Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξία των 20λ.

+15
νικος
Elboiteu
Νίκος Βαρουξής
Tasos
costasirun
mkenzy1
giovanoukos
heretic77
Νίκος Καρνιαουτάκης
USGreek
Admin
Theosal
SHH_Egeo
Παναγιώτης Ρασσιάς
Varg83
19 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 28 ... 49  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 49]

141Η αξία των 20λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Δευ Νοε 04, 2019 5:10 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Και οσο αφορά το παραπάνω γραμμ.,ναι ,αν ειχε πιο βαριά εκτύπωση,οι τελειες μεταξύ των κυματοειδών γραμμών ενωνόντουσαν με αυτές,τουλάχιστον τρεις γραμμές σκιασης στο μάγουλο μπερδεύονταν μεταξύ τους,και δεν ειχαμε τόσα πολλα λευκάζων στιγμαυά στο μετάλλιο τότε θα λέγαμε οτι ειναι 1871/72.

142Η αξία των 20λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Σαβ Νοε 09, 2019 6:46 pm

giovanoukos

giovanoukos

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

143Η αξία των 20λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Σαβ Νοε 09, 2019 6:54 pm

giovanoukos

giovanoukos

Καλησπέρα σας , τι εκδοσης ειναι το 20 λεπτο ? καθώς επίσης θα παρατηρήσετε οτι ειναι με φουλ γομμα , υπάρχει premium της αξίας στην περίπτωση αυτή ?? Ο εμπορικός κατάλογος του Καραμ. αναφέρετε μονο στα μικρα κεφάλια με γομμα οπου εκεί ανεβάζει την τιμή χ 2,5 φορές , στα μεγάλα δεν υπαρχει αναφορα . Ευχαριστω

144Η αξία των 20λ. - Σελίδα 8 Empty για μεταφορα Σαβ Νοε 09, 2019 10:37 pm

giovanoukos

giovanoukos

Παναγιώτης Ρασσιάς έγραψε:Το ''ανάγλυφο'' των λευκών μερών της παράστασης και κατ'επέκταση η αντίστοιχη υποχώρηση του χαρτιού σε αυτα τα σημεία στη πίσω όψη,είναι μια υπόθεση που κατα την γνώμη μου έχει κάνει αρκετά δύσκολη τη μελέτη των ΜΚΕ...
Εχω τη εντύπωση πως με τα χρόνια όλα και λιγότερες αναφορές γίνονται απο τους μελετητές,με εξαίρεση το πρώτο τραβηγμα των συνεχόμενων[Μαϊου] που εκει ειναι,συμπληρωματικό μεν,αρκετά ουσιώδη δε για τη ταξινόμηση.
Από κει και πέρα έχω τη αίσθηση πως είναι τέταρτο κριτήριο ταξινόμησης μετα τη όψη/ΑΕ/χαρτί,και μάλιστα αν υπαρχει βοήθεια απο τη σφραγίδα μπορει και να μη το εξετασεις καθόλου.
Για παράδειγμα ένα καφέ συνεχόμενων σφραγισμένο,που κανονικά πρέπει να έχει ανάγλυφο ,μπορέι να μη έχει γιατι με το περασμα των αιώνων χάθηκε απο τη πίεση του κλασέρ....καθώς οι πρώτοι μελετητές που έγραφαν μεχρι τα προπολέμικά χρόνια εξέταζαν γραμμ.απο φύλλα και αυτα ήταν με σαρνιέρες κολλημένα επάνω και έτσι δεν δημιουργήθηκε η πίεση του κλασέρ,ώστε να το κάνει flat και να χαθεί το αναγλυφο.

145Η αξία των 20λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Κυρ Νοε 10, 2019 12:28 am

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Εξαιρετικό τεμάχιο,αψογο !
Οι διάφοροι καταλογοι παλιοί αλλα και οι συγχρονοι έδιναν στις ΜΚΕ για ανευ σαρνιερας ενα 20% υπεραξία...βεβαια ο Τσιπίδης στο hellas τα εξισωνει με τα σαρνιερας,νομίζω οτι ειναι ατόπημα του καταλόγου αυτο και θα διορθωθεί.
Τωρα,το γραμμ,αυτο είναι μάλλον το πρασινοκύανο του 1863,προς το δευτερο εξάμηνο,πριν τα μπλε,γιατι μετά βγήκαν τα.μπλε γκρι,μετά τα σε πρασινο χαρτι ,επειτα τα μπλε βαθυ,στη συνέχεια οι "ψευτες",και τέλος ενα μικρο τραβηγμα ουρανι ξεθωριασμένα.

146Η αξία των 20λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τετ Νοε 13, 2019 12:05 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Εδώ και λίγο καιρό κάνω μια έρευνα σε Φιλοτέλειες της περιόδου 2008-2019 με σκοπό να βρώ τις δημοσιευμένες ανακοινώσεις σφαλμάτων πλάκας,ώστε δύο περιπτώσεις που θέλω να αναδείξω να μη έχουν ξαναμπεί.Αυτό γίνεται γιατι η ΕΦΕ έχει καθυστερήσει στη έκδοση ευρετηρίων, της πυκνής φιλοτελικά δεκαετίας που μας πέρασε.
Ξεφυλλίζοντας λοιπόν τεύχος του 2014,το 689,ξαναθυμήθηκα μια καταπληκτική μελέτη του,πρόσφατα LHH expert,με δικαίωμα υπογραφής πιστοποίησης αντικειμένων,Κ.Παπαθανασίου,πάνω στη περίοδο 1868-1872,για τα 20λ.

Σας το ανεβάζω,καθώς πολλοί φίλοι δεν έχουν παλιά τεύχη του περιοδικού,και ορίστε :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Παναγιώτης Ρασσιάς στις Τετ Νοε 13, 2019 1:15 pm, 1 φορά

147Η αξία των 20λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τετ Νοε 13, 2019 12:15 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Τα κόκκινα πλαίσια είναι δικά μου,για να αναδείξω γραμμ.που ενδεχομένως να υπάρχουν στη συλλογή μας,πλέον,μετά τη έρευνα και τη αναγνώριση του Κ.Π. σαν ιδιάζουσες περιπτώσεις αποχρώσεων.Μέχρι τώρα,με εξαίρεση το 20λ 1870,το πάλαι ποτέ 'μπλε των Σεβρών' που είναι γνωστο,αλλα μπαίνει και εδώ για μια άμεση σύγκριση με των συλλογών μας,οι άλλες δύο περίπτώσεις,η πρώτη του 1868,πρώτη φορά ανακοινώνεται,και η δεύτερη,περα απο μια μικρή υπεραξία των τεσσαρων ευρώ που δίνει ο hellas,και αυτή τώρα ξεχωρίζει σαν κάτι το πιο δύσκολο.

Τέλος να σημειώσω σε ευαισθητοποιημένους κυρίους περί πνευματικών κτλ.έχω τη συμφώνη γνώμη,για όλες τις περιπτώσεις αναδημοσίευσης απο τη Φιλοτέλεια ,απο τον εξ'όλοκλήρου  αρμόδιο, Κ.Χαζάπη Cool

148Η αξία των 20λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τετ Νοε 13, 2019 1:06 pm

Tasos

Tasos

Μερικα χυμα που δεν ταχω δει....οποτε καλο ειναι να δουμε αποχρωσεις.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

149Η αξία των 20λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τετ Νοε 13, 2019 1:11 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

το δεύτερο απο δεξιά,λογικά,αν έχει και τους βαθύχρωμους,χοντροειδής ΑΕ του γραμμ.του άρθρου ,τότε θα ειναι το 38α.

150Η αξία των 20λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τετ Νοε 13, 2019 1:23 pm

Tasos

Tasos

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

151Η αξία των 20λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τετ Νοε 13, 2019 2:15 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Νομίζω οτι είναι,γιατί στις καθαρισμένων πλακών οι ΑΕ έχουν μια διαφορά μεταξυ των πλευρών,μικρή μεν,υπαρκτή δε....
Ετσι λοιπόν εδώ έχουμε ειδικα στο '0' πλευρές ίδιου πάχους,οπότε με το συνδυασμό της απόχρωσης,μάλλον έχουμε το 38α.Βέβαια οι αναλύσεις δεν ειναι καλές για να δούμε και τυχον μικρολεπτομέριες και στη όψη αλλα πιο πολύ στους ΑΕ,μικροεγκοπές,αποχρώσεις μελανιού,αλλά και τη ποιότητα του χαρτιου,ένα βάσιμος λόγος κατάταξης εδώ,στις 1868/69 και όχι στις 1871/72,γιατι,αυτής της απόχρωσης ξεχωρίζουν απο το χαρτι,εδώ καλό σαν τα παρισινά,στα 1871/2 άλλο,προς το χειρότερο,όχι όμως και πολύ ,ώστε να διακιολογεί το παλιό[βαρύγδουπο] τίτλο της έκδοσης''κατωτέρου χάρτου''...

152Η αξία των 20λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Πεμ Νοε 14, 2019 1:51 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ανεβάζω εδώ ένα σημερινό 20λ κακέκτυπο προσωρινό Αθηνών με ενδιαφέρον,πιστεύω, θέμα συζήτησης:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

153Η αξία των 20λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Πεμ Νοε 14, 2019 1:57 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ειναι μπλέ πρωσικό,θέσης 17 ,με τη χαρακτηριστική τελεία που ενώνει μαίανδρο με κάτω αριστερό ανθέμιο,τα διάσημο ''touch a la greque'',δύσκολο σε αυτή τη έκδοση,αλλά το στοιχείο που με αιφνιδίασε,είναι οι ΑΕ !
Χωρίς να μπορώ τώρα να έχω πρόσβαση στη βιβλιογραφία,νομίζω τέτοιο '0' με τη έλλειψη στο κάτω μέρος δεν υπάρχει στις προσωρινές Αθηνων,αλλα μετα τις 1865 εκδόσεις,μπορει και πιό μετά,στις καθαρισμένων πλακών και έπειτα.Να σημειώσω εδώ πως δεν είναι απώλεια χαρτιού στη συγκεκριμένη περιοχή,και εμπρός στο φως εμφανίζεται πλήρες ,χωρίς thin.

154Η αξία των 20λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Πεμ Νοε 14, 2019 1:58 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

α,έχει και καλούτσικη σφραγίδα ''51'' ,νομίζω Αμφιλ.Αργος?

155Η αξία των 20λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Πεμ Νοε 14, 2019 3:00 pm

costasirun

costasirun

Πολύ όμορφο 20λεπτο Πάνο

Παράξενο που η στικτή 51 Αμφ. Αργος κοστολογείται χαμηλά στα 5 ευρώ ενώ η ΙΙ κ ΙΙα στα 10 και 20€ αντίστοιχα..ανεβάζω κ εγώ ένα που βρήκα στο αρχείο μου μάλλον α' συνεχων ή επιμελημενο και αυτο με κουτσουρεμενο 0..[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

156Η αξία των 20λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Πεμ Νοε 14, 2019 4:41 pm

costasirun

costasirun

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

157Η αξία των 20λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Πεμ Νοε 14, 2019 5:26 pm

giovanoukos

giovanoukos

Παναγιώτης Ρασσιάς έγραψε:Ειναι μπλέ πρωσικό,θέσης 17 ,με τη χαρακτηριστική τελεία που ενώνει μαίανδρο με κάτω αριστερό ανθέμιο,τα διάσημο ''touch a la greque'',δύσκολο σε αυτή τη έκδοση,αλλά το στοιχείο που με αιφνιδίασε,είναι οι ΑΕ !
Χωρίς να μπορώ τώρα να έχω πρόσβαση στη βιβλιογραφία,νομίζω τέτοιο '0' με τη έλλειψη στο κάτω μέρος δεν υπάρχει στις προσωρινές Αθηνων,αλλα μετα τις 1865 εκδόσεις,μπορει και πιό μετά,στις καθαρισμένων πλακών και έπειτα.Να σημειώσω εδώ πως δεν είναι απώλεια χαρτιού στη συγκεκριμένη περιοχή,και εμπρός στο φως εμφανίζεται πλήρες ,χωρίς thin.
Πανο καλησσπέρα , πραγματι πολυ ενδιαφέρων το 20λεπτο , για σπαζοκεφαλιά , το χαρακτηριστικό "0" ειναι το Νο.12b ή 12c , οποιο κι αν ειναι b ή c σωστά γράφεις αναφέρεται για τις εκδόσεις 1865 μαι μετά , ειδικά στον προσδιορισμό θέσης η τελεία που ενώνει τον μαίανδρο υπάρχει σε δυο (2) θέσεις την 17 και την 140 , η 140 απορρίπτεται λόγω του ανισόπεδου αριθμου  ( 20 ) της δεξιάς αξίας του γραμματοσήμου , και μας μένει μονο η 17 οπου εκει εχουμε και το σπυρί στο πηγούνι οπου ομως το σπυρί εμφανίζεται στις συνεχεις 62-67 , ταπεινή μου αποψη μπορει να ειναι και λανθασμένη ....μήπως ειναι συνεχων με χαρακτηριστικα προσωρινων ?? περίγυρο κλπ κλπ  σπαζοκεφαλιά για εμπειρους λύτες , αναμένω νεότερα

158Η αξία των 20λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Πεμ Νοε 14, 2019 9:53 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Αυτο Γιαννη μου πέρασε απο το μυαλο,βοηθάει σε αυτο και η απόχρωση των ΑΕ,που δεν είναι βαθιάς απόχρωσης,όμως εδω ακολουθει τη απόχρωση της όψης,ειναι και αυτοί πρωσσικοί,και με τη χαρακτηριστική διαφορά σκίασης μεταξύ των πλευρών.Από κει και πέρα ξεπερνώντας το δυνατό σημείο αναγνώρισης που ειναι ο λευκός περίγυρος,έχουμε και τις γραμμές σκίασης που ειναι 100% προσωρινών,με διακοπές,με αιχμηροί κατάληξη,οι πρώτες,και δεν συγχέονται μεταξύ τους.Αρα προσωρινο καραντί.
Γραφεις για την 140,αυτη η θεση ξεχωρίζει απο τη 17 και από το μέγεθος της τελειας που ενώνει το μαιανδρο,στη 140 ειναι η μισού μεγέθους απο τη 17,αλλα το κυριότερο ειναι ο διπλός μαργαρίτης στη βάση του λαιμού δεξιά,που υπάρχει,και το έχω,νομίζω το δείχνω και προ  10-15 ποστ,εδω στα 20λ,απο τα παρισινά.
Συμπερασματικά πιστεύω ή οτι ο Groom to 1918-1930 δεν βρήκε κάτι αντίστοιχο στις προσωρινές ή εχουμε περίπτωση ,όπως στις όψεις,τριτογενούς σφάλματος,δηλ κάτι να επικάθησε στο μεταλλικό στοιχείο '0' και έτσι να αποτυπώθηκε...

159Η αξία των 20λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τετ Νοε 20, 2019 12:10 pm

mkenzy1

mkenzy1

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

160Η αξία των 20λ. - Σελίδα 8 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τετ Νοε 20, 2019 12:19 pm

mkenzy1

mkenzy1

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
εδω 3 απο τα 20λ μου που μου αρεσουν με διαφορες στους ΑΕ

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 8 από 49]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 28 ... 49  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης