Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξία των 10λ.

+23
νικος
artaleo
René
petrostro
Elboiteu
pklink
costasirun
USGreek
Tasos
Νίκος Καρνιαουτάκης
giovanoukos
mkenzy1
salonico
trifonas
Νίκος Βαρουξής
Theosal
heretic77
Παναγιώτης Ρασσιάς
Midili
heraldic40
SHH_Egeo
Varg83
Admin
27 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 23 ... 42, 43, 44 ... 49  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 43 από 49]

841Η αξία των 10λ. - Σελίδα 43 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Τρι Μαρ 28, 2023 8:58 am

USGreek

USGreek

Βασει ερευνας του Γιωργου, τελικα το αντιτυπο της δημοπρασιας 709 και το δικο μου πηγαινουν στην πρωτη στοιχειοθετηση των καθαρισμενων πλακων. Αυτο εξηγει και το δεδομενο οτι στη θεση 29 ειναι γνωστο οτι υπαρχει αναποδο 0 στη 2η στοιχειοθετηση, ενω στο δικο μου αντιτυπο δεν υπήρχε.

842Η αξία των 10λ. - Σελίδα 43 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Μαρ 30, 2023 4:43 pm

νικος



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Καλησπέρα. Στο 10λεπτο συνεχών εκδόσεων με μπλε χαρτί, υπάρχει ανισόπεδος ΑΕ;

843Η αξία των 10λ. - Σελίδα 43 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Μαρ 30, 2023 8:15 pm

heretic77

heretic77

Γνωμη μου ειναι πως οχι γιατι και οι 2 αριθμοι εχουν πλαγια κλιση αν δεις, οποτε ουσιαστικα αν τους δεις υπο γωνια ειναι ισοπεδοι.

844Η αξία των 10λ. - Σελίδα 43 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Μαρ 30, 2023 10:07 pm

νικος



Νομίζω πως δεν είναι έτσι heretic77, γιατί το χαρτί έχει κοπεί σε ευθεία γραμμή ακριβώς κατά και πάνω από το 10 και φαίνεται καθαρά η διαφορά ύψους ανάμεσα στα 2 ψηφία. Εμφανώς το 0 είναι πιο χαμηλά από το 1.

845Η αξία των 10λ. - Σελίδα 43 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Μαρ 30, 2023 10:56 pm

USGreek

USGreek

O heretic εχει δικιο. Οι ΑΕ εχουν πλαγια κλιση και γι αυτο το 0 φαινεται σαν να ειναι πιο κατω. Φαινεται απο την βαση του "1".
Μπορει να αποδειχτει και δια της πλαγιας οδου: η μονη γνωστή περίπτωση ανισόπεδων ΑΕ με το 0 πιο χαμηλα στις συνεχεις εκδοσεις ανηκει στη θεση 148 και μονο ένα αντίτυπο ειναι γνωστο, σφραγισμενο στο Αργοστολι. Το συγκεκριμενο δεν ειναι σφραγισμενο εκει και δεν ανηκει στη θεση 148.

846Η αξία των 10λ. - Σελίδα 43 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Πεμ Μαρ 30, 2023 11:38 pm

Theosal

Theosal

Αργοστόλι - Κέρκυρα ένα "τσιγάρο" δρόμος... θα μπορούσε να βρεθεί το μισό φύλλο από το πρώτο στην δεύτερη!!!

Αρέσει στον χρήστη νικος

847Η αξία των 10λ. - Σελίδα 43 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Μαρ 31, 2023 12:06 am

νικος



Ευχαριστώ πολύ US Greek για αυτή την πληροφορία, είναι εξαιρετική πληροφορία, όπως και τον Herectik για την γνώμη του, όμως δεν ισχύει για μένα το ότι επειδή είναι πλάγια ΑΕ γιαυτό φαίνεται πιο κάτω το 0 από το 1. Πλάγια αν κόψεις το γραμματόσημο σε ευθεία γραμμή ακριβώς κάτω και πάνω από το 10 πάλι φαίνεται καθαρά η διαφορά ύψους των 2 ψηφίων. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

848Η αξία των 10λ. - Σελίδα 43 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Μαρ 31, 2023 12:31 am

USGreek

USGreek

νικος έγραψε:Ευχαριστώ πολύ US Greek για αυτή την πληροφορία, είναι εξαιρετική πληροφορία, όπως και τον Herectik για την γνώμη του, όμως δεν ισχύει για μένα το ότι επειδή είναι πλάγια ΑΕ γιαυτό φαίνεται πιο κάτω το 0 από το 1. Πλάγια αν κόψεις το γραμματόσημο σε ευθεία γραμμή ακριβώς κάτω και πάνω από το 10 πάλι φαίνεται καθαρά η διαφορά ύψους των 2 ψηφίων. 

Εχεις παρει ηδη αποφαση περι του τι εχεις, οποτε τα ισχυοντα δεδομενα, οι γνωσεις και η εμπειρια των υπολοιπων ημων δεν θα αλλαξουν κατι σε αυτην. Αν ισχυει αυτο που λες, η εμπορικη του αξια ειναι μεγαλη οποτε αν θες μια πιο "επισημη" γνωμη, μπορεις να το δειξεις Καραμητσο η/και Παπαθανασιου/Τσεριωτη για γνωμη/πιστοποποιηση, να δεις τι θα σου πουν κι αυτοι.

849Η αξία των 10λ. - Σελίδα 43 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Μαρ 31, 2023 12:42 am

νικος



Είναι αναμφισβητητα όλα όσα κατέχετε για μένα Usgreek, όμως, νομίζω ότι έχω και εγώ το δικαίωμα να καταθέτω μία γνώμη που είναι διαφορετική. Το έβαλα σε πρόγραμμα επεξεργασίας, από όλες τις γωνίες, δεν αλλάζει η διαφορά ύψους των 2 ψηφίων. Μήπως γνωρίζουμε τι είδους χαρτί είναι το μόνο γνωστό 10λεπτο που έχει καταγραφεί;

850Η αξία των 10λ. - Σελίδα 43 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Μαρ 31, 2023 1:03 am

USGreek

USGreek

νικος έγραψε:Είναι αναμφισβητητα όλα όσα κατέχετε για μένα Usgreek, όμως, νομίζω ότι έχω και εγώ το δικαίωμα να καταθέτω μία γνώμη που είναι διαφορετική. Το έβαλα σε πρόγραμμα επεξεργασίας, από όλες τις γωνίες, δεν αλλάζει η διαφορά ύψους των 2 ψηφίων. Μήπως γνωρίζουμε τι είδους χαρτί είναι το μόνο γνωστό 10λεπτο που έχει καταγραφεί;
Αν το βαλεις σε προγραμμα επεξεργασιας και τραβηξεις ευθειες γραμμες παραλληλα των περιθωριων η πανω σε αυτα, θα δεις οτι ολος ο ΑΕ ειναι υπο γωνια.

Το μοναδικο γνωστο αντιτυπο με 0 κατω απο το 1 ειναι σε μπλε χαρτι.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

851Η αξία των 10λ. - Σελίδα 43 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Μαρ 31, 2023 3:07 am

giovanoukos

giovanoukos

Γειά σας ομάδα , προσπάθησα να ερευνήσω το αντίτυπο του Νίκου, το γραμ. ανήκει στην θέση 145 του φύλλου , συμφωνώ και πώς να κάνω διαφορετικά με την άποψη του Δημήτρη (αυτά γράφουν οι γραφές που μελετάμε Κουνδ.30.Cool , παίρνοντας το σκάν του Δημήτρη με την κάθετη και οριζόντια κάτω γραμμή  θεωρώντας ότι η επεξεργασία της εικόνας είναι σωστή ,έκανα κάτι πολύ απλό , το έβαλα στον επεξεργαστή ζωγραφικής του word , σχεδιάζοντας λοιπόν ένα τετράγωνο εφαπτόμενο στο κάτω μέρος  με την ευθεία γραμμή του Δημήτρη παρατηρώ και εγώ ότι το "0" είναι χαμηλότερο του "άσσου" και δεν πιστεύω ότι φταίει πλάγια εκτύπωση του άσσου , αυτή είναι η παρατήρηση μου και συμφωνώ με την άποψη του Νίκου (φυσικά δεν μπορούμε να τεκμηριώσουμε βάσει των γραφέντων στην βιβλιογραφία ) , ίσως όμως έχουμε ανισόπεδους σε μία νέα θέση ? ας ψάξουμε αν έχουμε την θ.145 κι ας κάνουμε μια σύγκριση


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

852Η αξία των 10λ. - Σελίδα 43 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Μαρ 31, 2023 3:08 am

giovanoukos

giovanoukos

giovanoukos έγραψε:Γειά σας ομάδα , προσπάθησα να ερευνήσω το αντίτυπο του Νίκου, το γραμ. ανήκει στην θέση 145 του φύλλου , συμφωνώ και πώς να κάνω διαφορετικά με την άποψη του Δημήτρη (αυτά γράφουν οι γραφές που μελετάμε Κουνδ.30.8 ) , παίρνοντας το σκάν του Δημήτρη με την κάθετη και οριζόντια κάτω γραμμή  θεωρώντας ότι η επεξεργασία της εικόνας είναι σωστή ,έκανα κάτι πολύ απλό , το έβαλα στον επεξεργαστή ζωγραφικής του word , σχεδιάζοντας λοιπόν ένα τετράγωνο εφαπτόμενο στο κάτω μέρος  με την ευθεία γραμμή του Δημήτρη παρατηρώ και εγώ ότι το "0" είναι χαμηλότερο του "άσσου" και δεν πιστεύω ότι φταίει πλάγια εκτύπωση του άσσου , αυτή είναι η παρατήρηση μου και συμφωνώ με την άποψη του Νίκου (φυσικά δεν μπορούμε να τεκμηριώσουμε βάσει των γραφέντων στην βιβλιογραφία ) , ίσως όμως έχουμε ανισόπεδους σε μία νέα θέση ? ας ψάξουμε αν έχουμε την θ.145 κι ας κάνουμε μια σύγκριση


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

853Η αξία των 10λ. - Σελίδα 43 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Μαρ 31, 2023 3:10 am

USGreek

USGreek

Γιάννη δε μπορείς να τραβήξεις ευθεία γραμμή και να βγάλεις συμπέρασμα όταν οι ΑΕ είναι τυπωμένοι στραβά.
Αυτός είναι ο λογος που σχεδίασα την οριζόντια και την κάθετη γραμμή, για να φανεί πως οι ΑΕ είναι τυπωμένοι υπο γωνία.

Αρέσει στον χρήστη giovanoukos

854Η αξία των 10λ. - Σελίδα 43 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Μαρ 31, 2023 3:37 am

giovanoukos

giovanoukos

USGreek έγραψε:Γιάννη δε μπορείς να τραβήξεις ευθεία γραμμή και να βγάλεις συμπέρασμα όταν οι ΑΕ είναι τυπωμένοι στραβά.
Αυτός είναι ο λογος που σχεδίασα την οριζόντια και την κάθετη γραμμή, για να φανεί πως οι ΑΕ είναι τυπωμένοι υπο γωνία.
Nai και σε αυτό συμφωνώ τελικά , είναι τυπωμένοι στραβά !!!!
Είμαστε σύγουροι οτι και οι δύο ειναι στραβά ή μόνο ο ασσος ?

855Η αξία των 10λ. - Σελίδα 43 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Μαρ 31, 2023 3:41 am

giovanoukos

giovanoukos

Γιατί και τον άσσο αν φέρουμε νοητά στην κάθετο , πάλι το "0" θα είναι ανισόπεδο  

856Η αξία των 10λ. - Σελίδα 43 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Μαρ 31, 2023 3:44 am

USGreek

USGreek

giovanoukos έγραψε:Γιατί και τον άσσο αν φέρουμε νοητά στην κάθετο , πάλι το "0" θα είναι ανισόπεδο  
 Θα φανεί αν φέρουμε μια ακόμα κάθετη δίπλα στο 0. Αλλά λογικά είναι κι αυτό στραβό έτσι όπως δείχνει.

857Η αξία των 10λ. - Σελίδα 43 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Μαρ 31, 2023 8:37 am

giovanoukos

giovanoukos

???



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

858Η αξία των 10λ. - Σελίδα 43 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Μαρ 31, 2023 9:03 am

USGreek

USGreek

giovanoukos έγραψε:

???


Δεν μπορει να βγει ακρη ευκολα με το 0 γιατι δεν εχει το σε ευθεια σχημα του 1 ωστε να συγκριθει. Ωστοσο, αν το 1 ειναι στραβο θα ειναι και το 0, γιατι το στραβωμα δεν προηλθε απο τα ψηφια αλλα προφανως απο την (σε ελαχιστη γωνια) τοποθετηση του προς εκτυπωση φυλλου.

859Η αξία των 10λ. - Σελίδα 43 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Μαρ 31, 2023 9:09 am

νικος



Καλημέρα Γιάννη. Σωστά και τα δύο ψηφία είναι λοξά αφού η γωνία κλίσης τους στο κάτω μέρος ανοίγει. Όμως η υψομετρική τους διαφορά είναι ολοφάνερη. Το δείχνω σκαναρισμενο. Μήπως γνωρίζουμε και την ημερομηνία αυτού που είναι γνωστού; Το γραμματόσημο φυσικά έχει κοπεί λοξά το βλέπετε, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με τον ΑΕ. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

860Η αξία των 10λ. - Σελίδα 43 Empty Απ: Η αξία των 10λ. Παρ Μαρ 31, 2023 9:13 am

Theosal

Theosal

Η διαφορά ύψους μεταξύ των δύο ψηφίων μπορεί να είναι ελάχιστη αλλά είναι εκεί για να μας δείξει ότι ακόμη και σε στραβοτυπωμένους ΑΕ τέτοια λάθη διακρίνονται αν δώσουμε την πρέπουσα προσοχή!

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 43 από 49]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 23 ... 42, 43, 44 ... 49  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης