Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξία των 5λ.

+15
νικος
stelios proedrou
Elboiteu
mkenzy1
Νίκος Καρνιαουτάκης
costasirun
Tasos
USGreek
Midili
heretic77
Admin
SHH_Egeo
Παναγιώτης Ρασσιάς
Varg83
Theosal
19 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11 ... 18  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 18]

81Η αξία των 5λ. - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τετ Μαρ 14, 2018 12:55 pm

Theosal

Theosal

Τάσο από την πρασινίλα (που παραπονίεσαι στον Πάνο) δεν διακρίνω τίποτα... μόνον γρασίδι πάνω σε γρασίδι!!!!!!!!!

82Η αξία των 5λ. - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τετ Μαρ 14, 2018 1:10 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Χαχαχα τη να κανω φυτρωσε...θα μας ζωσουν τα φιδια!!! Razz

83Η αξία των 5λ. - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τετ Μαρ 14, 2018 10:26 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Λοιπόν,
το 5λ του theosal είναι γνήσιο,τέλος.
Ο Τάσος μιλάει για το σφάλμα{?] πλάκας ''αριστερο 5 λευκάζον''
Βάζω το ερωτηματικό,ενώ στη συλλογή μου είχα παλαιότερα αναπτύξει αυτο το σφάλμα,σε:
-αριστερό 5,σε τέσσερις εκδόσεις
-δεξί 5,σε δύο
-και τα δύο '5' λευκάζων σε τρείς.
Αλλά αγοράζοντας το βιβλίο του Ασημακόπουλου το 2002 και απο την στιγμή που δεν το ανέφερε,εξηγόντας και τους λόγους,ε,και εγώ πλέον δεν το παρακολουθώ πλέον.
Ο λόγος είναι ότι έχει μια μεγάλη παρουσία σε αρκετές θέσεις και μάλλον τελικά δεν είναι ένα σφάλμα των πλακών αλλά ένας συνδυασμός μιας κακοτεχίας των μεταλλικών στοιχείων όυαν τα εφταχνε ο Barre,με κακη εφαρμογή στη εκτύπωση.

84Η αξία των 5λ. - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Πεμ Μαρ 15, 2018 8:55 am

Theosal

Theosal

Καλημέρα,

κάπου σε μια ιντερνετική δημοπρασία βρήκα αυτό το όμορφο 5λεπτο του 1881, κάτω άκρη φύλλου, σε ελαιώδη εκτύπωση του 55a (Emerald-green), Sc. 53, Hel. 55a.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

85Η αξία των 5λ. - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Πεμ Μαρ 15, 2018 1:10 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Και θα το πάρεις?
Ο Κ.το έχει  ατιμολόγητο,αν και χωρίς να ξέρω ακριβώς το σμαραγδί αυτής της έκδοσης νομίζω ότι θα έπρεπε να ήταν πιο έντονα μπλε και πιό φωτεινό...
Αν είναι σε λογική τιμή είναι εξαιρετικό και ας είναι και πράσινο βαθύ.

86Η αξία των 5λ. - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Πεμ Μαρ 15, 2018 1:16 pm

Theosal

Theosal

Mercury έγραψε:Και θα το πάρεις?
Ο Κ.το έχει  ατιμολόγητο,αν και χωρίς να ξέρω ακριβώς το σμαραγδί αυτής της έκδοσης νομίζω ότι θα έπρεπε να ήταν πιο έντονα μπλε και πιό φωτεινό...
Αν είναι σε λογική τιμή είναι εξαιρετικό και ας είναι και πράσινο βαθύ.
10€, δεν είμαι σίγουρος

87Η αξία των 5λ. - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Πεμ Μαρ 15, 2018 2:28 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Ωραιο και δυσκολα να το βρεις το ελαιωδες!!!

88Η αξία των 5λ. - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Πεμ Μαρ 15, 2018 5:35 pm

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Ενα ταληρο και απο μενα που μουκανε κλικ το χρωμα του




[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

89Η αξία των 5λ. - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Κυρ Απρ 22, 2018 11:18 pm

heretic77

heretic77

Ας βαλω και εγω ενα προσφατο αποκτημα, θεση 150 Smile

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

90Η αξία των 5λ. - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Κυρ Απρ 22, 2018 11:21 pm

Theosal

Theosal

Αυριο παίρνω στα χέρια μου το παραπάνω ελαιώδες, 25 ημερες για να έρθει απο Αργεντινή... και θα σας ανεβάσω φωτό για να το δείτε πως ειναι χρωματικά....

91Η αξία των 5λ. - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Δευ Απρ 23, 2018 1:58 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Πολύ ωραίο και χαρακτηριστικο γραμμ.των συνεχόμενων, του heretic, σφραγίδα 10/1867,σε δύο μήνες ξεκίναγαν οι καθαρισμοί των πλακων...
Ασφαλώς,βλέποντας και τι εμφάνιση είχαν τα τελευταία τραβήγματά των 1862/67...

92Η αξία των 5λ. - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Δευ Απρ 23, 2018 8:58 am

Theosal

Theosal

Λοιπόν, δεν ανεβάζω το 5λεπτο γιατί δεν αποδίδεται το χρώμα στην φωτογραφία που ήθελα να βγάλω .... Το πράσινο είναι πιο φωτεινό και όχι τόσο σκούρο.

Εγώ θα το χαρακτήριζα σαν 55f και όχι 55a (emerald). Αλλά είναι πολύ καλό και το κάτω πλαίσιο (όχι εξωτερικό περιθώριο) είναι σχεδόν μαύρο-πράσινο από το πολύ χρώμα που έχει πέσει στην γραμμή αυτήν. Σίγουρα είναι πάντως κάτω ακραίο αντίτυπο και πιθανόν θ. 150... και οι αριθμοί της αξίας (5) είναι σχεδόν 3D από το βάθος του χρώματος στο σημείο αυτό. Αυτά

93Η αξία των 5λ. - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Δευ Απρ 23, 2018 11:01 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ε,τι γραφεις τώρα,ειναι σαν ''φατε ματια ψάρια κτλ''
Ανέβασέ το και με την ευκαιρία της ηλιόλουστης μέρας[τουλάχιστον σε μας,στο ΠΟΚ Cool ]

94Η αξία των 5λ. - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τρι Απρ 24, 2018 4:23 pm

Theosal

Theosal

Επειδή μου ζητήθηκε επίμονα να ανεβάσω το τελευταίο 5λεπτο που περιήλθε στην κατοχή μου και δεν μπορώ να αντισταθώ το ανεβάζω αλλά θα συγχωρήσετε το μεγαλο μέγεθος των φωτό, ειναι λόγω μη απουσίας αντίστοιχου λογισμικού στο ipad που δουλεύω... Οι φωτό με πολύ δυνατό φωτισμό.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

95Η αξία των 5λ. - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τρι Απρ 24, 2018 10:52 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ετσι μπράβο man,πολυ ελαιώδης εκτύπωση,ωραία περιθώρια,
Στη ενότητα των 1880/86 είναι μια ωραία προσθήκη,με το καλό τώρα και το emerland !

96Η αξία των 5λ. - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Τετ Απρ 25, 2018 1:06 am

Theosal

Theosal

Προφανώς είναι κάτω άκρο φυλλου

97Η αξία των 5λ. - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Πεμ Απρ 26, 2018 2:45 pm

Midili

Midili

Ανεβάζω αυτο το δικτυωτό γραμματόσημο σε αυτη την ενότητα γιατι έχει ένα ενδιαφέρον . 
Γνωρίζει κανείς τι σφραγίδα εχει ? 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

98Η αξία των 5λ. - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Πεμ Απρ 26, 2018 3:57 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Midili έγραψε:Ανεβάζω αυτο το δικτυωτό γραμματόσημο σε αυτη την ενότητα γιατι έχει ένα ενδιαφέρον . 
Γνωρίζει κανείς τι σφραγίδα εχει ? 

Η σφραγίδα είναι η τύπου ΙΙ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΝ (ΚΕΦΑΛΛ.)
Αρ.Γρ. 110

99Η αξία των 5λ. - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Πεμ Μάης 17, 2018 1:14 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Αν και όπως έχω ξαναγράψει παλαιότερα, κάποια στιγμή θα γίνει υποενότητα,σαν του varg με την παρουσίαση των εκδόσεων,με σφάλματα πλάκας.Μέχρι να πραγματοποιηθεί,που ενδεχομένως να αργήσει κάποιους μήνες,και αυτό λόγω ότι η συλλογή συμπληρώνεται διαρκώς[γιατι περι αύτης πρόκειται,τα θέμα της υποενότητας]και όταν φτάσει σε τέτοια πληρότητα τότε θα ανέβει,θα συζητάμε για ορισμένες περιπτωσεις.
Στο σημείο αυτο θέλω να επισημάνω την μεγάλη δυσκολία της ανεύρεσης ΜΚΕ που φέρουν σφ.πλάκας επί φακέλλου.
Σαν σειρά σπανιότητας/υψηλού κόστους απόκτησης:
-60λ,τρία σφάλματα μόνο,φακελλοι που συναντάμε,ανευ σφαλμάτων πάνω 500ε
-2λ.πολυ δύσκολα,επι εφημερίδων διπλού βάρους και σαν συμπλήρωμα τέλους ,απο Τεργέστη σε τέλη 132λ,τρια μαζί για να φτιάξουμε το τέλος των Ιονίων[26λ],κτλ,όλες οι περιπτώσεις πολυ σπάνιες,τέλος,μιλάμε για σκάρτα τέσσερα plate flaws...
-80λ,οχι σπάνια,όμως λόγω αλληλογραφίας εξωτερικού πάντα ακριβά,ενίοτε σε υψηλά τέλη πάρα πολυ ακριβά,και εδώ,χωρίς τα λευκά "8"",έχουμε τέσσερα σοβαρά σφάλματα .
--1λ,επι εφημερίδων πιο προσιτά,σε επιστολές σαφώς σπανιότερα,σαν συμπλήρωμα του τέλους

-5λ,που είναι και η αφορμή για το ποστ,έχουν μια διακύμανση απο ακριβές μέχρι πολυ ακριβές περιπτώσεις,και αυτό για τον απλο λόγω του ότι έφτιαχναν το βασικό τελος των 20λ ή συμπλήρωμα αυτου με πάνω απο δύο γραμμ.,πολυ δύσκολα με γραμμ.που φέρουν σφαλματα,και αυτο γιατί στις τελευταίες εκδόσεις,ειδικά στη 1880/86 που υπάρχουν παρα πολλα γραμμ.με σφ.πλάκας εκεί πλεόν έχουν βγει οι φάκελλοι και έτσι δεν υπάρχει μεγάλη ποσότητα επιστολών που τις φύλαγαν.
-40λ,πάντα σπάνια γιατι είναι επι επιστολών εξωτερικού,λόγω όμως της μεγάλης κυκλοφόρίας υπαρχουν αρκετές προσιτές περιπτώσεις,λίγα σφάλματα όμως και σε αυτή τη αξία.
-10λ η μια απο τις δύο σαφώς πιό εύκολες περιπτώσεις,με αρκετά σφάλματα και σχετική συχνότητα ανεύρεσης σε φάκελλο,πιο ακριβά σαφως σε συνδυασμούς και άλλων αξιών.
-30λ,απο τις εύκολες περιπτώσεις,το μόνο κακό πολυ λίγα σφάλματα πλάκας,και όταν βρεθουν οι τιμές εκτοξεύονται,ειδικά τα θαλασσόχρωμα
και τέλος 20λ,η πιο εύκολη αξία,με πολλά επι φακέλλου και ασφαλώς με πολλά σφάλματα πλάκας.

Ακολουθεί ένα σημερινό απόκτημα με αυτα που περιέγραψα παραπάνω:

ένα μπρος μέρος επιστολής,σαφώς αποδυναμωμένο σαν αξία,αλλά σαν μέρος εκθέματος ,παρουσίασης του σφ.πλάκας θέση 27, είναι ιδανικό:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
-

100Η αξία των 5λ. - Σελίδα 5 Empty Απ: Η αξία των 5λ. Πεμ Μάης 24, 2018 10:36 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Σαν συνέχεια της δύσκολης ανεύρεσης σφ.πλάκας της αξίας των 5λ,ένα τελευταίο απόκτημα.
Οσο αφορα εμένα,μιλώντας για τις αγορές απο την χώρα μας, είχαμε τις επισκέψεις στους εμπόρους του κέντρου,μετα αρχίσαμε τις δημοπρασίες,με γραπτές προσφορές ή παρώντες στις αίθουσες,και τώρα κάνουμε και ηλεκτρονικά ψώνια,μιλάω για τις web auctions του Κ.
Η φωτο δείχνει χεύγος συνεχόμενων 1864 θέσεων 26-27 ,με τη θ.27 να φέρει το κλασσικό,αναφερόμενο στη Μελέτη 1933 σφάλμα πλάκας σπασμένου κύκλου στο κέτω μέρος,πέρα απο την γνωστή λέπτυνση στο ύψος του ματιού:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 18]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11 ... 18  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης