Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η αξία των 20λ.

+15
νικος
Elboiteu
Νίκος Βαρουξής
Tasos
costasirun
mkenzy1
giovanoukos
heretic77
Νίκος Καρνιαουτάκης
USGreek
Admin
Theosal
SHH_Egeo
Παναγιώτης Ρασσιάς
Varg83
19 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 39 ... 49  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 29 από 49]

561Η αξία των 20λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Δευ Μάης 24, 2021 2:30 pm

Theosal

Theosal

Και συνεχιζόμενης της έρευνας έφτασα στο πολυπόθητο άρθρο της Εφημερίδος της Κυβερνήσεως, στο οποίο ορίζεται η χρήση της δίκυκλης σφραγίδας (Χρονολογικού σημάντρου) για την ακύρωση των ελλειπώς γραμματοσημασμένων επιστολών εξωτερικού και εν γένει...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες νικος, artaleo και costasirun

562Η αξία των 20λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Σαβ Μάης 29, 2021 10:27 am

νικος



Μπορεί κάποιος φίλος να μας πει ποιος είναι ο αριθμός Τ. Γραφείου του 20λεπτου; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

563Η αξία των 20λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Σαβ Μάης 29, 2021 1:35 pm

Theosal

Theosal

Το δεύτερο ψηφίο όπως το βλέπω είναι 5, για να μην χαθούμε στη μετάφραση θα υποθέσω ότι είναι από κοινό ΤΓ και θα πω 15, άρα Ναυπλίου...

564Η αξία των 20λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Σαβ Μάης 29, 2021 3:12 pm

giovanoukos

giovanoukos

πρεπει να ειναι μονοψήφιος αριθμος

565Η αξία των 20λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Δευ Μάης 31, 2021 8:57 am

Theosal

Theosal

giovanoukos έγραψε:πρεπει να ειναι μονοψήφιος αριθμος
Πολύ πιθανόν και αυτό.
5 = ΚΟΡΙΝΘΟΣ ή 15 ΝΑΥΠΛΙΟ

566Η αξία των 20λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τρι Ιουν 01, 2021 10:37 pm

giovanoukos

giovanoukos

20 λεπτο "καθαρισμένων" , τεκμηριωμένη θέση 141, χαρακτηριστικο "0" Groom Νο.24 , η μελέτη του Κούνδουρου αναφέρει οτι υπάρχει αμφιβολία προς την κατάταξη ή την θέση , εγω στο σημείο αυτό επιβεβαιώνω και την κατάταξη και τη θέση
Συμφωνειται με την προσέγγιση ??

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στον χρήστη Theosal

567Η αξία των 20λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τρι Ιουν 01, 2021 11:51 pm

costasirun

costasirun

Ένα μεγάλο μπράβο  Γιάννη και πολύ σωστά τα λες!  Συστήνω να το ανακοινώσεις και στον φιλοτελικόν τύπο.

Αρέσει στον χρήστη giovanoukos

568Η αξία των 20λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τρι Ιουν 01, 2021 11:59 pm

giovanoukos

giovanoukos

Στο επομενο τευχος , αλλα εσυ δεν θα το δεις , πρεπει να εγγραφτεις στην ΦΕΑ , 20 ευρω τον χρόνο , αν θελεις μπορω να σε γραψω

Αρέσει στον χρήστη costasirun

569Η αξία των 20λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Κυρ Ιουν 06, 2021 8:43 pm

Elboiteu

Elboiteu

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Hi, Cream paper with CF, ultramarine. Are you agree ?

https://philateliehellenique.wordpress.com/

570Η αξία των 20λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Δευ Ιουν 07, 2021 12:56 am

giovanoukos

giovanoukos

of course , correctly

571Η αξία των 20λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Δευ Ιουν 07, 2021 9:10 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Deep Patras blue ?

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

αναπτύξτε,παρακαλώ...

Αρέσει στον χρήστη giovanoukos

572Η αξία των 20λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Δευ Ιουν 07, 2021 9:26 pm

giovanoukos

giovanoukos

και με σπάσιμο κύκλου .....

Αρέσει στον χρήστη Παναγιώτης Ρασσιάς

573Η αξία των 20λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Δευ Ιουν 07, 2021 10:05 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

giovanoukos έγραψε:και με σπάσιμο κύκλου .....

εχεις τσακωθεί με τις τηλε?
ουτε σήμερα σε βλέπουμε...

574Η αξία των 20λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Δευ Ιουν 07, 2021 10:07 pm

giovanoukos

giovanoukos

εχω τον γιο μου με την γυναικα του και πινω ουισκακια , χα χα χα χα χα

Αρέσει στον χρήστη Admin

575Η αξία των 20λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τρι Ιουν 08, 2021 1:27 am

artaleo

artaleo

Παναγιώτης Ρασσιάς έγραψε:Deep Patras blue ?

αναπτύξτε,παρακαλώ...


Ωραίο μεν το 20λεπτο, αλλά αν είναι ακριβές το σκαν ως προς το χρώμα Πάνο, δεν είναι αρκούντως σκούρο για "βαθύ μπλέ των Πατρών".

576Η αξία των 20λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τρι Ιουν 08, 2021 1:52 am

artaleo

artaleo

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

ΟΚ Παναγιώτη, να η "ανάπτυξη" ως επιθυμείς! 
Το πρώτο πάνω αριστερά είναι το κοινότερο μπλε.
Τα υπόλοιπα έχουν ταμπελάκια.
Πολλά παρισινά 20λεπτα έχουν σφραγίδα "9", αλλά λίγα είναι "Patras blue"...
(σημ.:  η μεταφορά από το σκάνερ στο forum πάντα αλλιώνει τα χρώματα λιγάκι.)

Αρέσει στους χρήστες Παναγιώτης Ρασσιάς και costasirun

577Η αξία των 20λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τρι Ιουν 08, 2021 2:21 am

costasirun

costasirun

Δημοσθενη μπορεις σε παρακαλω να δεις εαν η θεση του εξαιρετικου  dark deep blue ειναι η 81 και εαν το σφαλμα 19 γραμμη στο κατω μερος του Λ εμφανιζεται ηδη απο τις παρισινες εκδοσεις...ευχαριστω

578Η αξία των 20λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τρι Ιουν 08, 2021 3:35 am

artaleo

artaleo

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Γειά σου Κώστα, σου στέλνω μεγέθυνση για να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα...
Μπορεί όντως να είναι η θ. 81 (απέχοντα περιθώρια), δεν βλέπω πάντως κάτι στο "Λ"...

579Η αξία των 20λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τρι Ιουν 08, 2021 8:59 am

Theosal

Theosal

Η θέση 81 προϋποθέτει, τουλάχιστον από αντίτυπο που έχω στα χέρια μου, αλλά και απότο άρθρο του φίλου μας Usgreek στο 'Γραμματόσημο', και την λευκή γραμμούλα πάνω από την μεσαία τελεία στην πάνω επιγραφή, καθώς και το σπάσιμο του εξωτερικού περιθωρίου πάνω από την δεξιά τελεία της πάνω επιγραφής...

Περισσότερες πληροφορίες στο τόπικ: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

580Η αξία των 20λ. - Σελίδα 29 Empty Απ: Η αξία των 20λ. Τρι Ιουν 08, 2021 12:22 pm

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

artaleo έγραψε:

ΟΚ Παναγιώτη, να η "ανάπτυξη" ως επιθυμείς! 
(σημ.:  η μεταφορά από το σκάνερ στο forum πάντα αλλιώνει τα χρώματα λιγάκι.)

Very Happy ,ε,καλά δεν εννοούσα έτσι,υπερπολυτελής,όταν έγραψα αναπτύξτε,απλά περίμενα καμιά γνώμη,και εσύ έβγαλες ποστ για σεμινάριο!

κράτησα και το τελευταίο απο το ποστ σου,είναι μεγάλη αλήθεια....

Λοιπόν,η ιστορία αυτού του αποκόμματος πάει στις αρχές του ευρώ,κάπου το 2002,καθώς θυμάμαι πως πλήρωσα 40ε στο Καραμήτσο σε κάποια δμπρ στο Εσπέρια της Σταδίου.Αυτη η περίεργη απόχρωση,χωρίς να περιγράφεται στο λοτ,μου φάνηκε πως έχουμε περίπτωση οξειδωμένου χρώματος,'όπως στα 40λ,στα 2λ,αλλά και στα 5λ,μιλώντας για τα Παρισινά.Εκτοτε αναπαυόταν στο φύλλο του κλασέρ,μαζι και με άλλα της ποικιλίας σπασμένου κύκλου,ακολούθως μπήκε και στο εκθεσιακό φύλλο παρουσίασης του σφ.πλάκας,μέχρι που προχθές,και λόγω αναφοράς,το απόγευμα, σε κάποια γραμμ.20λ Παρισινά, του φίλου μας usgreek,το βράδυ που ''χτένίζα '' τα φύλλα για να είμαι έτοιμος εν΄'όψη Νότος,έπεσε το μάτι μου στη σφραγίδα ''9''....
Κάνοντας έρευνα σε γραμμ.,και δικά μου,αλλα κυρίως απο φωτο δημοπρασιών Feldman,που έχουν μαλλον τις καλύτερες φωτο,μαζι με της τελευταίες δμπρ Καραμήτσου,παρατηρώ πως τα οξειδωμένα δεν έχουν αυτη τη ομοιόμορφη εμφάνιση του βαθιού χρώματος,αλλα κάνουν κάποιου είδους νερά...και στο δικό μου είναι ακριβώς όπως τα άλλα,των άλλων αποχρώσεων 20λ Παρισινής έκδοσης,κανονικά μελανωμένο.

Περνώντας και εγώ στη δράση,ίσως όχι τόσο εμπεριστατωμένα,αλλά με στόχο την σύγκριση των αποχρώσεων,έχουμε:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και παρατηρούμε πως εδω δεν έχουμε απλά μια απόχρωση του μπλε,αλλά μια μαύρη,βαθιά σκοτεινή,αίσθηση,που συγνώμη,αλλά εγώ βρήκα μόνο σε μια δμπρ,αυτή της συλλογής Αθηνά[Ματθαίου],επί φακέλλου,και σε δύο λοτ της 2ης Bauer,λοτ 44 και 45



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Παναγιώτης Ρασσιάς στις Τρι Ιουν 08, 2021 1:28 pm, 1 φορά

Αρέσει στους χρήστες νικος και artaleo

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 29 από 49]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 39 ... 49  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης