Philotelistes
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Παρατηρήσεις, απορίες, σχόλια

+10
artaleo
νικος
Elboiteu
stelios proedrou
Νίκος Βαρουξής
Admin
Παναγιώτης Ρασσιάς
Varg83
Theosal
SHH_Egeo
14 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 5]

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Theosal έγραψε:Καλά τα αναφέρεις ολα αυτά και φυσικά ειναι χρήσιμα στοιχεία για αναγνώριση των ΜΚΕ και μΚΕ...

Απο ποιο βιβλίο ξεπατίκωσες την πληροφορία

Απο την ιδια βιβλιογραφια του F.Serrane που μουχε σταθει σαν αγκαθι στο ιντερνετ που διαβαζω διαφορα κατα καιρους


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Αλλα και ο Κ. Ναλτσας το αναφερει το 1965 στον Ειδικο καταλογο Ελληνικων Γραμματοσημων για την 30κονταετια της ιδρυσεως τις ΕΦΕΘ!!! cheers

Εισε γραμμενος αληθεια???

Theosal

Theosal

stelios proedrou έγραψε:Βασικα ασχολουμε με μΚΕ αλλσ  μια δημοπρασια που πειρα στο εξωτερικο ειχε μεσα και ΜΚΕ και αρχισα να τα ψαχνω εκει ανακαλυψα πως μια κεφαλη της ιδιας αξιας ητανε σε χονδρο χαρτι και η αλλη σε μετριο και μου εκανε εντυπωση
Είδες τελικά που η ενασχόλησή σου με τις μΚΕ, οπου υπάρχουν όλες αυτές οι παραλλαγές του χαρτιού, σε γέμισε με εμπειρίες που μπορεις να τις «κολλήσεις» και στις ΜΚΕ και να γίνεις, πιθανόν, αρωγός στην αναγνώριση και κατάρτιση ίσως κάποιου οδηγού σε είδη χαρτιού στον τομέα των ΜΚΕ...!!!!! Very Happy Very Happy Wink

Theosal

Theosal

Τασο δεν ειμαι γραμμένος στην ΕΦΕΘ, γιατι είδα κάποια αδιαφορία, αφού έστειλα email ρωτώντας κάποια πράγματα, όπως πότε θα μπορούσα να βρω την πόρτα ανοικτή και εδώ και 3 μήνες δεν πήρα απάντηση... Αδιαφορία ή αδιαφορία....

Επισκέπτης


Επισκέπτης

Δε πειραζει θεοφιλε εχουμε το φορουμ ναναι καλα ο chief μας ενωσε!!!  cheers

Theosal

Theosal

Mercury έγραψε:Υπομονή,σε δύο τρεις μήνες θα έχω φτάσει στο 1963 στις Φιλοτέλειες και θα σου σκανάρω το άρθρο Smile

Ο Μπίνος είχε αυτο επι φακέλλου,που το πήρε μετά ο Ματθαίος και μετά κάποιος που δεν εκθέτει για να ξέρουμε...
Το δεύτερο υπάρχει μόνο στη Μελέτη σαν φωτό και το τρίτο μάλλον δεν υπήρξε...
Αυτοί οι μήνες δεν πέρασαν ακόμη;;;

Πόσο χρειάζεσαι για να ξεσκαρτάρεις άρθρα από την Φιοτέλεια και να επιλέξεις αυτά που χρειάζονται και είναι σημαντικά, είτε για τα 20λεπτα αυτά είτε για τα 30λεπτα που μου είπες ότι θα ξεπατικώσεις;;;; εεεε;;; Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Μπήκα να γράψω συγχαρητήρια και είδα ανοιξιάτικες αθετημένες υποσχέσεις μου... Embarassed

Ασφαλώς θα το δω τώρα που το θυμήθηκα,αλλά ας έρθω στους επαίνους,πολύ ωραία και εμπεριστατωμένα ποστ στη 1876 έκδοση νεων αξιών,αγαπητέ theosal,ήδη σκέφτομαι τι θα δούμε από σένα στα Αθηναϊκά 30λ !!!

Theosal

Theosal

Δεν απαντάω ακόμη, γιατί προέχει η δημοσίευση της Μελέτης μου πάνω στο θέμα ... οπότε αναμένωμεν και αγοράζομεν την "Φιλοτέλεια" για να επιμορφωνόμαστε καθώς και τη "Φιλοτελική Λέσβο" και "Το Γραμματόσημο".... Τρία πολύ σοβαρά Φιλοτελικά περιοδικά από τρεις Φιλοτελικές Εταιρείες, δύο του κέντρου (Αθηνών) και μία περιφερειακή με πολύ μεγάλη δράση τα τελευταία περίπου 100 χρόνια...

Theosal

Theosal

Παναγιώτης Ρασσιάς έγραψε:Μπήκα να γράψω συγχαρητήρια και είδα ανοιξιάτικες αθετημένες υποσχέσεις μου... :oops:

Άντε να δω πότε θα δούμε τις αθετημένες υποσχέσεις υλοποιημένες.... βέβαια νομίζω ότι τώρα έχουν ξεπεραστεί οι σκόπελοι της μακρινής εκείνης εποχής της άνοιξης του σωτήριου έτους 2018, αλλά πάντα ευπρόσδεκτα τα αθετημένα.....

Theosal

Theosal

Admin έγραψε:Αυτά αγαπητέ Θεόφιλε τα έχουν ξεψαχνίσει απο την δεκ,του '30 ο Κωνσταντινίδης στη Αθήνα και ο Γαράς στο Παρίσι,άρα το μόνο που μένει είναι να βρούμε απαντήσεις σε τίποτα συλλογές παλιές καταχωνιασμένες σε κανένα ευρωπαΙκό πύργο...να όπως η τελευταία Corinph;ila είχε κομμάτια που έγω δεν είχα ξαναδει,δηλ.δεν ήταν ανακυκλώσιμα λοτ που ξεμένουν και κάνουν γύρους ανα τις δημοπρασίες.
Και ο λόγος?
ήταν απο Ισπανό συλλέκτη της δεκ.του '50 που έκανε ευρωπαϊκά κράτη και δεν είχαν ξαναέρθει στη αγορα εδώ και 60συν χρόνια...
Αυτά τα ξεψάχνισε ο Γαβράς στο Παρίσι;;
Αν ναι, τότε πως ο Fanchini παρουσίασε τόσο υλικό κατά τα τελευταία 10 με 15 χρόνια από το Παρίσι; Ή μήπως θέλουμε να λέμε ότι οι Γάλλοι και πιο συγκεκριμένα οι παριζιάνοι απέκρυπταν το υλικό από τον Έλληνα για να έρθει κάποιος Γάλλος να το αναδείξει;; Και εδώ συνωμοσιολογία; Δεν νομίζω να φτάσουμε στο σημείο αυτό...

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι υπάρχει ακόμη υλικό που πρέπει να ερευνηθεί! Απλά θέλει παααάρα πολύ χρόνο και διάθεση ψυχής για να χωθείς στο εθνικό τυπογραφείο και να ψάξεις άρθρο-άρθρο κάθε νόμο μην τυχόν ξέφυγε κάτι.... Και μην ξεχνάμε κάτι, ότι την εποχή των Κανσταντινίδη, αλλά και μέχρι πριν κάποια χρόνια δεν υπήρχε η ψηφιοποίηση που έχουμε σήμερα που καθιστά τόσο εύκολο την έρευνα στα αρχεία....

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Ο Γαράς τότε είχε βρει φύλλα όλων των αξιών,απο τους κληρονόμους του Barre.Αυτός ,όπως το γνωρίζουμε και απο το δώρο του προς τον Natalis Rounol,το γνωστό δοκίμιο μήτρας με την ιδιόγραφη αφιέρωση,συνήθιζε να κάνει τέτοια δώρα,απο μεμονωμένα γραμμ.μέχρι μπλοκ και φύλλα.
Και όλα αυτα ,ασφαλώς στη πόλη του ,το Παρίσι....
Και ο εξίσου Γάλλος Fancini βρήκε τέτοιες πηγές.
Ο ισχυρισμός μου ,περί ευρωπαϊκών συλλογών,ναι,οι συλλέκτες του δεύτερου μισού του 19ου κάνανε παγκόσμιες συλλογές,και τι πιο φυσικό να είχαν και ΜΚΕ ειδικά τα Παρισινά,που κατατασόντουσαν εύκολα ?
άρα η λογική που λεει ότι στο μέλλον θα δούμε πράγματα στέκει,εδώ βρίσκουν πίνακες μεγάλων ζωγραφων,ανυπόγραφους ή και σε παλίμψιστα,ή χειρόγραφα μεσαιωνικά,συνήθως σε παλαιά σπίτια και εκκλησίες/μοναστήρια,γιατι όχι και συλλογές γραμματοσήμων?

SHH_Egeo

SHH_Egeo

Παναγιώτης Ρασσιάς έγραψε:{...}Ο ισχυρισμός μου ,περί ευρωπαϊκών συλλογών,ναι,οι συλλέκτες του δεύτερου μισού του 19ου κάνανε παγκόσμιες συλλογές,και τι πιο φυσικό να είχαν και ΜΚΕ ειδικά τα Παρισινά,που κατατασόντουσαν εύκολα ?
άρα η λογική που λεει ότι στο μέλλον θα δούμε πράγματα στέκει,εδώ βρίσκουν πίνακες μεγάλων ζωγραφων,ανυπόγραφους ή και σε παλίμψιστα,ή χειρόγραφα μεσαιωνικά,συνήθως σε παλαιά σπίτια και εκκλησίες/μοναστήρια,γιατι όχι και συλλογές γραμματοσήμων?

Συμφωνώ και εγώ σε αυτό.
Και στα μικρά κεφάλια βλέπω πωλήσεις απο Βέλγιο,δεν νομίζω να είναι τυχαίο αφού οι πρώτες εκτυπώσεις εγιναν εκεί..


_________________
Knowledge not shared is lost

72Παρατηρήσεις, απορίες, σχόλια - Σελίδα 4 Empty Need your opinions Δευ Ιαν 28, 2019 3:37 pm

Elboiteu

Elboiteu

Hi !

This stamps were attach on "free paper", don't know how they survive !

I need you opinion about CN. If you got J.G.Coundouros book in English please insert page number to help me in learning (or 1933 study, i have an HPS reprint).

20l : CN default, Did I must attach some importance ?
10l : both CN digit look like inverted
20l : CN look like false, 0 upper than 2
20l red : just because he was with other 3 stamps  Razz 

See you !  bounce

https://philateliehellenique.wordpress.com/

Admin

Admin
Admin

Dear friend  where is the photo of stamps ?

https://philotelists.forumgreek.com

Elboiteu

Elboiteu

Ok, perhaps I forgot  Razz

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

https://philateliehellenique.wordpress.com/

Admin

Admin
Admin

10l cleaned plate printings with both numbers inverted,very rare !!!

https://philotelists.forumgreek.com

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

Admin έγραψε:10l cleaned plate printings with both numbers inverted,very rare !!!
 
at the other stamps,the upper 20L ,belong at the consecutive printings 1863/64,greenish blue,and it has a very-very small double printing in C.N.,without more value.
At the bottom,left 20L,belong at the cream paper print 1875-1880,deep blue,here,have a  case of uneven numbers, but with little difference between them,so, it does not get any higher value,or little,10% upper.

Elboiteu

Elboiteu

Nice ! For 10L I was thinking the same but can't believe I find this kind of stamps… A good exemple : "trash of some can be gold for other" ! 

I will take some photo with my small collection of Large Head and issue i think, too see if I'm right (hope almost !). Thanks Wink

https://philateliehellenique.wordpress.com/

νικος



Ενδιαφέρον αλλά δεν διαβάζεται Παναγιώτη. Δεν ξεχωρίζουν τα γράμματα.

Παναγιώτης Ρασσιάς

Παναγιώτης Ρασσιάς

νικος έγραψε:Ενδιαφέρον αλλά δεν διαβάζεται Παναγιώτη. Δεν ξεχωρίζουν τα γράμματα.

αμάν,μη μου λες τέτοια,παιδεύομαι τρεις μέρες να τα φτιάξω...
σε pc,laptop και απο το κινητό εμένα μου τα βγάζει μια χαρά,ισως μόνο στο κινητό κόβει λιγο τα αγγλικά...
ας περιμένουμε να δούμε και αντιδράσεις από άλλους,γιατί τώρα ετοιμάζομαι να ξεκινήσω να φτιάχνω,με την ίδια μέθοδο, και τα τελευταία...

νικος



Ηρέμησε φίλε, με μία μικρή υπόδειξη που μου έγινε, τέλεια διαβάζεται.

Αρέσει στον χρήστη Παναγιώτης Ρασσιάς

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης