Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic

+14
heretic77
Tasos
Νίκος Βαρουξής
Elboiteu
costasirun
Νίκος Καρνιαουτάκης
salonico
USGreek
italos1982
heraldic40
Παναγιώτης Ρασσιάς
Theosal
Varg83
SHH_Egeo
18 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 8]

121Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 7 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Παρ Ιαν 14, 2022 10:54 pm

Theosal

Theosal

Μια νέα περίπτωση πλαστού 10λ. Που έπεσε στα χέρια μου από δημοπρασία.
Το γραμματόσημο είναι γνήσιο 10λ του 1880-1886, θέσης 81 βάσει των στοιχείων που παρουσιάζει η όψη. Αλλά, στην πίσω πλευρά φέρει ΑΕ και μάλιστα του τύπου «00» με το πρώτο «0» ελαφρά μικρότερο του δεύτερου. Αλλά, λίγο το πλαγιαστό πρώτο «0» και λίγο αυτή η καρμινοπορτοκαλί απόχρωσή τους παραπέμπει κατευθείαν σε πλαστό…
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Theosal στις Δευ Οκτ 03, 2022 9:46 am, 1 φορά

Αρέσει στους χρήστες giovanoukos, artaleo, costasirun και René

122Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 7 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Σαβ Ιαν 15, 2022 2:15 am

artaleo

artaleo

Theosal έγραψε:Μια νέα περίπτωση πλαστού 10λ....   Το γραμματόσημο είναι γνήσιο 10λ του 1880-1886, θέσης 81 βάσει των στοιχείων που παρουσιάζει η όψη. Αλλά, στην πίσω πλευρά φέρει ΑΕ και μάλιστα του τύπου «00» με το πρώτο «0» ελαφρά μικρότερο του δεύτερου. Αλλα, λίγο το πλαγιαστό πρώτο «0» και λίγο αυτή η καρμινοπορτοκαλί απόχρωσή τους παραπέμπει κατευθείαν σε πλαστό…

Ενδιαφέρον Τεο-!

Το δεύτερο "0" είναι αρκετά πετυχημένο, όμως το πρώτο "0" όχι...  Όπως λες, είναι πλαγιαστό και το χρώμα ΑΕ είναι αφύσικα κοκκινωπό...
Να προσθέσω πως δεν υπάρχει "00" στη θ. 81...

123Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 7 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Σαβ Ιαν 15, 2022 10:18 am

Theosal

Theosal

Εκτός του χρώματος ή του πληγιασμένου 0 ή και της εσφαλμένης θέσης που έβαλε το σφάλμα των ΑΕ, αν προσέξεις ο πλαστογράφος έκανε λάθος και στις γραμμές του 0 αφού οι παχιές πλευρές έχουν διπλή γραμμή σαν πλαισίωση μια παραγεμισμένης παχιάς γραμμής…

Είχε θεματάκια ο πλαστογράφος, ίσως θεματάκια όρασης ή τυπογραφικής μεθόδου απόδοσης των γραμμών…

124Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 7 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Τετ Δεκ 21, 2022 12:46 am

artaleo

artaleo

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Τελευταία πέφτω συνεχώς πάνω σε "αντικείμενα" με την ΠΑΤΡΑΙ 3 ΊΑΝ 80...
Αυτός ο φάκελος πουλήθηκε σε επετειακή δημοπρασία για τα 150 χρόνια ΜΚΕ...
Τέλος εντύπου λέει, 3 ΙΑΝ 1870, ... αμ δε... είναι και πάλι η γνωστή αμαρτωλή...  Ύποπτη και η "9" βέβαια...
Πολύ καλοφτιαγμένο... Evil or Very Mad Πολύ δύσκολο να μην την πατήσεις αν δεν ξέρεις την ειδική αυτή ημερομηνία στην ΠΑΤΡΑΙ.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την artaleo στις Τετ Δεκ 21, 2022 1:22 am, 1 φορά

Αρέσει στους χρήστες SHH_Egeo, Theosal, USGreek και René

125Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 7 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Τετ Δεκ 21, 2022 12:55 am

artaleo

artaleo

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


ΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΡΑΣΑΚΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΤΑ!

Πουλήθηκε πριν κάποια χρόνια ως το μεγαλύτερο σφραγισμένο μπλοκ 2λεπτων 62-67, 8400++ ευρώ παρακαλώ, "...stunning, most desirable exhibition item"...

Αυτό το κομμάτι δεν μου άρεσε εξ αρχής...  Οι κουκίδες της "9" είναι παράξενες ιδίως η χαμηλότερη του ρόμβου...
Τώρα, για προσέξτε τη σφραγίδα τύπου ΙΙ πάνω δεξιά...
ΝΑΙ παίδες, ΠΑΤΡΑΙ 3 ΙΑΝ....

I rest my case, όπως λέμε εδώ στην αλλοδαπήIdea

Αρέσει στους χρήστες SHH_Egeo, Theosal, USGreek, costasirun και René

126Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 7 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Πεμ Δεκ 22, 2022 6:20 pm

heretic77

heretic77

Παρα πολυ ενδιαφερουσες περιπτωσεις...ουσιαστικα δηλαδη η πλαστοτητα εγγειται στο γεγονος οτι πηρανε ενα ασφραγιστο μπλοκ και το σφραγισανε με τις -πιθανον- πλαστες σφραγισεις? Οσον αφορα το φακελο, εκει ειναι ακομη πιο δυσκολο, δηλαδη τι κανανε ακριβως? Δημιουργησανε απο το 0 εναν πλαστο φακελο? Πραγματικα αν συμβαινει κατι τετοιο μιλαμε για πολυ καλη δουλεια μιας και η γραμματοσειρα και γενικοτερα η εικονα του αντικειμενου μοιαζει εποχης. Αν μπορεις λιγο να το αναλυσεις περισσοτερο θα ειχε πολυ ενδιαφερον! Σε καθε περιπτωση η σφραγιση 3 ΙΑΝ 70 για να επαναλαμβανεται κατι σημαινει

127Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 7 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Πεμ Δεκ 22, 2022 8:48 pm

giovanoukos

giovanoukos

Καλησπέρα , πριν λίγες ημέρες στο ι-μπεϊ : 
ΟΜΟΜΑ : po ozan
item numb.: 195 490 387 518
500 δολλάρια !!!!
James Bond 000

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Αρέσει στον χρήστη artaleo

128Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 7 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Πεμ Δεκ 22, 2022 9:54 pm

heretic77

heretic77

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
ωω κοκκινο πορτοκαλι 56b σφραγιδα Καλαβρυτα, το θεμα μου χαχα....κριμα που το χαλασαν πισω

129Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 7 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Πεμ Δεκ 22, 2022 10:04 pm

heretic77

heretic77

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Εμενα μ ανησυχει παντως το γεγονος οτι αν δεν ηταν πχ αυτο το γραμματοσημο αλλα ενα απλο κοινο 50β και κανανε οχι τριπλη επισημανση αλλα διπλη, ποιος θα το παιρνε χαμπαρι?

130Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 7 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Πεμ Δεκ 22, 2022 11:44 pm

giovanoukos

giovanoukos

το σφάλμα των "00" είναι γνωστές οι θέσεις . άρα δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση λάθους από κάποιον που έχει έστω τις βασικές γνώσεις

131Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 7 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Παρ Δεκ 23, 2022 12:51 am

heretic77

heretic77

Δε μενω στη λεπτομερεια αυτη αλλα στην ικανοτητα των πλαστογραφων να κανουν τοσο πιστα αντιγραφα του 0, τα οποια μπορουν να τα χρησιμοποιησουν και σε αλλες οχι τοσο κραχτες περιπτωσεις

132Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 7 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Παρ Δεκ 23, 2022 3:45 am

artaleo

artaleo

giovanoukos έγραψε:Καλησπέρα , πριν λίγες ημέρες στο ι-μπεϊ : 
ΟΜΟΜΑ : po ozan
item numb.: 195 490 387 518
500 δολλάρια !!!!
James Bond 000


Χα χα!! Very Happy  Ωραίο Γιάννη.  
Χαλάσανε ένα ωραίο 10λεπτο θ. 141 με "00" και το κάνανε πράκτωρ 000...!
Ομολογουμένως το τρίτο "0" είναι αρκετά καλοφτιαγμένο με καλό χρώμα, πειστική ατελή εκτύπωση, στίγματα χρώματος.  
Τα μάτια σας 14 λοιπόν, γιατί το επόμενο μπορεί να μην είναι τόσο προφανές!

133Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 7 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Παρ Δεκ 23, 2022 4:46 am

artaleo

artaleo

heretic77 έγραψε:Παρα πολυ ενδιαφερουσες περιπτωσεις...ουσιαστικα δηλαδη η πλαστοτητα εγγειται στο γεγονος οτι πηρανε ενα ασφραγιστο μπλοκ και το σφραγισανε με τις -πιθανον- πλαστες σφραγισεις? Οσον αφορα το φακελο, εκει ειναι ακομη πιο δυσκολο, δηλαδη τι κανανε ακριβως? Δημιουργησανε απο το 0 εναν πλαστο φακελο? Πραγματικα αν συμβαινει κατι τετοιο μιλαμε για πολυ καλη δουλεια μιας και η γραμματοσειρα και γενικοτερα η εικονα του αντικειμενου μοιαζει εποχης. Αν μπορεις λιγο να το αναλυσεις περισσοτερο θα ειχε πολυ ενδιαφερον! Σε καθε περιπτωση η σφραγιση 3 ΙΑΝ 70 για να επαναλαμβανεται κατι σημαινει

Ασφράγιστη 20άδα 2λεπτου = 100-120 ευρώ
Σφραγισμένη 20άδα = exhibition rarity(!), μεγαλύτερο γνωστό σφραγισμένο μπλοκ, εξ ου και τα 8400++ ευρώ
Συμβουλή: όταν αγοράζεις οποιοδήποτε γραμματόσημο που κοστίζει παραπάνω σφραγισμένο απ΄ότι ασφράγιστο ---> ΠΡΟΣΟΧΗ!! cyclops


Τώρα σχετικά με τον φάκελο με το 5λεπτο.  Είναι εξαιρετικό κατασκεύασμα και δεν τον παίρνεις μυρωδιά εκτός και αν ξέρεις την σφραγίδα/ημερομηνία.  Δεν ξέρω βέβαια τι περιέχει μέσα και αν έχει άφιξη πίσω. Όμως φαντάζομαι χωρίς περιεχόμενο (δλδ γράμμα) ή  σφραγίδα άφιξης.
Πιθανό να βρήκαν φάκελο που στάλθηκε in town (Venice), χωρίς γραμματόσημο ή σφραγίδα (πιθανό παραδόθηκε στο χέρι από ιδιώτη). 
Βάλανε το 5λεπτο (σωστό τέλος από ΠΑΤΡΑ προς ΙΤΑΛΙΑ), το σφραγίσανε με πλαστή "9" (ίσως και γνήσια που έπεσε σε χέρια απατεώνα) και την γνωστή ΠΑΤΡΑΙ. 

134Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 7 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Παρ Δεκ 23, 2022 1:28 pm

heretic77

heretic77

Artaleo, να κανω λιγο το συνηγορο του διαβολου? Με ολη την καλη διαθεση δηλαδη. Εμενα μου φαινεται ξεκαθαρη περιπτωση 56b και οχι 50c λογω της σφραγιδας Καλαβρυτα , που υπαρχουν αφθονες στο 56 της 80-86. Στη συλλογη μου εχω γυρω στα 10 κομματια 80-86 εκει αναμεσα ΙΑΝ-αρχες Φεβρουαριου 82 και προφανως υπηρχε καποιος συλλεκτης τοτε που τα μαζευε, μου φαινεται συμπτωση να τυχει 75-80 δεκαλεπτο με τετοια σφραγιση. Επισης αν δουμε στο βιβλιο του Κουνδουρου, η περιπτωση 141 εχει 2 τυπους, ο 2ος δεν ειναι σιγουρα γιατι το 2ο 0 δεν εχει τη χαρακτηριστικη εγκοπη κατω. Η περιπτωση Ι δε φαινεται ξεκαθαρα μιας και ειναι βαρυτυπωμενο το πρωτο 0. Εγω θα λεγα οτι ειναι και τα 3 μηδενικα πλαστα.
Να πω και ενα τελευταιο...αν υποθεσουμε οτι οντως ειναι δεκαλεπτο 75-80 γιατι οντως αποκλειετε να υπαρχει μια τετοια απιθανη περιπτωση ? Πως ειμαστε 100% σιγουροι οτι το 3ο μηδενικο εχει τυπωθει πλαστα? Εχει γινει καποια πραγματογνωμοσυνη στο γραμματοσημο ή κρινουμε απλα επειδη δεν υπαρχει αλλο γνωστο?

135Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 7 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Σαβ Δεκ 24, 2022 1:42 am

artaleo

artaleo

heretic77 έγραψε:Artaleo, να κανω λιγο το συνηγορο του διαβολου? Με ολη την καλη διαθεση δηλαδη. Εμενα μου φαινεται ξεκαθαρη περιπτωση 56b και οχι 50c λογω της σφραγιδας Καλαβρυτα , που υπαρχουν αφθονες στο 56 της 80-86. Στη συλλογη μου εχω γυρω στα 10 κομματια 80-86 εκει αναμεσα ΙΑΝ-αρχες Φεβρουαριου 82 και προφανως υπηρχε καποιος συλλεκτης τοτε που τα μαζευε, μου φαινεται συμπτωση να τυχει 75-80 δεκαλεπτο με τετοια σφραγιση. Επισης αν δουμε στο βιβλιο του Κουνδουρου, η περιπτωση 141 εχει 2 τυπους, ο 2ος δεν ειναι σιγουρα γιατι το 2ο 0 δεν εχει τη χαρακτηριστικη εγκοπη κατω. Η περιπτωση Ι δε φαινεται ξεκαθαρα μιας και ειναι βαρυτυπωμενο το πρωτο 0. Εγω θα λεγα οτι ειναι και τα 3 μηδενικα πλαστα.
Να πω και ενα τελευταιο...αν υποθεσουμε οτι οντως ειναι δεκαλεπτο 75-80 γιατι οντως αποκλειετε να υπαρχει μια τετοια απιθανη περιπτωση ? Πως ειμαστε 100% σιγουροι οτι το 3ο μηδενικο εχει τυπωθει πλαστα? Εχει γινει καποια πραγματογνωμοσυνη στο γραμματοσημο ή κρινουμε απλα επειδη δεν υπαρχει αλλο γνωστο?

heretic77, μου αρέσει η ανταλλαγή απόψεων.  Σε εντελώς θεωρητικό επίπεδο υποθέτω πως όλα είναι πιθανά.


Το θέμα βέβαια είναι ποιο είναι το πιο λογικό σενάριο?
Α. Κάποιος στα Καλάβρυτα, όπου για κάποιο λόγο χρησιμοποιήθηκαν πολλά 10λεπτα κατά τη δεκαετία του 1880, είχε στο συρτάρι 10λεπτο της αμέσως προηγούμενης έκδοσης και το χρησιμοποίησε...  
Β. Ένας πλαστογράφος πήρε 10λεπτο 1880-86 από τη σωστή θέση 141 και έφτιαξε 3 διαφορετικά "0" ώστε να δημιουργήσει ένα παράξενο σφάλμα ΑΕ *... Με τέτοια προσοχή στην λεπτομέρεια αυτός θα πρέπει να ήταν ευφυΐα, ο αντίστοιχος του Jean de Sperati για πλαστούς ΑΕ. 

Ακόμα λοιπόν πιστεύεις πως είναι "ξεκάθαρη περίπτωση 56b"?  Σε ρωτάω επίσης με καλή διάθεση!


(*) ΥΣ. Δεν υπήρχε θέση για 3 ψηφία στις εκτυπωτικές πλάκες ΑΕ.  Πριν 100 χρόνια η συλλογή του κόμητα Ferrari λεγότανε πως έβριθε από περίεργα σφάλματα, πχ "200" και "400", όλα πλαστά...

136Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 7 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Σαβ Δεκ 24, 2022 5:29 am

heretic77

heretic77

Κοιτα, αυτος ο 'καποιος' αν πηρε ενα δεκαλεπτο 75-80 τοτε πρεπει και η σφραγιση να ειναι πλαστη. Και αυτο γιατι ειναι πολυ απιθανο ενα ταχυδρομειο που οπως εδειξα και με αρκετα παραδειγματα πανω σφραγιζε συνεχως δεκαλεπτα 80-86 εκεινες τις ημερες ξαφνικα να πηρε ο υπαλληλος ενα φυλλο ασχετο της 75-80 και ενω ειχε πχ την προηγουμενη μερα σφραγισει φυλλο της 80-86 να πηρε την 28 Ιανουαριου ενα φυλλο 75-80 και να το σφραγισε. Και μετα αφου σφραγιστηκε ενα τετοιο κομματι να επεσε στα χερια του πλαστογραφου που να προσθεσε το τριτο 0. Γιαυτο λεω πως ο πλαστογραφος πηρε ενα κανονικο 80-86 (οπου η θεση 141 δεν εχει και μεγαλη σημασια γιατι απο τη στιγμη που αποφασισε να βαλει 3 μηδενικα τοτε και τα 2 δε ξερω γιατι να σχετιστουν, αλλωστε υπαρχουν αρκετες ακομη θεσεις που υπαρχουν δυο μηδενικα). Οσον αφορα τις θεσεις των 3 ψηφιων, απο τη στιγμη που υπαρχουν διπλοεκτυπωσεις ξεκαθαρες (αρα ακομη και 4 στοιχεια ταυτοχρονα) δεν εχει να κανει με το αν χωρανε στην πλακα 3 στοιχεια γιατι θεωρητικα το επιπλεον τριτο στοιχειο παρουσιαζεται ως διπλοεκτυπωση. Βεβαια εγω πιστευω πως και τα 3 στοιχεια ειναι πλαστα βασει του σκεπτικου που ανεπτυξα πιο πανω. Θεωρω πως η θεση πως το δεκαλεπτο ειναι 75-80 στεκει μονο οταν παραδεχτουμε πως ΚΑΙ η σφραγιση ειναι πλαστη γιατι μου φαινεται απιθανο στο ταχυδρομειο εκει που σφραγιζανε κανονικα φυλλα χωρις ΑΕ ξαφνικα μια μερα να παρουσιαστει φυλλο με ΑΕ.

137Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 7 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Σαβ Δεκ 24, 2022 5:52 am

artaleo

artaleo

Και βέβαια η σφράγιση δεν είναι πλαστή...  Πιστεύω παρανόησες το σενάριο Α που ανέφερα παραπάνω...
Δεν εννοούσα ότι πουλήθηκε στο ταχ. ΚΑΛΑΒΡΥΤΩΝ εκείνη την μέρα..., το αντίθετο, μίλησα (εντελώς θεωρητικά) για κάποιον ιδιώτη που αγόρασε κάποια 10λεπτα, ας υποθέσουμε την άνοιξη ή το καλοκαίρι του 1881, και έβγαλε κάποιο από το συρτάρι του, το κόλλησε στο γράμμα και το έριξε στο ταχ. κιβώτιο στα Καλάβρυτα στις 18 ΙΑΝ. 82.  Καμιά άμεση σχέση με το ταχυδρομείο δλδ... Πως είναι δυνατόν να αποκλείσεις ένα τέτοιο ενδεχόμενο?


Παρεμπιπτόντως, το δικό σου γραμματόσημο με σφραγίδα 19/1/82 που παρέθεσες παραπάνω, βλ. φωτο- κάτω, δεν μοιάζει καθόλου με 1880-86.  Μοιάζει με δικτυωτό σε λιλά χαρτί, ακόμα προγενέστερο της έκδοσης 1875-80...  Βέβαια εσύ το έχεις στο χέρι και μπορείς να το εξετάσεις, αλλά με βάση την δική σου φωτό έτσι φαίνεται (να σημειώσω πως δείχνει πολύ διαφορετικό από τα υπόλοιπα...)...  Αν όντως είναι έτσι, πως εξηγείς έκδοση 1871-76 να χρησιμοποιήθηκε στα ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ το 1882?  Σύμφωνα με το σκεπτικό σου, είναι αδύνατο.  

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

138Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 7 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Σαβ Δεκ 24, 2022 11:17 am

heretic77

heretic77

Μα το δικο μου δεν εχει ΑΕ πισω. Αγοραστηκε απο δημοπρασια Καραμητσου παρεπιμπτοντως (ως 80-86 κοκκινο που ειναι κιολας γιατι αν ειχε δικτυωτο χαρτι χωρις ΑΕ θα κανε κατι χιλιαδες ευρω).
Με το ιδιο σκεπτικο, δε καταλαβα για τον ιδιωτη που λες. Να το αγορασε απο το ταχυδρομειο δηλαδη, να εκανε την πλαστογραφηση και μετα να το εριξε στο ταχ.κιβωτιο? Τραβηγμενο απο τα μαλλια, δηλαδη ο αγοραστης ναναι και ταυτοχρονα και ο πλαστογραφος το 1882. Και γιατι να το κανει αυτο? Να το πλαστογραφησει και ΜΕΤΑ να το ταχυδρομησει? Υποτιθεται οτι η πλαστογραφηση γινεται για να το πουλησει σε καποιον αδαη.
Επισης θα θελα να μου πειτε αν κανεις απο εσας εχει δεκαλεπτο 75-80 με σφραγιση μετα του 1980, και ειδικα τετοιας ημερομηνιας, θα ειχε πολυ ενδιαφερον, εγω στη συλλογη μου το μοναδικο ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ με δεκαλεπτο 75-80 που εχω ειναι σφραγισης ημερομηνιας 1980.

Παραθεση...αφου ειχα ηδη ποσταρει την απαντηση, νομιζω καταλαβα το σκεπτικο σου. Δηλαδη να το αγορασε καποιος σε περιοδο που κυκλοφορουσαν ηδη κοκκινα δεκαλεπτα 75-80 (αρα μιλαμε για πριν το 1880) και να το ταχυδρομησε συμπτωματικα τον ΙΑΝ 82 και ΜΕΤΑ να το βρηκε ο πλαστογραφος και να του προσθεσε το τριτο μηδενικο. Εξακολουθει να φαινεται ακραιο κατ εμε σε σχεση με το απλα να το ταχυδρομησε καποιος κανονικα ως 80-86 και ο πλαστογραφος να προσθεσε μετα τα μηδενικα, η θεση 141 μπορει να συνεπεσε τυχαια, αλλωστε ειναι σε 5-6 θεσεις αν θυμαμαι καλα το 00.

139Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 7 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Σαβ Δεκ 24, 2022 4:31 pm

artaleo

artaleo

Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές. Αυτό ισχύει και για τις δικές μας.  
Εδώ απλά διαφωνούμε ως προς το πιθανότερο σενάριο σε μια αμφιλεγόμενη περίπτωση.


Ας συμφωνήσουμε λοιπόν πως διαφωνούμε!  Smile


Καλά Χριστούγεννα heretic 77 !

Αρέσει στον χρήστη Theosal

140Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic - Σελίδα 7 Empty Απ: Πλαστές ΜΚΕ.-Forgerys topic Σαβ Δεκ 24, 2022 5:29 pm

heretic77

heretic77

Καλα Χριστουγεννα, εγω παντως ενα κοβιντ τον αρπαξα μιας και σημερα εκανα το τεστ. Αντε καλη μας χρονια!

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 8]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης