λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τετ Μαρ 14, 2018 11:43 am

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Αν εννοεις το 5 τις αξιας υπαρχει ετσι τυπωμενο παλια ηταν σφαλμα. Δες τα βελακια στην φωτο μου.



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

79Η αξία των 5λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τετ Μαρ 14, 2018 12:30 pm

Theosal

Theosal

αναφέρομαι στην γωνία κλίσης προς τα κάτω με την σκίαση, καθώς και την γωνία ανόδου από την βύθυνση που κάνει η ευθεία στην άνω επιφάνεια της οριζόντιας του 5

80Η αξία των 5λ. - Σελίδα 4 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τετ Μαρ 14, 2018 12:41 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Αν εννοεις αυτην αποτι καταλαβα δεν βλεπω κατι σαν διαφορα...



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 18]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 11 ... 18  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης