Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξία των 1λ.

+19
costasirun
Tasos
Takis
USGreek
mkenzy1
Elboiteu
giovanoukos
Γεωργία Μπάλτσου
salonico
stelios proedrou
Νίκος Καρνιαουτάκης
heretic77
Midili
Theosal
SHH_Egeo
heraldic40
Παναγιώτης Ρασσιάς
Νίκος Βαρουξής
Admin
23 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 29  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 23 από 29]

441Η αξία των 1λ. - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Σαβ Ιουν 26, 2021 8:44 pm

νικος



Τα διάβασα και τα ξαναδιάβασα Δημοσθένη. Το σχολίασα ως εξαιρετική, κατατοπιστικη μελέτη της περιόδου. Έχω από αυτή την περίοδο και τα χαρακτηριστικά τους είναι όπως τα παραθέτει ο Παναγιώτης. Το συγκεκριμένο είναι το μελιτζανι, είναι τόσο καθαρή αυτή η απόχρωση που ξεχωρίζει από τα αντίστοιχα των επόμενων εκδόσεων.

442Η αξία των 1λ. - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Σαβ Ιουν 26, 2021 9:39 pm

artaleo

artaleo

νικος έγραψε:Τα διάβασα και τα ξαναδιάβασα Δημοσθένη. Το σχολίασα ως εξαιρετική, κατατοπιστικη μελέτη της περιόδου. Έχω από αυτή την περίοδο και τα χαρακτηριστικά τους είναι όπως τα παραθέτει ο Παναγιώτης. Το συγκεκριμένο είναι το μελιτζανι, είναι τόσο καθαρή αυτή η απόχρωση που ξεχωρίζει από τα αντίστοιχα των επόμενων εκδόσεων.

Νίκο, από το ύφος του μηνύματός σου φαίνεται πως ίσως με παρεξήγησες...  Δεν υπονόησα πως δεν είσαι επιμελής μαθητής!

Απλά, αντί να σου πω "το 1λεπτό σου είναι 1875-80, τελεία και παύλα", ανέφερα και ΓΙΑΤΙ δεν είναι 1871...  Σε παρέπεμψα λοιπόν στην καλύτερη, κατά τη γνώμη μου, και άμεσα προσβάσιμη εξήγηση...
Μόνο έτσι μαθαίνουμε (όλοι μας!)...  

Αλλά φαίνεται πως ήδη τα γνώριζες όλα αυτά.  Sorry λοιπόν!Crying or Very sad

443Η αξία των 1λ. - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Σαβ Ιουν 26, 2021 10:54 pm

νικος



Μα είναι δυνατόν Δημοσθένη να μην συμφωνήσω μαζί σου; Δεν θέλω να παίζουμε με τις λέξεις. Φυσικά και όπως το λες είναι 75,80. Εγώ στάθηκα στο χρώμα, μου κόλλησε το μελιτζανι και δεν μίλησα με υπονοούμενα. Αυτό έλειπε τώρα από μένα. 75,80 τελεία και παύλα. Έτσι πρέπει ένας δάσκαλος να λέει στον μαθητευομενο. Εγώ ζητώ συγνώμη αν ερμηνεύτηκε αλλιώς αυτό που έγραψα.

444Η αξία των 1λ. - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Κυρ Ιουν 27, 2021 3:10 am

artaleo

artaleo

Εντάξει, κανένα πρόβλημα Νίκο.
Πάντως δεν θεωρώ πως γνωρίζω τόσα ώστε να θεωρώ τον εαυτό μου τον δάσκαλο οποιουδήποτε...
Όλοι μσς μαθαίνουμε.  Καθημερινά!

Αρέσει στον χρήστη νικος

445Η αξία των 1λ. - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Τετ Αυγ 18, 2021 1:29 am

giovanoukos

giovanoukos

και να που αρχίζουν σιγά-σιγά και βγαίνουν τα λότα της μεγάλης συλλογής του "Κ"........ 
εχουμε λοιπόν ενα ζευγάρι μονόλεπτο Παρισινό με στικτή "61-Αγ.Αννα " , ο προκάτοχος το ειχε κατατάξει οπως βλέπεται Vl.No.1 (ΚΑΦΕ) ή Hel.1a (scan1), 
τώρα ο "δικός μας !!!!!!!!!!" το βγάζει στην Νο.681 , ως Hellas 1c (scan2)
Η ερώτηση ειναι η εξής : ειναι δυνατόν ενας διδάσκαλος οπως ο Καιτατζίδης να ειχε κάνει τέτοιο λάθος ???
Παρακαλώ επιχειρηματολογήστε !!!!!! (Πάνος ? Ισκος ? Τεο ? Καρν ?)


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

446Η αξία των 1λ. - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Τετ Αυγ 18, 2021 2:22 am

artaleo

artaleo

Υπάρχει μεγάλη διαφορά απόχρωσης μεταξύ των 2 σκαν !!Shocked

Στον χαρακτηρισμό μιας απόχρωσης πάντα υπάρχει ένα στοιχείο υποκειμενικότητας.  Στην προκειμένη περίπτωση θα εμπιστευόμουν την περιγραφή του γνώστη/δασκάλου παραπάνω από του εμπόρου...  

Πάντως η διαφορά τιμής μεταξύ των 2 συγκεκριμένων αποχρώσεων είναι μικρή, οπότε δε βλέπω κάτι επιλήψιμο στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Αυτό που με τρελαίνει είναι όταν κομάτια που περιγράφονται ως VF ή λουξ έχουν προφανή ελαττώματα...  Και βέβαια όλα τα πλαστά που πουλούνται σαν γνήσια Rolling Eyes!  Σταματάω εδώ Γιάννη για να μην μπω σε μπελάδες.

Αρέσει στους χρήστες giovanoukos και USGreek

giovanoukos

giovanoukos

artaleo έγραψε:Υπάρχει μεγάλη διαφορά απόχρωσης μεταξύ των 2 σκαν !!Shocked

Στον χαρακτηρισμό μιας απόχρωσης πάντα υπάρχει ένα στοιχείο υποκειμενικότητας.  Στην προκειμένη περίπτωση θα εμπιστευόμουν την περιγραφή του γνώστη/δασκάλου παραπάνω από του εμπόρου...  

Πάντως η διαφορά τιμής μεταξύ των 2 συγκεκριμένων αποχρώσεων είναι μικρή, οπότε δε βλέπω κάτι επιλήψιμο στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Αυτό που με τρελαίνει είναι όταν κομάτια που περιγράφονται ως VF ή λουξ έχουν προφανή ελαττώματα...  Και βέβαια όλα τα πλαστά που πουλούνται σαν γνήσια Rolling Eyes!  Σταματάω εδώ Γιάννη για να μην μπω σε μπελάδες.

Αρέσει στον χρήστη artaleo

448Η αξία των 1λ. - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Τετ Αυγ 18, 2021 8:06 am

Theosal

Theosal

Εγώ εκτός αυτών που αναφέρατε και οι δυο, εκτός της διαφοράς των δυο scan, που δεν εμπιστεύομαι του Koehler γιατί είναι μάλλον φωτο (το σχολίασα και παλαιότερα) και όχι scan, εκτός του ότι μάλλον θα εμπιστευόμουν τον δάσκαλο, ΙΣΩΣ με την έλλειψη εμπειρίας που με διακατέχει θα μπορούσα να τα κατατάξω και ως δοκίμια (essays) χρώματος γιατί αυτές οι 4 λευκάζουσες γωνιές μάλλον εκεί με οδηγούν!!
Αλλα μιλάει η απειρία…

Αρέσει στον χρήστη artaleo

giovanoukos

giovanoukos

Theosal έγραψε:Εγώ εκτός αυτών που αναφέρατε και οι δυο, εκτός της διαφοράς των δυο scan, που δεν εμπιστεύομαι του Koehler γιατί είναι μάλλον φωτο (το σχολίασα και παλαιότερα) και όχι scan, εκτός του ότι μάλλον θα εμπιστευόμουν τον δάσκαλο, ΙΣΩΣ με την έλλειψη εμπειρίας που με διακατέχει θα μπορούσα να τα κατατάξω και ως δοκίμια (essays) χρώματος γιατί αυτές οι 4 λευκάζουσες γωνιές μάλλον εκεί με οδηγούν!!
Αλλα μιλάει η απειρία…

450Η αξία των 1λ. - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Τετ Αυγ 18, 2021 4:02 pm

Theosal

Theosal

Είπα ότι μιλάει η απειρία, αλλά αυτές οι λευκαζουσρς γωνίες τι σου / σας θυμίζει; Μόνον αυτό. Τίποτε άλλο. Αναμένω και άλλων την άποψη, αλλά αποδέχομαι την ταύτιση του δασκάλου....

giovanoukos

giovanoukos

Theosal έγραψε:Είπα ότι μιλάει η απειρία, αλλά αυτές οι λευκαζουσρς γωνίες τι σου / σας θυμίζει; Μόνον αυτό. Τίποτε άλλο. Αναμένω και άλλων την άποψη, αλλά αποδέχομαι την ταύτιση του δασκάλου....

452Η αξία των 1λ. - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Πεμ Αυγ 19, 2021 2:45 am

artaleo

artaleo

Δε νομίζω πως είναι εφικτός ο ασφαλής διαχωρισμός "τελικών δοκιμίων πλάκας" από ασφράγιστα Παρισινά ΜΚΕ χωρίς γόμα...  Σε σφραγισμένα κομμάτια βοηθάει βέβαια η σφραγίδα.  

Συμφωνώ με τον Θεόφιλο πως το παραπάνω ζευγάρι είναι κάπως αμφίβολο...  Η ελαφροτυπωμένη μπλε στικτή ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ "61" είναι, κατά τη γνώμη μου, ύποπτη (χαριστική ή πλαστή).  Επίσης το ζευγάρι έχει τέλεια συμμετρικά περιθώρια και το τέλος 2 λεπτών είναι ασυνήθιστο σε τόσο μικρό ταχ. γραφείο.  Φτάνουμε στο ίδιο συμπέρασμα με τον Τεό, αλλά μέσω διαφορετικής διαδρομής!

Δυστυχώς το σκάνερ μου κάνει "κόλπα" απόψε, πάντως θα προσθέσω προσεχώς σκαν της "61", τόσο της γνήσιας όσο και της αμφίβολης.  

Ένα άλλο παράδειγμα, η στικτή ΝΑΞΟΣ "74" σε Παρισινά 2λεπτα (συνήθως πρόκειται για κατακάθαρη σφράγιση σε γραμ/μα με τέλεια περιθώρια) είναι χαριστική.

Αρέσει στον χρήστη giovanoukos

giovanoukos

giovanoukos

artaleo έγραψε:Δε νομίζω πως είναι εφικτός ο ασφαλής διαχωρισμός "τελικών δοκιμίων πλάκας" από ασφράγιστα Παρισινά ΜΚΕ χωρίς γόμα...  Σε σφραγισμένα κομμάτια βοηθάει βέβαια η σφραγίδα.  

Συμφωνώ με τον Θεόφιλο πως το παραπάνω ζευγάρι είναι κάπως αμφίβολο...  Η ελαφροτυπωμένη μπλε στικτή ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ "61" είναι, κατά τη γνώμη μου, ύποπτη (χαριστική ή πλαστή).  Επίσης το ζευγάρι έχει τέλεια συμμετρικά περιθώρια και το τέλος 2 λεπτών είναι ασυνήθιστο σε τόσο μικρό ταχ. γραφείο.  Φτάνουμε στο ίδιο συμπέρασμα με τον Τεό, αλλά μέσω διαφορετικής διαδρομής!

Δυστυχώς το σκάνερ μου κάνει "κόλπα" απόψε, πάντως θα προσθέσω προσεχώς σκαν της "61", τόσο της γνήσιας όσο και της αμφίβολης.  

Ένα άλλο παράδειγμα, η στικτή ΝΑΞΟΣ "74" σε Παρισινά 2λεπτα (συνήθως πρόκειται για κατακάθαρη σφράγιση σε γραμ/μα με τέλεια περιθώρια) είναι χαριστική.

454Η αξία των 1λ. - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Πεμ Αυγ 19, 2021 6:20 am

artaleo

artaleo

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ
Ι.  Το πάνω σκαν με σφραγίδες διαφόρων τύπων από τη συλλογή Μπέλλα, θαυμάσια παρουσιασμένες.
ΙΙ. Στο κάτω σκαν, το 20 λεπτο έχει γνήσια "61", ενώ στο 2λεπτο είναι μάλον ύποπτη (?χαριστική). 

Μέτρησα και ξαναμέτρησα, δεν βρίσκω κάποια διαφορά στις διαστάσεις, θέσεις κουκίδων κλπ.  Άρα πιθανό πρόκειται για το γνήσιο σήμαντρο με μετέπειτα χαριστική σφράγιση.  Γιάννη, δε γνωρίζω πόσο μεταγενέστερη είναι η σφράγιση ή αν κάποιος έχει το σήμαντρο ακόμα στα χέρια του...

Προσέξτε το άψογο 2λεπτο με ελαφρά σφράγιση σε αντιπαράθεση με τα 2 πετσοκομμένα 20λεπτα με πιο βαριά σφράγιση.  Στο βιβλίο του Νταή το εικονιζόμενο 20λεπτο με "61" έχει κι αυτό βαριά σφράγιση.  Έχω δει σε δημ/σίες και ενάριθμα ρολογάκια με αμφίβολες "61" με ελαφρά σφράγιση...

Βέβαια, τα παραπάνω δεν αποτελούν "αποδείξεις πλαστότητας" της "61" στο ζευγάρι Παρισινού 1λεπτου (και στο παραπάνω 2λεπτο), αλλά πιστεύω κινούν κάποιες υποψίες.  Προσοχή λοιπόν: να προτιμάτε την "61" σε 20λεπτα!

Sorry κύριε Admin, από 1λεπτα ξεκινήσαμε και καταλήξαμε σε στικτές τύπου Ι, ελαφρώς εκτός θέματος...

Αρέσει στους χρήστες giovanoukos και Theosal

455Η αξία των 1λ. - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Πεμ Αυγ 19, 2021 12:10 pm

giovanoukos

giovanoukos

Δημοσθένη ευχαριστούμε πολύ για την κατατοπιστική ενημέρωση , ειχα αρκετά (τα εδωσα) εναριθμα ρολογάκια , ολα με ελαφρά σφράγιση , πραγματικά και γω λόγω ελλειψη εμπειρίας σχετικά με το σήμαντρο της Αγίας , δεν γνώριζα ολα τα ανωτέρω , απο δω και πέρα μόνο σε 20 λεπτα ....... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Αρέσει στους χρήστες Theosal και artaleo

456Η αξία των 1λ. - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Δευ Αυγ 30, 2021 10:17 pm

νικος



Μπορούμε να πούμε ότι το 1 λεπτό είναι βυθιζόμενο; Φράση που χρησιμοποιήθηκε για τα 40λεπτα και τα 2 λεπτά; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

457Η αξία των 1λ. - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Πεμ Σεπ 02, 2021 6:14 pm

René

René

On karamitsos auction 666 lot 194 was a 1880-86 1 lepta stamp with quadrille background. 
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Would my stamp also have a quadrille background?


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

458Η αξία των 1λ. - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Πεμ Σεπ 02, 2021 8:04 pm

Theosal

Theosal

I would agree with you that your stamp has a quadrille background, at least a partial one!!! The partial quadrille background should appear mostly at the position further from the marginal stamps, because the damage on the felt should be less in the center of the plate, or closer to it.

Of course, the partial quadrille background makes your stamp distinguish from the other in Karamitsos auction (666). That is, a lower price of that in the auction...

459Η αξία των 1λ. - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Πεμ Σεπ 02, 2021 8:10 pm

giovanoukos

giovanoukos

My dear friend Teo, there is no correlation between the two stamps, personally I could not be convinced and characterize the second stamp with quadrille background

460Η αξία των 1λ. - Σελίδα 23 Empty Απ: Η αξία των 1λ. Πεμ Σεπ 02, 2021 8:28 pm

Theosal

Theosal

giovanoukos έγραψε:My dear friend Teo, there is no correlation between the two stamps, personally I could not be convinced and characterize the second stamp with quadrille background
Well, well Giannis, I mention the PARTIAL Quadrille Background if you noticed!!!

This a different matter of fact, which distinguishes the two stamps and make them quite different in appearence or pricing, even in their beauty!!!

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 23 από 29]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 29  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης