Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ

+9
USGreek
petrostro
νικος
heretic77
Elboiteu
costasirun
Tasos
Νίκος Βαρουξής
SHH_Egeo
13 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 7]

81Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 5 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Κυρ Μάης 16, 2021 11:42 am

USGreek

USGreek

Ναι φυσικά ξεχάσαμε ότι η καλύτερη αρχή αν δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία στια ΜΚΕ είναι το πρόσφατο βιβλίο του Νίκου. Προτείνεται ανεπιφύλακτα (και δεν θα χρειαστεί να ξέρεις γαλλικά και καθαρεύουσα…)

Αρέσει στον χρήστη petrostro

82Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 5 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Κυρ Μάης 16, 2021 2:53 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Για να μη ψαχνετε τα γραπτα σας,τα τελευταια ποστ,σε λιγο θα τα μεταφερω εκει που ανηκουν,δηλ.στη φιλοτελικης φιλολογίας .

83Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 5 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Παρ Ιουν 25, 2021 2:28 am

artaleo

artaleo

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Νίκο, οι 2 πρώτες τετράδες είναι αρκετά παρόμοιες:  βαθύ πράσινο χρώμα, ελαιώδης εκτύπωση, λείο γυαλιστερό χαρτί με την όψη του Ερμή να διακρίνεται καθαρά από το πίσω μέρος.  Η τρίτη τετράδα είναι το τυπικό άτονο πράσινο της 3ης περιόδου.  Την πρόσθεσα για να φανεί η διαφορά απόχρωσης καθώς και η ελαιώδης εκτύπωση και γόμα των άλλων 2...

Το χαρτί των 2 πρώτων μου φαίνεται σαφώς 3ης περιόδου.
Με μπερδεύει όμως που δεν βλέπω "βαθύ πράσινο" να περιλαμβάνεται (στον κατάλογο) στην 3η περίοδο.  Και δε φαίνεται για βαθύ πράσινο λαδί...  
Ποια εκτύπωση/απόχρωση είναι?  Βαθύ πράσινο 3ης περιόδου?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

84Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 5 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Παρ Ιουν 25, 2021 3:05 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Δημοσθένη στον Hellas υπάρχει σκούρο πράσινο το 123 i .Ειναι γνωστό οτι οι αποχρώσεις των χρωμάτων δεν αποτυπώνονται με ακρίβεια στο διαδύκτυο αλλά η ποιότητα της εκτύπωσης καθώς και η πίσω οψη παραπέμπει στο υπέροχο λαδί (?) 
Ελαιοπράσινο 
Εκτύπωση : Βαρειά εως πολύ βαρειά ωστε να εξαφανίζονται οι λεπτομέρειες του οφθαλμού,του στόματος καθώς και οι βάσεις των ανθεμίων.Χρώμα πολύ χαρακτηριστικό  (Π. Ιωαννίδης /Φιλοτέλεια τεύχος 522 Ιαν-Φεβρ 87

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


_________________
Knowledge not shared is lost

Αρέσει στον χρήστη artaleo

85Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 5 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Παρ Ιουν 25, 2021 3:39 pm

artaleo

artaleo

Πολύ ωραία, ευχαριστώ πολύ Νίκο. 
Πρέπει να ανανεώσω τον κατάλογό μου, ο HELLAS μου είναι παλιότερος και φτάνει μόνο μέχρι το 123f...  
Μάλον το 123i λοιπόν.  Θα ήθελα βέβαια (!), αλλά δε νομίζω πως είναι το βαθύ λαδί...  

Σκανάρω σε μεγάλη μεγέθυνση το κάτω ζευγάρι της πρώτης τετράδας.  Το χρώμα πλησιάζει περισότερο το πραγματικό (χωρίς πάντως να είναι απόλυτα ακριβές). 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

86Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 5 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Παρ Ιουν 25, 2021 4:03 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Εδω πράγματι δεν μοιάζει με λαδί
Σου προτείνω να τον ανανεώσεις.Το έκανα το 2018, τον ανανέωσα γιατί εχει πολύ καλή κατάταξη σχετική με τις οδοντώσεις εκτός 13 1/2 και 11 1/2


_________________
Knowledge not shared is lost

Αρέσει στον χρήστη artaleo

87Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 5 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Σαβ Ιουν 26, 2021 7:55 pm

Νίκος Βαρουξής

Νίκος Βαρουξής

Καλησπέρα σε όλους.
Μοιράζομαι νο νέο μου απόκτημα με χαρά.
Πορτοκαλί 10λεπτο της 3ης Αθηναϊκής σε block των 10 και βέβαια με σφράγιση Βόλος (5 Ιανουαρίου 1901).
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες SHH_Egeo, νικος, USGreek και costasirun

88Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 5 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Σαβ Αυγ 07, 2021 6:01 pm

petrostro

petrostro

Καλησπέρα σε όλους, σήμερα ξεχωρίζω τα Βέλγικα 1δρχμ από τα Β' Αθηναϊκά
Ως Βέλγικα θεώρησα τα παρακάτω:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] 
Κατά την γνώμη σας υπάρχει κάποιο το οποίο αμφισβητείται εάν είναι βέλγικο; 
Τα βέλγικα μέχρι ποια ημερομηνία εμφανίζονται;
Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων!!

89Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 5 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Τρι Αυγ 10, 2021 12:11 am

artaleo

artaleo

'Όντως, όλα Βελγικά φαίνονται Πέτρο.

Μιας και δεν απάντησε μέχρι στιγμής ο Νίκος (ο κατεξοχήν ειδικός μας στις μΚΕ) απλά να αναφέρω ότι στη συλλογή μου έχω Βελγικές δραχμές με σφραγίδες μέχρι την άνοιξη του 1895.
Στις αρχές του 1895 κυκλοφόρησαν οι Αθηναϊκές δραχμές, οπότε φαντάζομαι πως περαιτέρω χρήση των Βελγικών δραχμών θα έγινε μόνο σε μεμονωμένες περιπτώσεις (μιας και το στοκ θα ήταν ελάχιστο).

Αρέσει στον χρήστη petrostro

90Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 5 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Τρι Αυγ 10, 2021 1:20 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Οπως τα λέει ο Δημοσθένης είναι.Μετά την εναρξη κυκλοφορίας των Αθηναικών δραχμών δεν απαγορεύθηκε η κυκλοφορία των Βελγικών, αλλα δεν τις συναντούμε συχνά.Εχω στην κατοχή μου φάκελο με αποστολή απο Αθήνα Ιανουάριο του 96 με μεγάλο τέλος και 1 δραχμή με διάτρηση 11 1/2.
Αλλο ένα Δελτίο αποστολής δέματος με περιεχόμενο ελιές παρακαλώ (!) και με αναχώρηση Πειραιεύς 1899 απο δημοπρασία 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


_________________
Knowledge not shared is lost

Αρέσει στους χρήστες νικος, artaleo και petrostro

91Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 5 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Τετ Αυγ 11, 2021 8:36 pm

artaleo

artaleo

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Νίκο, βοήθεια!Smile!  Ποια είναι η γνώμη σου ως προς την ταξινόμηση? 

Το χαρτί στην 5άδα είναι σχετικά τραχύ, υπόλευκο, χωρίς "θολούρες" ή κάποια ανομοιομορφία σε διαφάνεια.  ?3η περίοδος (θα περίμενα το χαρτί ίσως πιο λείο...)?
Το χαρτί στο μονό είναι επίσης τραχύ αλλά υποκίτρινο και παρουσιάζει μικρού βαθμού ανομοιομορφία σε διαφάνεια (δεν ξέρω αν είναι από το χαρτί ή τη γόμα).  2η περίοδος?

92Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 5 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Τετ Αυγ 11, 2021 9:11 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Η σωστή απάντηση ειναι θέλει εξέταση στο χέρι.Απο το κινητό στις διακοπές μάλλον κόκκινο ατονο Β


_________________
Knowledge not shared is lost

93Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 5 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Πεμ Αυγ 12, 2021 12:04 am

artaleo

artaleo

Ωραία, ευχαριστώ Νίκο.  Καλή ξεκούραση!

94Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 5 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Δευ Οκτ 18, 2021 2:40 pm

galb



Καλησπερα σας.Μια ερωτηση ηθελα να κανω στον Νικο.Ποσο καθοριστικο ειναι το παχος στην καταταξη των μΚΕ? Ευχαριστω πολυ.

95Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 5 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Δευ Οκτ 18, 2021 6:05 pm

galb



Για να ειμαι πιο σαφης,αν μια μΚΕ εχει παχος 60μm ειναι σιγουρα 1ης και αν εχει παχος 90 μm ειναι σιγουρα 2ης? Ευχαριστω,

96Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 5 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Δευ Οκτ 18, 2021 10:14 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Αγαπητέ φίλε καλησπέρα,
Το πάχος απο 60 - 90 mm δεν είναι θα το έλεγα ώς  αρκετό για κατάταξη.Το πολύ χονδρό χαρτί,απο 100mm και πάνω,θα έλεγα πως ναί μας οδηγεί στη Β Αθηναική περίοδο.Στα 60 προς 65 εκτός απο την Α υπάρχει και στην Γ περίοδο ενώ στα 90 υπάρχει καί στη Α και στην Β.
Το πάχος σε συνδυασμό υφή ( μαλακό, σκληρό, τραχύ  ή οχι) η ποιότητα της χαρτομάζας( ομοιογενής ή οχι, με ξένα σώματα ή χωρίς) και το χρώμα του σαφώς παίζει εναν απο τους βασικούς παράγοντες κατάταξης.


_________________
Knowledge not shared is lost

Αρέσει στους χρήστες Admin και artaleo

97Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 5 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Τρι Οκτ 19, 2021 12:18 pm

galb



Ευχαριστω πολυ.

Αρέσει στον χρήστη SHH_Egeo

98Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 5 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Τετ Δεκ 29, 2021 5:41 pm

galb



Σε ποια απο τα χαρτια Α,Β,Γ,Δ,Ε υπαρχει δικτυωμα?  Υπαρχει απαντηση??

99Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 5 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Τετ Δεκ 29, 2021 7:00 pm

SHH_Egeo

SHH_Egeo

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αγαπητέ φίλε δές λιγο το παραπάνω.Δεν συμφωνώ με την κατάταξη αυτή των χαρτιών εγώ γιαυτό και δεν απάντησα.Τα χαρτιά ήταν τουλαχιστον 10 ειδών κατα την άποψη μου


_________________
Knowledge not shared is lost

Αρέσει στον χρήστη galb

100Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ - Σελίδα 5 Empty Απ: Κατάταξη-ταξινόμηση μΚΕ Πεμ Δεκ 30, 2021 12:06 am

galb



SHH-Egeo, Καταλαβαινω απολυτα και σ'ευχαριστω. Εχω μικρες κεφαλες 25λ,χρωμα μπλε εως το μπλε ανοιχτο της 2ης Αθηνων,χαρτι δικτυωτο,εκτυπωση ομοια με την Βελγικη εκτος απο το μεταλλιο,που δεν ειναι ομοιομορφο. Αν το μεταλλιο ηταν ομοιομορφο η οριζοντια γραμμωτο,θα το'λεγες Βελγικο.Η Β Αθηνων ειχε τοσο επιμελημενα τραβηγματα? Που να τις καταταξω? Ευχαριστω προκαταβολικα. Καλη Χρονια ευχομαι!

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης